Gezi Rehberi

Kapadokya Balon Turu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Kapadokya Balon Turu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Özel bir günü kutlamak veya hayatınızın bir gününü mükemmel yaşamak istiyorsanız, Kapadokya’da hava balonu gezisinden başka bir yere bakmanıza gerek yok. Güzel atlar diyarı olarak bilinen Kapadokya’yı gün doğumu altında izlemek, yıllar sonra bile hafızanızı tazeleyecek.

Kapadokya Balon Turu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kapadokya balon turunu bu kadar özel kılan en önemli şey, doğanın binlerce yıl süren volkanik aktivite ve erozyon sonucu oluşturduğu heybetli şekillerdir. Kapadokya, Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır ve burada yapılan sıcak hava balon gezileri sayesinde turistler, Dünya Mirası Alanı’nı havadan inceleme fırsatı bulmaktadır.

Sabah Erken Saatlerde Yol Alınır!

kapadokya balon turu ile ilgili bilinmesi gerekenler4

Kapadokya balon turuna çıkmaya karar verdiyseniz, sabah erken saatlerde saatlerinizi kurarak başlamalısınız. Seyahat edeceğiniz seyahat acentası size tam saat bilgisini bir gün önceden verecektir. Balon gezileri için paket planlar, geziyi düzenleyen şirketin otelinizden alınmasıyla başlar. Alacağınız araç, konakladığınız yere göre farklı saatlerde otelin önünde hazır bulunacaktır. Bu saatler ortalama olarak sabah 4.30 ile sabah 5.30 arasında değişmektedir.

Transfer aracının uçuş yerine vardığınızda size hafif bir kahvaltı ve içecek servisi yapılır. Balonun hazırlık aşaması bile size ne kadar harika bir yolculuk yaşamak üzere olduğunuzun görsel bir gösterisini sunar. Kalkış alanındaki tüm balonları tek tek şişirerek katılımcılara unutulmaz bir manzara yaşatır. Ayrıca ateşleme sistemi sayesinde soğuk bir sabah dışarıda olduğunuzu bile fark etmeyeceksiniz. Dileyenler balonun hazırlanması sırasında merkezde bekleyebilirler.

kapadokya balon turu ile ilgili bilinmesi gerekenler1 768x512 1

Balonlar uçmaya hazır olduğunda, katılımcılar çeşitli boyutlardaki sepetlere binmeye başlar. Yerleştirmeler çok kolaydır. Bu aşamada balondaki pilot tur katılımcılarına uçuş sırasında uyulması gereken kuralları bildirir. Bu bilgilere sıkı sıkıya bağlı kalmak güvenlik açısından önemlidir. Hatıra fotoğrafı çekimine süre dahildir. Alınan paket, uçuşun süresini belirler.

Maksimum 90 Dakika Uçulur.

Minimum uçuş süresi 60 dakika, maksimum uçuş süresi ise 90 dakikadır. Ancak bu süreler hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir. 60 dakika süreceğini tahmin ettiğiniz bir yolculuk, hava durumuna göre 45 dakika da 1,5 saat de sürebilir. Eşsiz uçuş deneyiminizi tamamladıktan sonra bir transfer aracı ile otelinize geri götürüleceksiniz.

Uçuş dışında kalan süre genellikle 1 saat konaklama ve 1 saat balon hazırlamadır. Yani en kısa uçuş paketi 3 saatlik bir program içeriyor. Bilmeniz gereken bir diğer şey ise, uçuşunuzu asla başladığınız yere indiremeyeceksiniz. Çünkü sıcak hava balonu onları rüzgardan uzaklaştırır. Kursu takip etmesi gerekiyor. Balonlar sadece yukarı ve aşağı yönlerde yönlendirilebilir. Pilotun balonu sağa veya sola yönlendirmede fazla etkisi yoktur.

kapadokya balon turu ile ilgili bilinmesi gerekenler2 768x512 1
Hot Air Balloons rise up over the Goreme Valley in Cappadocia, Turkey

Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bunlar şu şekilde sıralanabilir

  • Balon turu hizmeti veren firmaları araştırırken normal fiyatların çok altında fiyatlar sunan firmalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu firmalar bu seferleri yarım saat gibi kısa bir sürede uçurarak ya da hiç tecrübesi olmayan ya da çok az pilotlarla çalışarak organize ediyorlar.
  • Dikkat etmeniz gereken bir sonraki şey, şirketin deneyimidir. Bunu öğrenebilirseniz hangi tur firmasının en deneyimli ve tabii ki en güvenli olduğunu kolayca belirleyebilirsiniz.
  • Elbette balon gezisi satın alırken kişisel istekleriniz de önemlidir. Seçim yaparken ihtiyacınız olan uçuş süresini, ihtiyacınız olan kişi sayısını ve ödeyebileceğiniz fiyatı kapsayan bir acente seçmelisiniz. Son nokta, yolcu sigortası olup olmadığını bilmek bu noktada önemlidir.
  • Sıcak hava balonu kazaları nadir olmakla birlikte, bir kazanın meydana gelmesi durumunda katılımcıların sigorta yaptırması önemini göstermektedir.

Kapadokya Balon Turuna Kimler Binemez?

kapadokya balon turu ile ilgili bilinmesi gerekenler6 768x513 1

6 ile 90 yaş arasındaki herkes balon yolculuğuna katılabilir. Ancak belirli özelliklere sahip kişiler için sıcak hava balonu gezileri tavsiye edilmemekte hatta yasaklanmaktadır.

Balon turuna katılamayanların özellikleri ise şöyle:

  • Hamile veya hamile olduğundan şüphelenilen,
  • Yakın zamanda herhangi bir boyutta ameliyat geçirmiş olanlar,
  • Akli dengesi yerinde olmayanlar,
  • Kalça veya bel ağrısı yaşayanlar,

Binememektedir.

Kapadokya Balon Turu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu