Sağlıklı Yaşam

Protein İçeren Besinler Hangileri? Protein İçeren 9 Besin

instagram takipçi hilesi

Vücudumuz için önemli ihtiyaç olan protein, hücre onarımı ve kas gelişimi açısından tüketilmesi gerekir. Yemek yerken protein alımını mutlaka desteklemelisiniz. Protein içeren besinler neler?

Vücudumuzun temel fonksiyonlarını yerine getirmesinde protein önemli rol oynar. Aynı zamanda da sağlıklı yaşamamız içinde vücudumuza gerekli olandır. Protein, sebze ve meyve dışında aslında ana besini olan hayvansal gıdalardan elde edilir. Vücudumuzdaki enerji üretiminin de %15 ‘ni proteinli gıdalar sayesinde elde ediyoruz.

Bunun yanı sıra,hücre onarımı ve  hücre yenilemesi için de protein temel ihtiyaçtır. Aynı zamanda kas gelişimi ve onarımı açısından da büyük önem taşır. Özellikle bu anlamda spor yapanların mutlaka tüketmesi gereken gıda türleri protein içerenlerdir. Aşağıdaki listede aynı zamanda hangi besinde kaç gram protein olduğu da verilecektir.

İşte protein içeren ve protein zengini besinler:

Listelerken öncelik hayvansal proteinleri daha sonrada bitkisel proteinlere göre oluşturduğumu söylemem lazım. Bu yüzden listenin en aşağısına kadar dikkatlice bakmanızda fayda var.

1. Kırmızı Et

kirmizi et

Hayvansal proteinler açısından, en zengin olanı kırmızı ettir. Uzmanlar, kırmızı etin tüketimi konusunda haftada 2 kez tüketilmesinin gerektiğini söylemişlerdir. Kırmızı eti tüketirken aşırıya da kaçılmamalı. Çünkü kırmızı etin kötü yanı olan kolesterol içermesidir. Bu yüzden kırmızı etin tüketiminde dikkatli olunmalı.

2. Beyaz Et

beyaz et

Kırmızı etin kolesterol içermesi ve pahalı olmasından şikayetçi olanlara alternatif olarak beyaz et önerilir. Tavuk, hindi eti ve balık. Bu hayvanlardan elde edilen proteinle beraber az yağ içermesi bakımından uzmanlar tarafından en çok önerilen besinlerdir.

3. Süt

sut

Süt, protein açısından bilinen en büyük hayvansal proteindir. Kemik ve kas gelişimine destek sağlar. Bir bardak sütte 10 gram protein bulunuyor.

4. Yumurta

yumurta

Özellikle de sporcuların vazgeçilmesi olan yumurta , protein bakımından en zengin besinlerden biridir. Beyazı içinde olması koşuluyla bir yumurtada 13 gram protein var.

5. Yoğurt

yogurt

Yoğurdu sevmeyen yoktur herhalde. En çok sevilen hayvansal proteinlerden biri olan yoğurdun, 150 gramında 15 gram protein var. Bu yüzden yine sofralarda eksik etmeyin!

6. Peynir

peynir

Yine hayvansal proteinlerden olan peynir yüksek protein içeren besindir. 100 gram peynirde yaklaşık 30 gram protein var.

7. Baklagiller

baklagiller

Bitkisel bazlı proteinlerde en çok baklagiller göze çarpıyor.

    • Nohut ve fasulyenin 100 gramında yaklaşık 16 gram protein var.
    • Mercimeğin 100 gramında da 9 gram protein bulunuyor.

Bu yüzden bitkisel bazlı protein alımında baklagiller listenin en başın yer alır. Aynı zamanda sağlıklı besinler olması bakımından da ayırca önem taşır.

8. Kabak Çekirdeği

kabak cekirdeği

Bitkisel proteinlerin , kuru yemiş olarak en fazla protein içerenlerden kabak çekirdeğinin tüketimi oldukça önemli.100 gram kabak çekirdeğinde 16 gram protein var. Yalnız kabak çekirdeği yağ içerir. Bu yüzden tüketiminde aşırıya kaçılmamalı ve dikkatli tüketilmeli.

9. Badem

badem

Kuru yemişlerden en fazla protein içeren bademin 100 gramında, 20 gram protein var. Fazla yağ içermez. Bu yüzden tüketimi bakımından en sağlıklı ve doğal olanıdır.

Bu bilgiler uzmanların oluşturduğu çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.

Protein İçeren Besinlerle İlgili Videolar

Kaynak
Kaynak

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu