Kültür&SanatGezi RehberiTarih

Kapadokya’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

instagram takipçi hilesi

Tatile çıktığınızda, Anadolu’nun tarihiyle ve olağanüstü doğa olaylarıyla şekillenmiş Kapadokya yöresini öneririz. Kapadokya yöresinde gezmenizi kolaylaştıracak, Kapadokya gezi rehberi oluşturmak istedik hem de Kapadokya’yadan tam de yerinden yazıyoruz.Yardımları için; Resim öğretmeni Hatice hanıma ve yerel halka teşekkür eder ve başlarız! 🙂

Kapadokya Nedir?

60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge.

Kapadokya Neresidir?

Nevşehir,Aksaray ,Kayseri bölgesindedir.Büyük bir çoğunluğu ise Nevşehir’dedir. Size daha iyi yardımcı olabilmesi için bir harita ekleyeyim dedim.

kapadokya-gezi-haritasi

Kapadokya’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

1.Aşk Vadisi (Göreme-Nevşehir)

Olağanüstü doğal manzarası bir yana tarihi bir dokusu da var.

kapadokya-ask-vadisi

2.Çavuşin Terk Edilmiş Bölge ve Kalesi (Göreme-Nevşehir)

Çavuşin, Kapadokya bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biridir.Yer tarifi ise;  Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme’ye 2 km uzaklıkta bir yerleşimdir.

cavusin-kapadokya-gezi-rehber

3. Üçhisar Kalesi (Üçhisar-Nevşehir)

Üçhisar kalesi Kapadokya’nın en büyük zirvesidir. Kalesiyle ünlü olan Uçhisar’da zamanında Hristiyanların yaşadığı bilinmektedir. Kale içinde bilinmeyen gizli yollarla saklanma amaçlı kullanılmıştır. Kalenin en üstünde 3 tane mezar bulunmaktadır.

uchisar-kapadokya

4.Soğanlı Vadisi (Yeşilhisar-Nevşehir)

Soğanlı, Yeşilhisar ilçe merkezine 15 km uzaklıkta kaya kiliseleri ile köy evlerinin iç içe bulunduğu 25 km uzunluğunda bir kanyona kurulu yerleşim alanı. Kapadokya’da ki bu alanı farklı kılan ise dünyada eşi benzeri görünmeyen kubbeli kaya kiliseleri ve çap canlı renkleri ile yörenin simgesi haline gelen Bez Bebeklerinin doğum yeri olması!

soganli-vadisi-kapadokya-gezi

soganli-vadisi-kapadokya-gezi-2

5. Güvercinlik Vadisi (Göreme-Nevşehir)

Yaklaşık olarak 4 km boyunca uzanan Güvercinlik vadisi, genel olarak Uçhisar – Göreme arasında uzanmaktadır. Bu vadi trekking ve doğanın içinde bulunmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır.

guvercinlik-vadisi-kapadokya-gezi

6. Avanos Güray Müze (Avanos-Nevşehir)

Türkiye’nin ilk ve tek yeraltı özel müzesi. Buralara kadar gelmişken bu müzeye de gezmeniz ufkunuzu daha da açacaktır.

avanos-guray-muze

7. Mustafapaşa (Ürgüp-Nevşehir)

Ürgüp’e 5 km uzaklıktadır. Mustafapaşa eski adıyla Sinasos Nevşehir’de Ürgüp’e bağlı kasabadır.Mübadeleye kadar Rumların, Ortodoks Türkler olan Karamanlılar’ın ve Müslüman Rumlar’in birlikte yaşadığı bir Orta Anadolu kasabası, eski Rum evleri oldukça zengin taş işçiliği ve freskolar arz eder.

Batısında Gömede Vadisi oyma kiliselere, barınaklara ve vadinin içinden geçen bir dereye sahiptir. Mustafapaşa’daki önemli kilise ve manastırlar; Aios Vasilios Kilisesi, Konstantin-Heleni Kilisesi, Manastır Vadisi Kiliseleri ve Gomeda Vadisi’nde Alakara Kilise ve Aziz Basil Şapeli Kilisesi’dir. (Wikipedia)

mustafa-pasa-kapadokya-gezi

8. Göreme Açık Hava Müzesi (Göreme-Nevşehir)

Göreme Açık hava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatına ev sahipliği eden bir kaya yerleşim yeri.Bir vadi oluşturan alanda, kaya blokların içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları oyulmuş.Göreme Vadisi, manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul ediliyor, aynı eğitim sistemi daha geç tarihlerde Soğanlı, Ihlara, Açıksaray’da da görülmüş.

goreme-acik-hava-muzesi

9. Paşabağ Rahipler Vadisi (Göreme-Nevşehir)

Paşabağ Rahipler Vadisi, Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve’ye çok yakın. Vadi şapkalı peri bacalarının sıklıkla küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz ilginç bir yerdir.

pasabag-vadisi-kapadokya

10. Derinkuyu yeraltı şehri (Derinkuyu-Nevşehir)

Kapadokya’nın 36 yeraltı şehri arasında en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu yeraltı şehri 1963 yılında tesadüfen bulunmuş ve 1967 yılında turizme açılmış olup, 8 katlıdır. Yeraltı’nda yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi bulunuyor.

derinkuyu-yeralti-sehirleri-kapadokya-gezi-1

BONUS -1. Ihlara Vadisi (Güzelyurt-Aksaray)

Kapadokya’da sizi etkileyecek en güzel yerlerden biri de Ihlara Vadisi olacak.Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi, 14 km’lik uzunluğa ve yer yer 100 metreyi bulan derinliğe sahip. Doğanın mucizesi olan bu vadi aynı zamanda Hristiyanlığın Anadolu’ya yayıldığı yer olarak bilinmekte.Vadide sayısız kilise ve manastır yer alıyor.

Kapadokya’da Gezilecek En Güzel 10 Yer ile İlgili Videolar

4 Yorum

  1. Gitmiştim kapadokya ya çok güzel bir yer burada yazılanların yarısını gezdim.Çok güzel anadolunun en iyi yerlerinden biri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu