Cilt Sağlığı

Diz Kireçlenmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Diz kireçlenmesi her yaştan insanda görülebilir ancak 65 yaş üstü kişilerde kireçlenme insidansı daha fazladır. Yaygın risk faktörleri şunları içerir;

  • Artan yaş,
  • Obezite,
  • Sık eklem kullanımı,
  • Genetik yatkınlık,

85 yaşına kadar, dört yetişkinden birinde osteoartrit vardır. Diz artropatisi olarak da bilinen diz kireçlenmesi, ağırlık taşıyan eklemlerin yaşla birlikte yıprandığı bir durumdur. Diz eklemi insan vücudunda en fazla yük taşıyan eklemlerden biridir. Eklemlerin sık kullanımı kireçlenmeyi tetikleyebilir. Bu nedenle diz eklemi kireçlenmeden en çok etkilenen eklemlerden biridir.

Diz Kireçlenmesi

Diz ekleminin kireçlendiği bir duruma diz artropatisi denir. Kireçlenme önce kıkırdakta başlar ve daha sonra kıkırdak altındaki kemik etkilenir. Daha sonra eklem kapsülü ve eklem çevresindeki bağlar etkilenir. Ağrı nedeniyle kullanılamayan kaslarda incelme ve sertleşme oluşmaya başlar.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi orta yaşlı ve yaşlı kişilerde yaygındır. Ancak 50 yaş üstü kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Hastalık daha erken yaşlarda da başlayabilir. Diz osteoartritinin en sık görülen semptomu ağrıdır.

Problemli eklemi kullandığınızda ağrı artar ve dinlenmekle geçer. Ancak hastalık ilerledikçe bu ağrılar kalıcı hale gelebilir. Hastalık ilerledikçe eklemlerde şişlik, kemik çıkıntıları ve şekil bozuklukları gelişir. Kemik yüzeyleri birbirine sürtündüğünde de bir miktar gürültü duyulabilir.

diz kireclenmesi nedir belirtileri nelerdir3

Bazı durumlarda diz kireçlenmesi herhangi bir belirti göstermeden ilerleyebilir. Bazı durumlarda hastalık semptomlar gösterebilir, ancak röntgende hiçbir şey bulunmayabilir. Hastalık ilerledikçe, insanlar ilk etapta sahip olmadıkları sorunları yaşamaya başlar. Bunlara yürüme zorluğu ve merdiven çıkma ve inme sorunları dahildir. Bazı durumlarda topallık da görülebilir.

Diz Kireçlenmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavide çeşitli ağrı kesiciler, glukozamin preparatları ve bitkisel takviyeler tercih edilebilir. Dizin içine bir iğne enjekte etmek de eklem hareketini artırmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Son yıllarda bazı enjeksiyon tedavileri de rağbet görmektedir.

diz kireclenmesi nedir belirtileri nelerdir1

Proliferasyon tedavisi, mezoderm tedavisi, PRP ve kök hücre tedavisi bunun bir parçasıdır. Ancak tedavinin en önemli yönü fazla kilolardan kaçınmaktır. Fazla kilolu olmak eklemlerinize çok fazla baskı uygular. Bu durumda kıkırdak dokusunda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle, fazla kilolu insanlar daha erken yaşta diz artritini yalayabilirler.

Hastalık çoktan başlamış olsa bile zaman kaybetmeden kilo vermek ve sağlıklı beslenmeye geçmek önemlidir. Düzenli egzersiz dizleri fazla zorlamaz ve diz kireçlenmesine de iyi gelir. Yüzme, yürüyüş, bisiklet ve golf gibi sporlar herkes için idealdir.

Diz Kireçlenmesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu