Yabancı Erkek Ünlüler

Zac Efron Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Zac Efron
Tam adı: Zachary David Alexander Efron / Zac Efron
Doğum tarihi: 18 Ekim 1987
Doğum yeri: San Luis Obispo, California, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,73 cm
Kilosu: 74 kg
Burcu: Terazi
Ailesi: Starla Baskett , David Efron
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 2002’den günümüze
imdb-logo
youtube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Zac Efron Kimdir? Birçok genç yıldız oldu, ancak son yıllarda öne çıkan birkaç kişiden biridir Zac Efron. O küçük yaşlardan itibaren oyunculuk ile ilgilendi, lisesinin sahne yapımlarında aktif olarak yer aldı. Televizyonda birkaç kez konuk oyuncu olarak yer aldıktan sonra, Zac Efron’un kariyer grafiğini değiştirmek ve onu bir yıldız olarak kabul ettirmek sadece bir televizyon filmi yetti.

Film, Disney Channel‘ın ara pop kültürel fenomeni olan ‘High School Musical‘ idi ve Efron’u büyük bir şöhrete ve popülerliğe fırlattı. İlk filmdeki küçük bir başlangıçtan başarılı üçlemeye kadar, ‘High School Musical‘ oyuncu için övgü dolu söylemler aldı ve aynı zamanda eleştirel beğeni topladı. Efron, uzun süre genç bir kalp çarpıntısı olduktan sonra, hit film olan ‘Hairspray‘ ile ana akım sinemaya sıçradı.

Bu filmde başrolü oynadıktan sonra çeşitli filmlerde de rol aldı. Kendini yetenekli ve çok yönlü bir oyuncu olarak kanıtladığı ‘17 Again‘ ve ‘The Lucky One‘ o filmlerden bazılarıdır. O zamandan beri Zac Efron, ‘Ben ve Orson Welles‘ ve ‘Charlie St. Cloud‘ gibi farklı türlerde birkaç filmde yaptı. Her filmde Efron, bir Disney kanalı genç gönül yarasından saygın bir ana akım Hollywood aktörüne yumuşak bir geçiş yaparak cesaretini kanıtladı.

Zac Efron, 18 Ekim 1987 tarihinde San Luis Obispo, California’da bir elektrik santralinde elektrik mühendisi olan David Efron ve aynı elektrik santralinde sekreter olarak çalışan Starla Baskett‘in çocuğu olarak dünyaya geldi. Dylan adında da bir erkek kardeşi vardır.

Okulda parlak bir öğrenci olan Efron, henüz on bir yaşındayken babası tarafından oyunculuğa yönlendirildi. Ve bu yönlendiriliş, lise yıllarında ‘The Great American Melodram‘ ve ‘Vaudeville‘de performans sergileyerek tiyatro yapımlarında çalışmasına yol açtı.

Gypsy‘, ‘Peter Pan or The Boy Who Don’t Grow Up‘, ‘Little Shop of Horrors‘ ve ‘The Music Man‘ gibi dizilerde oynadıktan sonra drama öğretmeni onu bir Yaratıcı Sanatçılar Ajansı’na tavsiye etti ve sonunda Zac Efron ile anlaştı.

2006 yılında Efron, Arroyo Grande Lisesi‘nden mezun oldu ve Güney Kaliforniya Üniversitesi‘ne kabul edildi. Fakat, film kariyerine konsantre olmak için kursu erteledi. Ayrıca topluluk koleji ‘Pasifik Sahne Sanatları Konservatuarı‘na da katıldı.

Zac Efron Kariyeri

Televizyonda konuk oyuncu olarak başlayan Zac Efron, ilk kez 2002 yılında ‘Firefly‘, ‘ER‘ ve ‘The Guardian‘ gibi çeşitli televizyon dizilerinde izlendi. Ertesi yıl, çok sayıda eleştirel beğeni topladığı ‘Mucize Koşusu‘ adlı televizyon filminde de görüldü.

2004 yılında, birkaç konuk oyuncu olarak göründükten sonra ‘Summerland‘ şovunun kalıcı kadrosuna dahil oldu. Bir yıl sonra Hope Partlow‘un ‘Sick Inside‘ adlı müzik videosunda yer aldı. O yıl Efron ‘The Derby Stallion‘ filminde de görüldü.

Lise Müzikali‘, Efron’un sinema endüstrisine yaptığı ilk büyük çıkıştı. Film 2006 yılında gösterime girdi ve genç izleyiciler arasında büyük bir ün kazandı. Kısa süre sonra, filmdeki şarkılar yayınlandı ve “Get’cha Head in the Game” ve “Breaking Free” gibi bazı parçalar hit oldu.

2007 yılında ‘Punk’d‘ bölümünde rol aldı. Ayrıca Zac, Vanessa Hudgens‘in ‘Say OK‘ adlı single’ında da görüldü. O yıl Zac’in kendi vokallerini kaydettiği ‘Hairspray‘ filmi de yayınlandı. Aynı yıl ‘High School Musical 2‘ yayınlandı ve Efron’un popülaritesi arttı.

2008 yılında ‘Ben ve Orson Welles‘ adlı filmde başrol olarak oynadı. Ayrıca ‘High School Musical 3: Senior Year‘ filminde de rol aldı.

Daha sonra 2009 yılında bir komedi-drama filmi olan ‘17 Again‘de görüldü. Ayrıca internette yayınlanan kısa bir komedi videosu ‘Zac Efron’s Pool Party‘de de yer aldı. Aynı yıl Efron, ‘Saturday Night Live‘ bölümünün sunuculuğunu da yaptı. 2010 yılında ise ‘Charlie St. Cloud‘ adlı filmi vizyona girdi. Ayrıca ‘MTV Film Ödülleri‘ni tanıtmak için birkaç reklam filmi de çekti.

2011 yılında ise başarılı bir yapım olan ‘New Year’s Eve‘ filminde rol aldı ve ertesi yıl Nicholas Spark‘ın ‘The Lucky One’ adlı romanından uyarlanan filmde rol aldı. Aynı yıl ‘The Paperboy‘, ‘Her ne pahasına olursa olsun‘ ve ‘Liberal Arts‘ filmlerinde de önemli roller oynadı. 2013 yılında ‘Parkland‘da Dr. Charles James olarak yer aldı. Gelecek yıl ‘Kasabalılar‘ ve ‘Resmi Olarak Çıkıyor muyuz?‘ filmlerinde de izlendi.

2014 yılında Miles Teller ve Michael B. Jordan‘la birlikte ‘That Awkward Moment‘ ve Seth Rogen‘la ‘Neighbors‘ adlı komedilerde rol aldı.

Zac Efron Özel Hayatı

Zac Efron’un Vanessa Hudgens ile ilişkisi olduğu söylendi ve 2005 yılında çıkmaya başladılar. İlişki beş yıl sonra 2010 yılında sona erdi.

Zac Efron’un 2020 yazında ise kısa bir süre model Vanessa Valladares ile çıktığı bildirildi.

Zac Efron Ödülleri

2009 yılında ‘High School Musical 3: Senior Year‘ filmindeki rolü ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ kategorisinde ‘Teen Choice Ödülü‘ ve ‘MTV Film Ödülü‘nü kazandı.

2013 yılında ‘The Paperboy‘ ve ‘The Lucky One‘ filmleri ile ‘En Sevilen Dramatik Film Erkek Oyuncusu‘ kategorisinde ‘Halkın Seçimi Ödülü‘nü kazandı.

Zac Efron Filmleri

 1. 2003 Melinda’s World / Stuart Wasser
 2. 2003 The Big Wide World of Carl Laemk / Pete Laemke
 3. 2004 Miracle Run / Steven Morgan
 4. 2004 Triple Play / Harry Fuller
 5. 2005 The Derby Stallion / Patrick McCardle
 6. 2006 If You Lived Here, You’d be Home Now / Cody
 7. 2006 High School Musical / Troy Bolton
 8. 2007 Hairspray / Link Larkin
 9. 2007 High School Musical 2 / Troy Bolton
 10. 2008 High School Musical 3: Senior Year / Troy Bolton
 11. 2009 17 Yeniden / Mike O’Donnell (genç)
 12. 2009 Me and Orson Welles / Richard Samuels
 13. 2010 Charlie St. Cloud / Charlie St. Cloud
 14. 2011 New Year’s Eve / Paul
 15. 2012 Loraks (The Lorax) / Ted Wiggins  S
 16. 2012 The Liberal Arts / Nat
 17. 2012 The Lucky One / Logan Thibault
 18. 2012 The Paperboy / Jack James
 19. 2012 At Any Price / Dean Whipple
 20. 2013 88Parkland / Dr. Charles ‘Jim’ Carrico
 21. 2015 We Are Your Friends / Cole
 22. 2016 Dirty Grandpa / Jason Kelly
 23. 2016 Neighbors 2: Sorority Rising / Teddy Sanders
 24. 2016 Mike and Dave Need Wedding Dates / Dave Stangle
 25. 2017 Baywatch / Matt Brody
 26. 2017 The Disaster Artist / Dan/’Chris-R’
 27. 2017 The Greatest Showman / Phillip Carlyle
 28. 2019 Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile / Ted Bundy
 29. 2019 The Beach Bum / Flicker

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu