Yaşam

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir? Yeşil soğan, lezzetli yemeklerin içinde kullanılmasının yanı sıra, aynı zamanda besin değeri yüksek bir sebzedir. Hayati vitamin ve minerallerle doludur. Taze soğan olarak da bilinen yeşil soğan, en popüler sebzelerden bir tanesidir.

Taze soğanın hem yeşil olan yaprak benzeri kısmını hem de beyaz soğanını tüketebilirsiniz. Normal bir soğandan daha hafiftir ve hem çiğ hem de pişirilebilir. Bu yazımızda sizlere yeşil soğanın faydaları ve besin değerleri hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak besin değerinden bahsedelim…

Yeşil Soğanın Faydaları

Yeşil Soğanın Besin Değeri

Besin Değeri 100 gramda 1 Porsiyon (50 g) 100 gram için günlük % değer*
Kalori 29 kcal 14.5 kcal % 1.4
Karbonhidrat 4.63 g 2.3 g % 1.5
Lif 1.7 g 0.9 g % 6.9
Protein 1.3 g 0.7 g % 2.6
Yağ 0.2 g 0.1 g % 0.3
Kolesterol 0.0 mg 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 0.0 IU 0.0 IU % 0.0
C Vitamini 21.0 mg 10.5 mg % 35.0
Potasyum 275.0 mg 137.5 mg % 7.9
Kalsiyum 79.0 mg 39.5 mg % 7.9
Demir 2.1 mg 1.0 mg % 11.4

Yeşil Soğanın Faydaları

Yeşil Soğanın Faydaları Nelerdir?

1) Sindirime Yardımcı Olur: Lif içeriği bakımından zengin olan yeşil soğan, daha iyi sindirime yardımcı olur. İster pişmiş, ister çiğ, salatalara ekleyerek düzenli olarak tüketmeye özen gösterin.

2) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini ve A vitamini bakımından zengin olan yeşil soğan, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

3) Kan Şekeri Düzeyini Kontrol Eder ve Diyabeti Önler: Yeşil soğanda bulunan kükürt bileşikleri kan şekerini düşürmeye yardımcı olarak diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

4) Soğuk Algınlığı Gibi Hastalıkları Önler: Yeşil soğan, antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle bilinir. Bunlar soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve mukusun çıkarılmasına yardımcı olur.

5) Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur: Flavonoidler açısından zengin olan yeşil soğan, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan ve kanser hücrelerinin gelişimini önleyen ve böylece kanserle savaşmaya yardımcı olan alil sülfit olarak bilinen bir bileşik içerir.

6) Göz Sağlığına İyi Gelir: A vitamini ve karotenoidler açısından zengin olan yeşil soğan, gözleri sağlıklı tutmaya ve görme kaybını önlemeye yardımcı olur. İçerdiği vitaminler sebebi ile göz hastaları tarafından sık tüketilen bir sebzedir.

7) Kalbe İyi Gelir: Yeşil taze soğan, serbest radikaller ile savaşmaya yardımcı olan C vitamini ve kalp hastalığı riskini azaltan antioksidanlar açısından zengindir. Yeşil soğan içerisinde yer alan bu vitamin ve antioksidanlar serbest radikaller ile savaşarak kalp hastalıklarını önler.

8) Kemikleri Güçlendirmeye Yardımcı Olur: C vitamini, K vitamini ve diğer birkaç temel besin maddesi açısından zengin olan yeşil soğan, kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Yemeğinize düzenli olarak yeşil soğan ekleyin. Yardımcı olur.

Yeşil Soğanın Faydaları

Yeşil Soğanın Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu