Beslenme ve Diyet

Sarımsağın İnanılmaz 7 Faydası

"Doğal Antibiyotik" Sarımsak ve Faydaları

instagram takipçi hilesi

dogal antibiyotik sarimsak

Doğal antibiyotik olarak sayılan sarımsağın faydaları nelerdir? Sarımsak saklamanın püf noktaları var mı? Keskin bir kokusu olan sarımsağın kokusunu nasıl giderebiliriz?

Doğal Antibiyotik Sarımsak

Kokusundan dolayı birçoğumuzun yemekten çekindiği sarımsağı aslında mutfağımızdan ve yemeklerimizden eksik etmemeliyiz. Çünkü sarımsak doğal antibiyotik özelliği taşır. Özellikle soğuk kış aylarında grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruyor.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

sarimsagin faydalari nelerdir

1- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sarımsak, içinde barındırdığı yüksek oradaki germanyum maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır ve pek çok hastalığa karşı korur.

2- Gripten Korur ve iyileşmenize yardımcı olur.

Özellikle gripten korunmak için ya da olduğunuzda çabucak iyileşmek için sarımsaktan destek alabilirsiniz.

3- Zararlı Maddelerin Dışarı Atılmasını Sağlar

Sarımsak, vücutta bulunan zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

4- Mikropların temizlenmesini sağlar.

Vücudumuza giren mikropların temizlenmesinde güçlü etki sağlar.

5- Erken Yaşlanmayı Önler.

Hücrelerin yapısını bozan serbest radikallere karşı güçlü bir koruyucu olan sarımsak bu özelliğiyle erken yaşlanmaya karşı önleyicidir.

6- Saç ve cilt sağlığı için de olumlu etkileri vardır.

sarimsak nasil tuketilir

7- Yüksek Tansiyon ve Kolesterol Düzenleyicidir.

Sarımsağın bir diğer faydası ise yüksek tansiyon ve kolesterolü düzenleyici olmasıdır.

Sarımsak Nasıl Yenilir?

Sarımsağı çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz ancak en yüksek faydayı görebilmek  için sarımsağın çiğ tüketilmesi tavsiye edilir.

Eğer sarımsağı tek başına çiğ olarak tüketemiyorsanız bir kâse yoğurdun içine ekleyerek yiyebilirsiniz. Ya da tadından hoşlanmıyorsanız bir bardak suyla birkaç parçaya böldüğünüz sarımsağı ilaç gibi yutabilirsiniz. Böylece hem hastalıklardan korunmuş hem de günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bunun yanında ileriki yaşlarda oluşabilecek olan kemik erimesine karşı da önleminizi almış olursunuz.

Günde sadece 1 diş sarımsak tüketerek pek çok hastalığa karşı doğal koruma sağlayabilirsiniz. Fakat tüketim miktarına dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü yüksek miktarda sarımsak yemek tansiyonunuzu düşürebilir ve halsiz hissetmenize neden olabilir.

Sarımsak Nasıl Saklanır?

sarimsak nasil saklanir

Sarımsak lazım olduğunda her defasında kabuklarını soyup ellerinizin kokmasını istemiyorsanız bunun için size pratik bir önerimiz var.
Sarımsağı soymadan önce ellerinize mutfak eldiveni takın ve tek seferde 1 hafta boyunca ihtiyacınızı giderecek miktarda sarımsağı soyun.

Soyduğunuz sarımsakları bütün halde cam bir kavanozun içine doldurun ve üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp buzdolabınıza kaldırın.

İhtiyaç duyduğunuz anda kavanozdan hazır soyulmuş halde sakladığınız sarımsakları kullanın. Sarımsaktan artan zeytinyağını ise ziyan etmeyip salatalarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylece sarımsak aromalı zeytinyağı ile yemeklerinize ya da salatalarınıza ekstra bir lezzet katabilirsiniz.

Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?

sarimsak kokusu nasil giderilir

Sarımsak yedikten sonra ağzımızda oluşan kokuyu gidermek karanfilden yardım alabilirsiniz. Birkaç adet karanfili ağzınıza atın ve tadı acılaşana kadar bekleyin.
Ayrıca C vitamini deposu olan maydanoz da sarımsak kokusunun giderilmesinde etkilidir.

Sarımsak yedikten sonra birkaç dal maydanoz yiyerek hem sarımsak kokusunu giderebilir hem de midenizi rahatlatabilirsiniz.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=TLNvo66ICBs

Kaynak
kadin.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu