Sağlıklı Yaşam

Akciğerleri Güçlendiren 12 Besin

Akciğer ile Dost 12 Besin

instagram takipçi hilesi

Akciğerlerimiz, hücrelerimizin atık maddesi karbondioksiti dışarı atıp yaşamımızın temeli olan oksijeni, vücudumuza alma görevini üstleniyor. Bu anlamda yaşamımızın temelini sağlayan bu organımıza iyi bakmamız gerekiyor. İlk olarak, sigara kullanıyorsanız, hemen bırakmayı düşünmelisiniz. Bunun yanı sıra, düzenli egzersiz yapmak, akciğerlerimiz için yapacağımız en güzel adım olacaktır. Akciğerlerimizin tamiri, güçlenmesi ve sağlıklı olabilmesi için bazı destek besinler var. Bu yazımda, “Akciğerleri güçlendiren besinler neler?” konusunu araştırdım. Hem kendim öğrenmek için hem paylaşmak adına enine boyuna araştırarak derledim.

Akciğerleri Güçlendiren 11 Besin

1. Balık

Balik tuketiminin faydalari

Omega 3 yağ asitleri kanser, kalp-damar, diyabet, Koah ve yüksek kolesterol gibi birçok hastalıklardan korunmak için öne çıkan yağ asidi. Bununla birlikte virüs, bakteri, parazit kaynaklı enfeksiyonlarda da (şuan ki koronavirüs için de ) koruyucu olan, omega 3 yağ asidi içeren besinleri tüketmek önemlidir. Haftada 1-2 kez mevsimine uygun balık tüketmeye çalışın.

2. Sarımsak

sarimsak optimized

Sarımsak, “Her derde deva” dedikleri kadar var. Akciğerler dostu olan bu yiyeceği çiğ, ezerek tüketmeniz oldukça önemli. Eğer çiğ tüketemiyorsanız, yemeklerinizde kullanmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda daha önce MaksatBilgi’de yayınlanan, “Sarımsağın Faydaları” adlı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederim.

3. Turunçgiller

turuncgiller mandalina

Akciğer sağlığı için C vitaminin önemi çok büyük. Araştırmalar gösteriyor ki en çok fayda sağlayan vitaminlerden biri C vitamini, akciğerin sağlıklı olması için en büyük faydayı C vitamini sağlıyor. Mevsimine uygun bir şekilde C vitamini içeren besinleri mümkün olduğun fazla tüketmeye çalışın. Bir de bu besinlerden doğru şekilde faydalanmak için hemen tüketin.

Limon suyunu sıktıktan sonra, salatanızı hemen tüketmeye çalışın. Soyduğunuz mandalina ve portakalı hemen tüketmeye çalışın. Ayrıca, C vitamini içeren besinlerle ilgili yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

4. Elma

elma ve armut gaz yapan meyvelerdendir

Bilim insanlarının bazı araştırmalarda elmanın düzenli olarak tüketilmesi, akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği gözlemlenmiş. Buna ek olarak sigara içenlerde yapılan araştırmada ise;  hem sigara içip hem de elma tüketen bireylerin, sigara içip elma tüketmeyenlere göre daha iyi bir akciğer profiline sahip olduğu gözlemlenmiş.

Bu durumun ise elmanın olumlu antioksidanlardan olduğu düşünülüyor. Kadınlar günde 1-2, erkekler ise 2-3 porsiyon tüketebilir. Her günkü elma hakkınızı elmadan yana kullanmanızı tavsiye edilir.

5. Yoğurt

yoğurt mayalama 4 1

Akciğerleri güçlendiren besinler arasında yoğurt da büyük bir rol oynuyor. Yoğurt içerdiği kalsiyum, potasyum, fosfor sayesinde, düzenli tüketildiğinde daha iyi akciğer profili sunuyor.

6. Kırmızı Lahana

kirmizi lahana

Kırmızı lahana, akciğerleri güçlendiren besinler arasında gösteriliyor. Lahana zengin antosiyonin ve posa kaynağı. Yapılan araştırmalarda ise her iki kaynağının da iyi bir akciğer profili için gerekli olduğu gösteriliyor.

7. Üzüm

uzum

Güçlü bir antioksidan. Resveratrol içeren üzüm serbest radikallerle savaşıyor. Akciğerleri koruduğu düşünülüyor. Bir küçük salkım üzüm ise bir meyve yerine geçiyor. Mevsiminde yemeyi unutmayın! Aynı zamanda prosiyonun dozunu kaçırmamaya çalışın.

8. Pancar

pancar

Nitratlar, kan damarlarını  gevşetmeye, kan basıncını düşürmeye ve oksijen alımını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Nitratların en bol bulunduğu besin ise Pancardır. Pancar, aynı zamanda akciğer fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olan C vitamini, potasyum, magnezyum açısından zengindir.

9. Zeytinyağı

zeytinyağı 1 685x385

Sarı altın yine karşımıza çıkıyor! Zeytinyağı sağlığa olan faydalarını buradan daha önce yazdığımız yazıdan okuyabilirsiniz. Polifenoller ve E vitamini içerirken, antienflamatuar bakımından da oldukça zengindir. Zeytin yağının, astım rahatsızlıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Örneğin, 870 kişide yapılan çalışmada, zeytinyağı tüketen kişilerin astım hastalığına yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

10. Kırmızı Biber

kirmizi biber

Akciğerleri güçlendiren besinler arasında en farklısı. Hem iyi bir C vitamini deposu hem de kapsaisin içermesiyle akciğer için öne çıkan bir besindir. Kapsaisin antikanser özelliği ile öne çıkan bir bileşik olmasıyla öne çıkar. Aynı zamanda salgı bezlerinin uyarılmasını sağlar. Solunum sistemi üzerinde olumlu etkilerin olduğu düşünülüyor.

11. Su

su

Vücudumuz için ve akciğer sağlığı için su oldukça önemli. Akciğerdeki salgıları inceltmek ve enfeksiyonlara karşı korumak için yeterli su içmek gerekiyor. Bazı hastalıklarda doktorunuz su kısıtlaması yapabilir. Bunlar dışında günlük kilonuz başına 30-35 ml su tüketmeliyiz.

12. Tere Otu

tere otu

Folik asit, demir, C, E ve A vitaminleri içeren tam bir vitamin ve mineral deposu. Böylelikle, kalp-damar sağlığı için faydalı ve akciğerler için önemli bir besindir. Yeşil besinler arasında bazı araştırmalarda en etkili olanı.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu