Gezi Rehberi

Yurt Dışında Çalışacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yurt dışında seyahat etmek birikim, bilgi ve eğlence konusunda her ne kadar dolu olsa bile o kadar da yorucudur. Peki ya yurt dışına çalışmak için gitmek? Hepimiz için kesinlikle çok zorludur. Bu zorluğu aşmak adına aklınızdan çıkarmamanız gereken birden fazla detay bulunmakta.

Yurt Dışında Çalışacakların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

1

Yasal Değişiklikler Hakkında Size Yardım Edebilecek İşveren Olmasına Dikkat Edin!

Yurdunuzdan ayrılarak çalışmak adına yurt dışına gitmek öngörüldüğü üzere oldukça zor ve zahmetli bir iş. Bu sebeple çalışacak olduğunuz yerin sadece vize sağlayan bir iş yeri olması yeterli olmayabilir.

Yaşayacak olduğunuz adaptasyon süreci sadece hayatınızdaki değişiklikleri değil aynı zamanda da yasal sorumluluklarınızı da etkileyecektir. Özellikle dil konuşmada zorluklar çekiyorsanız bu yasasl sorumluluklarda yaşacak olduğunuz problemler daha fazla artacaktır.

Şirket Kültürlerini ve İş Yaşam Dengesini İyi Anlayın!

Tatil süreleri ve iş hayatı dengesi söz konusu olduğu zaman, farklı ülkelerde birbirinden farklı normlar olabilmekte. Örneğin; ABD’de çalışırken yılda en fazla on beş gün tatil yapıyorken Londra’da ise bu süre yirmi beş günü bulabilmekte. Bunu kesinlikle öğrenmelisiniz ve kendinizi buna göre hazırlamalısınız.

2

Çalışacak Olduğunuz Şirketin, Sizin Hakkınızdaki Planlarını Öğrenenin

Avrupa ülkelerinde genellikle işverenlere, bir poziyon bırakılmadan önce en az üç ay önceden haber verilmesi beklenmekte. İşlerin aksamaması için bu gibi durumlarda işverenler farklı planlar yapabilmekte. Şirketinizin sizin hakkınızdaki planlarını öğrenin ve kendi planlarınızı buna göre yapın.

Vizenizin Koşullarını İyice Öğrenin

İşten atılmanız ya da istifa etmeniz durumunda vizenizin türüne bağlı olarak ülkenize dönmeniz gerekebileceğini unutmamalısınız. Aynı ülke içerisinde başka bir iş yerinde kolay bir şekilde iş bulamazsınız. Her ülkenin çalışma vizesinin çeşitleri farklıdır.

bankacilik

Kredi Almak Gibi Bir Düşünceniz Varsa Bunu Kendi Ülkenizde Halledin

Yeni bir üklede kredi alabilmek düşünüldüğü gibi pek fazla kolay değildir. Bu sebep ile ülkenizi tek etmeden önce planlarınızı yapın ve kullandığınız kartı yurt dışında da kullabilecek hale getirin.

Farklı bir ülke, farklı vergi kanunları ve bankacılık uygulamalarında farklılık anlamına gelir. Bu sebep ile sürprizlerden kaçınmak adına kendi ülkenizde halletmek daha iyi olacaktır.

4

Popüler Kültürü Anlayın

Popüler kültür dergilerini ve popüler şovları takip etmeyi ve anlamayı unutmayın. Bu size beraber yaşayacak olduğunuz insanları anlamakta, yaşadığınız ülkenin mizahını ve yerel dil bilgisi öğrenmekte faydalı olacaktır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu