İzmir’de Gezilecek Yerler

instagram takipçi hilesi

Yolunuz İzmir’e düşmüşse ve bu şehri biraz gezmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler listeniz hazır.

Egenin pamuk şeker tadında bir şehri olan İzmir’in gezilip görülmesi gereken birçok yeri var.  Gelenin bir daha gelesi geldiği şehirde görülesi tarihi yerlerin yanı sıra içinize huzur dolduracak yeşili ve mavisi bollukta.

Bu yazımızda kordonda boyozunuzu yiyip çayınızı yudumlayasınız, Saat Kulesinde kuşlara selam veresiniz gelecek.

İzmir1

İşte İzmir’de gezilecek yerler;

Kordon Boyu

izmir2

Kordon boyu denilince akla ilkönce kokusunu dolu dolu çekebileceğiniz masmavi deniz geliyor. Denizin bir kenarında sıra sıra dizilmiş şirin kafeler bulunuyor. Yürüyüş parkurunda yürüyebilir aynı zamanda bisiklet kiralayıp deniz kenarında sürebilirsiniz.

Özellikle yaz akşamlarında kordon boyu cıvıl cıvıl olur. Çimenlerin üzerinde çiğdem yiyip şarkılar söyleyen insanları görürsünüz.

Son zamanlarda suyun temizlenişi ve çevrenin biraz daha düzenlenmesiyle kordon boyu daha keyifli bir hal almaya başladı. İzmirlilerin buluşma noktası olan kordonda denizi içinize çekerek bir tur atmayı unutmamalısınız.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

izmir3

Burası Türkiye’nin ilk doğal yaşam parkı… İzmir’in kuş cenneti adıyla bilinen Sasalı beldesinde yaklaşık 430 dönümlük bir araziye kurulu ve içerisinde birçok çeşitte hayvan ve bitki barındırıyor.

Karşıyaka iskeleden ve Konak Bahribaba’dan saatte bir servisi kalkan bu hayvanat bahçesinde yeşile doyabilirsiniz. En güzel taraflarından biri de hayvanların elden gelindiğince kafeslere sıkıştırılmamış olması. Tüm hayvanlara doğalarını en az özletecek alanlar inşa edilmiş.

Yılanların ve çeşitli kuşların barındığı yeri özel tropikal bir alan şeklinde tasarlamışlar. İçeride kendinizi yağmur ormanlarında gibi hissedebilirsiniz.

Dünya gözüyle anakonda ve piton görmek istiyorsanız İzmir doğal yaşam parkını kesinlikle es geçmeyin.

İzmir Saat Kulesi

izmir4

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Saat Kulesi adeta bir mimari sanatıdır. 25 metre uzunluğunda olan kule eskiden saatler çok pahalı olduğu için inşa edilmiş. Mimarisinde kullanılan yeşil ve kırmızı renkteki taşların Efes’ten getirildiği söylenir.

2. Abdülhamid döneminde yapılan saatin kaidesi sekizgendir. 4 kattan oluşur. Çevresinde uçuşan kuşları ve onları besleyen insanları izlerken huzur dolabilirsiniz.

Kemeraltı Çarşısı

izmir5

Tarih boyunca doğu ve batının İstanbul’dan sonra en büyük bağlantısı Tarihi Kemeraltı Çarşısıdır. Aynı zamanda dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezidir. Konak’tan Mezarlıkbaşı’na kadar uzayan çarşıda 5 km boyunca yaklaşık 15.000 iş yeri barınıyor.

İçerisinde gezerken tarihin tozlu raflarını görebileceğiniz bu çarşıda yok yok. Kuyumcudan yiyecek içeceğe, bilumum kıyafet çeşitlerinden aktarlara kadar pek çok seçeneğiniz bulunuyor.

Ayrıca buradan İzmir’e özel pek çok hediyelik eşya, dünyanın dört bir yanından gelen eşarp, şal modelleri, değerli taşlar, ahşap oyma ürünler ve daha birçok şey bulabilirsiniz.

Burada küçük bir alışveriş yapmadan İzmir’den çıkmamalısınız.

Tarihi Asansör

izmir6

İnşası 1907 senesinde tamamlanmış bir yapıdır. Her gün sabah 8.30 ile gece 00.00 arasına kadar hizmette olan bu tarihi eser, zamanında iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmış. Konak ilçesinde bulunan Tarihi Asansör, 1985 ve 1993 yıllarında geçirdiği restorasyonla bugünkü halini aldı.

Tepesinden denizi ve Ege’yi izlemenin tadı pek bir başka… İçerisinde çeşitli bar, kafe ve restoranlar bulunan eser, İzmir’in gözdelerinden biri.

Buraya gelip, Ege’ye ve denizine akşam yemeği eşliğinde dalıp gitmenizi tavsiye ediyoruz.

İzmir’de Gezilecek Yerler Video

https://www.youtube.com/watch?v=UOWXeae7j7s

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu