Beslenme ve Diyet

Magnezyum Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

Magnezyum Eksikliği Nasıl Giderilir?

instagram takipçi hilesi

Magnezyum ekskliği e1571315060126

Sağlık sorunları arasında fazlaca görülen sorunlardan biride magnezyum eksikliğidir. Tıptaki adı hipomagnezi adı ile bilinir. Magnezyum seviyesi çok düşmedikçe belli olmayan eksiklik belirtilerinin bazıları ise şu şekilde belirtiler verir.

Ruhsal bozukluklar

Magnezyum eksikliğine bağlı duygu eksikliklerinin yaşanması ve zihinsel uyuşukluk karakterize bir sorun olarak kişinin komaya girmesine ve delirmesine neden olabilecek düzeyde olabilir. Depresyon ve sinir fonksiyon sistemlerini etkilediği söylenebilir.

Kas seğirmeleri ve krampları

Kas kramplarına neden olan magnezyum aynı zamanda kas seğirmesine neden olmaktadır. Yaşı ileri olan kişilere kalsiyum takviyesi yaparak tedavi yapılmaktadır. Yoğun tedaviler ile kas krampları ve seğirmelerini azaltmak mümkündür.

Kas seğirmelerine bir nedende fazla kafein tüketimi ve strestir. seğirmelerinin az olması durumunda da doktora danışmada fayda vardır.

Magnezyum ekskliği.1 e1571315137489

Kemiklerde zayıflık (Osteoporoz)

Kemiklerdeki zayıflığın nedeni D ve K vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Yaşlılık ve yetersiz egzersiz osteoporoz riskini ortaya çıkarır. Kemiklerin zayıflamasına sebep olan eksiklikte kanda kalsiyum oranı düşük seviyededir.   Osteoporoz, kemiklerin zayıflığı ve kemik kırılmalarının artmasına bağlı karakterize hastalıklardan biridir. Yapılan yanlış diyetler sonucunda kemiklerinizin sağlığı bozulur. Yetersiz magnezyum alımı sonucunda kemik rahatsızlıkları ve ağrıları ile karşılaşmanız mümkündür.

Yorgunluk ve kas zayıflığı

Magnezyum eksikliğinin bilinen en karakteristik özelliği yorgunluk ve zihinsel tükenme olarak ifade edilir. Genelde insanlar hiç bir iş yapmasalar bile kendilerini yorgun hissedebilirler yaptıkları işe odaklanamazlar. Kalıcı olan geçmeyen yorgunluklarda mutlaka sağlık kontrolünden geçmeniz önerilir. Magnezyum eksikliğinde kas güçsüzlüğü diye bilinen myastenia ortaya çıkar. Ayrıca potasyum yetersizliğinin de kas kaybına neden olabileceği magnezyumla ilişkili olabileceği belirtilmiştir.

Yüksek tansiyon

Kan basıncını artırmaya yol açan magnezyum eksikliği hayvanlar üzerinde de yapılan araştırmalarda görülmektedir. Kalp hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarına da magnezyum eksikliği sebep olabilir. Aynı zamanda yüksek tansiyon riski de magnezyum eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Beslenme yetersizliği gibi sebepler magnezyum eksikliğine sebep olmaktadır.

Astım Hastalığı

Astım olan kişilerinde magnezyum eksikliği görülmektedir. Sağlıklı olan kişilerle kıyaslanırsa astımlı kişilerde magnezyum daha düşük oranda görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu magnezyum eksikliği hava yollarını daraltır ve astıma solunum yolu rahatsızlıklarına neden olabilir.

Düzensiz Kalp Atışı

Düzensiz kalp ritmine neden olan magnezyum eksikliği ayrıca baş ağrısı göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı ve kalp yetmezliği gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Daha ileri  vakalarda, kalp yetmezliği ve inme riskini arttırabilir. Magnezyum enjeksiyonu yapılarak kalp krizi ve riski önlenebilir.

magnezyum e1571315380854

Magnezyum eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar

  • Aç kemik rahatsızlığı
  • Çölyak hastalığı
  • Kronik diyare
  • Diyabet
  • Zayıf emilim

Gibi hastalıklara magnezyum eksikliği neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu