Gezi Rehberi

İstanbul’da Mutlaka Gezip Görmeniz Gereken Yerler

İstanbul büyük bir kültür şehridir. Doğa, mimari ve manzaralar açısından çok zengin bir şehirdir.

instagram takipçi hilesi

Dünyanın birçok yerinde kültür mirasları ve muhteşem manzaralar bulunmaktadır. Özellikle Türkiye, tarih açısından büyük bir önem taşır. Uzun yıllar boyunca İstanbul’un ünü yayılmıştır. Ovalarıyla, tepeleriyle, deniziyle, boğazıyla İstanbul büyük bir miras ve cennettir. Turist cenneti olan İstanbul’da binlerce muhteşem mekan, bina, ortam ve manzara vardır. 

İstanbul’da Gezip Görülmesi Gereken Yerler

Yıllar önce İstanbul’da oluşan güzellikler, zamanla korunmuş ve yenilenmiştir. İstanbul içinde binlerce tarihi yer ve güzel mekan bulunmaktadır. İstanbul’u gezmek için sadece 1 gün yetmez. İstanbul’u tamamen gezmek için günler gerekir. İstanbul’da görülmesi gereken onlarca mekan bulunmaktadır. 

Ayasofya

Dünyanın en bilinmiş ve en meşhur yerlerinden biri Ayasofya’dır. Ayasofya en eski ibadethanelerden biridir. 537 yılından bu yana yenilenerek bu zamana kadar gelmiştir. Tarihi yarımadada bulunan bu gözde yer turistlere ev sahipliği yapmıştır.

ayasofya

Topkapı Sarayı

Osmanlı Devleti, bütün tarih boyunca konuşulmuştur. Osmanlı döneminde yaşadıkları yer Topkapı Sarayı olmuştur. Osmanlı’nın aileleri, sultanları, cariyeleri bu sarayda yaşamlarını sürdürmüştür ve egemenliklerini bu sarayda genişletmişlerdir. Görkemli ve muhteşem saray, turistlerin akınına uğruyor. 

Topkapi Sarayi

Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı, Eminönü ilçesinde bulunan tarihi bir çarşıdır. Eminönü’ne giden herkes kapalı çarşıyı ziyaret etmeden geri dönmemelidir. Eminönü sahilden alt geçidi geçince çarşıya ulaşmak mümkündür. Kapalı çarşının içinde onlarca ürün bulunmaktadır. Evlenecek çiftler için son derece uygun bir mekandır. Diğer yandan her ürün son derece hesaplıdır. İstanbul’un eski ve köklü ticaret mekanıdır.

kapali carsi

Galata Kulesi

İstanbul boğazı ve Haliç’ten görülen Galata Kulesi, heybeti ile dillere destan olmuştur. Galata Kulesi ilk önce bir fener olarak inşa edilmiştir. Eski yıllarda zindan olarak da kullanılan kule şimdilerde seyir alanı olarak sergilenmektedir. Turistlerin ve bu bölgede yaşayanların gözdesi olan bir kuledir. 

Dolmabahçe Sarayı

Atatürk, yaşamının son günlerinde Dolmabahçe Sarayı’nda yaşamıştır. Manevi anlamda büyük önem taşıyan Dolmabahçe Sarayı, Beşiktaş’ta bulunmaktadır. 

Kız Kulesi

Beşiktaş ve Üsküdar arasında yer alan muhteşem yapı Kız Kulesidir. Kız Kulesi hakkında birçok söylenti ve destan bulunur. Kız Kulesi şimdilerde restoran olarak halka hizmet vermektedir. 

kizkulesi

Otağtepe Parkı

Beykoz ilçesinde bulunan bu mekan, seyir tepesi olarak birçok misafir ağırlar. Fatih Sultan Mehmet ve Rumeli Hisarı manzaralı muhteşem parkta sadece manzara izlemeye gelenler oldukça fazladır. 

Yıldız Korusu

İstanbul’un Beykoz ilçesinden başlayan bu koru yeşilliklerle doludur. Huzurlu, sakin, sessiz ve temiz hava olan bir mekandır. Fotoğraf çekimleri için tercih edilen bir yerdir. 

İlgili Video

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu