Beslenme ve Diyet

Yıldız Meyvesi Hakkında 7 Gerçek

instagram takipçi hilesi

Bir yıldız meyvesi ağacının her yıl 90 ila 180 kilo meyve verebileceğini biliyor muydunuz? Karambola olarak da bilinen yıldız meyvesi, korkak görünüme sahip güzel bir meyvedir. Parlak sarı renkli sırtları ile meyve adeta yıldız şeklini andırır.

Yıldız Meyvesi Hakkında 7 Gerçek

Peki hiç yıldız meyvesini denediniz mi? İşte bu meyve hakkında yedi sulu gerçek.

Yıldız Meyvesi Hakkında 7 Gerçek

Yıldız meyvesi ağacı Sri Lanka ve Güneydoğu Asya’dan gelmektedir

yildiz meyvesi 7 270x405 1

Bu güzel yıldız meyvesi, Sri Lanka ve Güneydoğu Asya‘ya özgü Averrhoa carambola ağacından yetiştirilir. Ağaç çoğunluk ile bölgelerdeki tropikal alanlarda bulunur, fakat Güney PasifikMikronezya ve Karayipler‘de de bulunabilir.

Yıldız meyvesi ağaçları, kısa ve kalın bir gövdeye sahiptir ve daha çok bir çalıya benzemektedir. Bu ağaç büyüyebildiği kadar büyüyebilir. Tamamen büyümüş bir yıldız meyvesi ağacının ortalama boyutu ise 25-30 fit (7,5 – 9 metre) yükseklik ve 20-25 fit (6 – 7,5 metre) genişlikte olabilir.

Bu ağaçlar 3-4 yıl sonra meyve vermeye başlarlar ve vahşi doğada yaklaşık 40 yıl yaşarlar. Bir ağaç yılda 90-180 kilogram (200 ila 400 pound) meyve üretebilir.

Meyve adını şeklinden alır

yildiz meyvesi 6 269x405 1

Meyvenin resmi adı carambola veya birambi olsa da en çok yıldız meyvesi olarak bilinmektedir. Meyve beş çıkıntılı dikdörtgen bir şekle sahiptir, fakat enine kesitte kesildiğinde bir yıldıza benzer. Yıldız meyvesi açık yeşil veya genellikle de sarı renktedir ve bu da popüler bir takma addır.

Yıldız meyvesi tıpta da kullanılır

yildiz meyvesi 3 270x405 1

Yıldız meyvesi, geleneksel Hint tıbbının köklerinden gelen Geleneksel Çin Tıbbı ve Ayurveda tıbbında oldukça sık bulunmaktadır. Bu meyve, vücuttaki istenmeyen suyu ortadan kaldırma sürecine de yardımcı olabilir. Yıldız meyvesinin ateş, öksürük, cilt iltihabı, ishal ve sarılığa yardımcı olabileceğine de inanılmaktadır.

Yıldız meyvesi ağacının kökleri ve yaprakları genellikle saçkıran enfeksiyonları, baş ağrıları ve su çiçeği için bir tedavi olarak kullanılır.

Yıldız meyvesi ayrıca kalp-damar rahatsızlıkları ve bazı kanser türlerini önleyici olarak da kullanılmaktadır. Çünkü yıldız meyvesi bu hastalıkların gelişimini engelleyen bazı unsurlar içermektedir.

Yıldız meyvesi besin açısından da zengindir

yildiz meyvesi 4 270x405 1

Yıldız meyvesi güzel şeylerle dolu! Bu güzel meyve B2B6B9 vitaminleri ve C vitamini içerir. Ayrıca çinkodemirfosfor ve potasyum gibi mineraller de içermektedir. Bunların yanı sıra, bu sevimli meyvenin içine sıkıştırılmış magnezyumpotasyumfolatprotein ve lif bulacaksınız.

Yaklaşık 91 gram (3,21 ons) ağırlığındaki bir orta boy yıldız meyvesinden, meyve başına kabaca 28 ila 30 kalori bulacaksınız ve bu da onu çok sağlıklı kılar.

Yıldız meyvesini yemek bazı insanlar için tehlikelidir

yildiz meyvesi 5 254x405 1

Çoğu insan için yıldız meyvesi yemek sorun değil, fakat bazıları için zararlı olabilir. Böbrek hastalığı gibi böbrek sorunları yaşayan herkesin bu meyveden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise böbrek taşlarına neden olabilen oksalik asit içermesidir.

Ayrıca, sağlıklı bir insan tarafından sindirilebilmesine rağmen böbrek hastalığı sahip olan biri tarafından sindirilemeyen ve bunun sonucunda da vücutta kalarak ciddi hastalıklara neden olan bir nörotoksin içerir.

Hatta 100 ml kadar az yıldız meyvesi suyu böbrek sorunları olan birini öldürebilir. Bu, şu belirtileri gösterebilen yıldız meyvesi zehirlenmesi olarak da bilinir; hıçkırık, zihinsel karışıklık, nöbetler ve bazı durumlarda ölüm.

İlaç kullanıyorsanız yıldız meyvesi tüketmemelisiniz

yildiz meyvesi 8 270x405 1

Çoğu zaman, hasta olduğumuzda, sağlığımıza geri dönmemize iyi bir şekilde yardımcı olacak sağlıklı özellikler ile dolu oldukları için meyve ve sebzeleri yemeye teşvik ediliriz. Ama bununla birlikte greyfurt gibi, ilaç alırken yıldız meyvesinden kaçınılması da en iyisidir.

Yıldız meyvesi, metabolizmayı etkileyebilen ve bu meyveyi yerseniz ilacın parçalanmasının etkilenebileceği anlamına gelen CYP3A4 enziminden gelen aktiviteyi içerir. Kesinti nedeni ile eskisinden daha hasta olabileceğinizi görebileceğiniz için onu yemekten kaçınmak daha güvenlidir.

Yıldız meyvesinin iki ana çeşidi vardır

yildiz meyvesi 9

Tatlı ve ekşi tatlar olmak üzere iki çeşit yıldız meyvesi vardır. Ekşi yıldız meyveleri genellikle güveç ve köriler gibi lezzetli yemekler hazırlamak için kullanılır ve bu meyve, kümes hayvanları ve balık ile yapılan yemekleri tamamlar.

Tatlı çeşidi ise ABD‘deki süpermarketlerde bulabileceğinizden daha muhtemeldir ve bu normalde kendi başına yenir. Ayrıca yıldız meyvesinden meyve suları veya kokteyller yapılmak için kullanılır ve bazen de jöleler ve tatlılar yapmak için kullanılabilmektedir.

yildiz meyvesi 1

Eğer bu sulu yıldız şeklindeki meyvelerden birini denemediyseniz ve sağlıklıysanız, denemeye değer bir meyvedir. Bu gevrek sarı meyve, popüler bir antioksidan haline geldi ve düzenli olarak yenildiğinde de birçok sağlıklı yarara sahiptir.

Yıldız Meyvesi Hakkında 7 Gerçek ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu