Sağlıklı Yaşam

Kış Aylarında Hangi Meyve ve Sebzeler Tüketilmeli?

instagram takipçi hilesi

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek sağlığımız açısından büyük önem teşkil etmektedir. Ancak günümüzde hemen hemen tüm sebze ve meyveleri her mevsimde tezgahlarda görebiliyoruz. Bu duruma karşı sebze ve meyvelerin hangi mevsimde yetiştiğini bilmemiz gerekmektedir. Besinleri mevsimlerine göre tüketmek, içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri alabilmemiz açısından önemlidir. Özellikle kış aylarında soğuk havaya karşı sebze ve meyve tüketimini artırmamız gerekiyor. Peki kışın tüketilmesi gereken sebze ve meyveler nelerdir? Hadi gelin birlikte bakalım.
kis aylarinda sebze tuketimi 1 768x576 1

Balkabağı

Kış denilince akla ilk gelen sebzelerden birisi balkabağıdır. Balkabağının yapısında birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Balkabağının faydalarına bakıcak olursak;

  • Göz sağlığını korur
  • Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olarak, kalp hastalıklarının riskini azaltır
  • Kanser riskini düşürür
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur
  • Tok tutar ve kan şekerinin düzenlenmesine yardımcıdır
  • Diyabet riskini düşürür

Pırasa

Böbrekleri destekler ve taş oluşumuna karşı etkilidir. Felç ve kalp krizi riskini azaltarak, kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur.

Karnabahar

Kış aylarında en çok tüketilmesi gerekilen sebzelerin başında karnabahar gelir. Enfeksiyon önleyici özelliği vardır ve idrar yolları enfeksiyonuna karşı etkilidir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan karnabahar, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında ve bağırsak sisteminin düzenlenmesinde etkilidir.

Ispanak

İçerisinde bulunan vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan ıspanak, diğer sebzelere göre protein değeri açısından biraz daha yüksektir. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı oldukça etkilidir.

Kereviz

İçerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunan kereviz, sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Meyveler

kis aylarinda sebze tuketimi 768x512 1

Elma

Elma dünyada en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. İçerisinde birçok vitaminden, mineralli suya kadar insan sağlığı için faydalı besinler bulundurmaktadır. Vücudu hastalıklara karşı güçlendirerek, damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir ve ara öğün olarak tüketildiğinde tok tutma özelliğine sahiptir.

Muz

Tropikal bölgelerde yetişen ve içerisinde bulunan vitamin değerleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Muz, sodyum, potasyum, magnezyum, A, E ve K vitaminlerini içermektedir.

Ayva

Kış aylarında en çok tercih edilen meyvelerin başında ayva gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı gibi mevsimsel hastalıklara karşı oldukça etkilidir. Vücudun şeker dengesini sağlar ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

Trabzon Hurması

Trabzon hurması içerdiği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bir meyvedir. İdrar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Grip, nezle gibi mevsimsel rahatsızlıklara karşı adeta ilaç niteliğindedir. Mide rahatsızlıklarına karşı koruyucu kalkan görevini üstlenir. Yüksek ateşin düşürülmesinde etkilidir.

Mandalina

Kış aylarında en çok tüketilen meyve portakal ile birlikte mandalinadır. İçerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde, kış aylarında hastalıklardan korunmak için doğal ilaçtır.

Portakal

Kış aylarında mandalina ile birlikte akla ilk gelen meyvelerden biridir. C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, vücudumuzun savunma mekanizmasını güçlendirerek, hastalıklara karşı korur. Kalp ve damar sağlığı için oldukça önemlidir. Kanı temizleyerek, pıhtılaşmasını engeller. Mide ve pankreas kanseri riskine karşı etkilidir.

Kış mevsiminde hangi sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerektiğini öğrendik. Unutmayalım ki bu faydalı etkileri görebilmemiz için sebze ve meyveleri mevsiminde taze tüketmek çok önemlidir. İnternet üzerinden kapınıza meyve sebze siparişi vermek için freshworld.com.tr adresini inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu