Hastalıklar

Yüksek Kolesterol Nedir?

instagram takipçi hilesi

Vücudumuzun sağlıklı kalması için hepimizin kanımızdaki kolesterolü alması gerekir. Fakat kolesterol seviyeniz çok yüksekse, bu kalp krizi ve felç dahil gelecekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Herkes genç, zayıf, iyi beslense ve egzersiz yapsa bile yüksek kolesterol alabilir. Çünkü yüksek kolesterol farklı şeylerden kaynaklanabilir. Sağlıksız bir yaşam tarzı neden olabilir, ancak genetik de olabilir.

yuksek

Yüksek kolesterol çok yaygındır, ancak çoğu insanda olduğunu bilmez, bu yüzden herkesin bir kolesterol kontrolü yaptırması gerekir. Trigliseritler adı verilen başka bir kan yağı türü de ortaya çıkabilir ve sağlık sorunlarına yol açabilir, bunları da kontrol ettirebilirsiniz.

Kolesterolünüz yükselirse, ihtiyaç duyduğunuzda mevcut olan tedaviler vardır. Ancak, sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle kolesterolü doğal olarak düşürmek genellikle mümkündür.

Yüksek Kolesterol Varsa Ne Olur? Yüksek Kolesterol Ne Demektir?

Kolesterol bir tür kan yağıdır. Kanınızdaki yüksek kolesterol düzeyleri, atardamarlarınızı tıkayabilir – vücudunuzda kan taşıyan büyük kan damarları. Zamanla, bu ciddi sorunlara yol açabilir.

Kolesterol, Atar damarlarınızı Nasıl Tıkar?

atar damar yuksek kolesterol 800x420

Kanınızda çok fazla kolesterol varsa, atar damarınızın duvarlarına döşenebilir. Plak olarak bilinen yağlı alanlar oluşabilir ve bunlar zamanla daha da zorlaşır, bu da arterlerin daha sert ve daralmasını sağlar. Bu sürece ateroskleroz denir.

Dar Arterler

Arterler daraltıldığında, kanın içinden geçmesi daha zordur. Bu, kalbinize bir zorlanma getirir, çünkü vücudunuzun etrafına kan pompalamak için daha fazla çalışması gerekir. Sonunda, kalp zayıflayabilir ve olması gerektiği gibi çalışamaz.

Kan Pıhtıları

Kan pıhtıları arterlerin yağlı ve sertleşmiş kısımlarında oluşabilir. Kan pıhtıları arteri tamamen tıkayarak kan akışını kesebilir. Kan pıhtılarının bitleri, kalp krizine veya felce neden olabilen, vücudun başka bir yerinde bir arter veya vene karışarak ayrılabilir.

Arterleriniz Tıkanırsa Ne Olabilir?

Eğer atardamarlarınız tıkanırsa, kan vücudunuzda kolayca akamaz, bu da kalp ve kan damarlarının çeşitli hastalıklarına yol açabilir.

Koroner Kalp Hastalığı (Koroner Arter Hastalığı)

Arterlerin tıkandığı ve ateroskleroz ile sertleşdiği yer burasıdır. Kan vücudun etrafından akıp, kalbe kolayca geri akamaz ve kan pıhtıları oluşabilir. Bu göğüs ağrısı, kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç neden olabilir.

Anjin (Göğüs Ağrısı)

yuksek kolesterol gogus agrisi 800x420

Bu, göğüste sol kol, boyun, çene veya sırt kısmına yayılabilen donuk, ağır veya sıkı bir ağrıdır. Kalbe giden arterler daralmışsa ve kalp yeterli oksijen alamadığında olur. Kalp daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan ağrı egzersizle ortaya çıkar.

Kalp Krizi

Bu tıbbi bir acil durumdur. Kalbe giden bir arter, genellikle kanın pıhtılaşmasıyla kan akışını keserek tamamen tıkandığında olur. Kalp kasının bir kısmı hızlı bir şekilde ölür, ancak çok erken tedavi edilirse tıkanıklık giderilebilir.

Siz veya beraber olduğunuz birinin kalp krizi geçirdiğini düşünüyorsanız, derhal 999’u arayın. Kalp krizi belirtileri şunları içerir:

 • Göğsünde ezici bir ağrı
 • Terlemek
 • Nefes darlığı
 • Hissetmek veya hasta olmak
 • Zayıf veya zayıf hissetmek
Kalp Yetmezliği

Bu kalp krizi ile aynı değil. Kalp yetmezliği genellikle, kalbin vücudunuzdaki kanı zorlamak için çok çalışması gerektiğinde gerçekleşir. Kalp kası ile başlamak için ekstra çaba ile başa çıkmak için daha büyük olur, ama sonunda çok zayıf olur ve kan vücudunuzun etrafında itemez.

Bu, kalbinizin çalışmayı bırakmak üzere olduğu anlamına gelmez, ancak kanın akciğerlerinizin etrafından kolayca akması nedeniyle nefes alma sorunları da dahil olmak üzere ciddi sorunlara neden olabilir.

İnme

Bu tıbbi bir acil durumdur. Beyne giden veya beyne giden bir arter tıkandığında, kan akışını keser. Beynin bir kısmı sakatlığa neden olabilecek şekilde ölür. Derhal tedaviye devam edilmesi uzun vadeli sorunların ortaya çıkma riskini azaltabilir.

İnme belirtilerini fark ederseniz, kendinizde veya bir başkasında derhal 112’yi arayın. İşaretler şunları içerir:

 • Yüzünüzün bir tarafında sarkma
 • Düzgün konuşamama veya kekeleme
 • Kollardaki zayıflık veya kolları kaldıramamak.
Mini İnme

Bloke olmuş kan damarları ayrıca mini inmeler (geçici iskemik atak) olarak bilinen mini darbelere neden olabilir. Bunlar geçicidir ve inme belirtileri genellikle birkaç dakika sonra 24 saat içinde geçer. Mini inmeler, tam vuruş yapabileceğinize dair bir uyarı işaretidir.

Strokunuzu önlemek için tedavi ve destek alabilmeniz için mini inmeleriniz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzu hemen görün.

Periferik Arter Hastalığı

Bu, bacaklara ve ayaklara giden arterlerin bir veya daha fazlasının tıkandığı veya daraldığı, bu nedenle yeterli kanın onlara ulaşamadığı durumdur. Bu, özellikle yürürken, ayaklarınızı üşümekte ve ağrılı hissetmenize neden olabilir. Yürümesi zor olabilir ve en kötü senaryo ayağın kesilmesi gerektiğidir.

Vasküler Demans

Farklı demans türleri vardır ve ikinci en yaygın tip vasküler demanstır. Bellek, düşünme ve konuşma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Beyine kan akışıyla ilgili bir vuruş ya da mini vuruşlarla ya da beyindeki kan damarlarının çok dar olması nedeniyle oluşur.

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

kolesterol nasil dusurulur 800x387

Eğer yüksek kolesterolünüz varsa, doktorunuz size yüksek kolestrolünüzü düşürmek için yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir. Örneğin, diyetinizde, egzersiz alışkanlıklarını veya günlük rutininizi diğer yönlerinde değişiklikler önerebilirler. Tütün ürünleri içiyorsanız, sigarayı bırakmanızı önerecektir.

Doktorunuz ayrıca, kolesterol seviyenizi düşürmenize yardımcı olacak ilaçlar veya başka tedaviler de önerebilir. Bazı durumlarda, daha fazla bakım için sizi bir uzmana yönlendirebilirler

Yüksek Kolesterol Nasıl Önlenir?

Yüksek kolesterol için genetik risk faktörleri kontrol edilemez. Ancak, yaşam tarzı faktörleri yönetilebilir.

Yüksek kolesterol geliştirme riskinizi azaltmak için:

 • Kolesterol ve hayvansal yağ oranı düşük, lif oranı yüksek besleyici bir diyet yapın.
 • Aşırı alkol tüketiminden kaçının.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.
 • Düzenli egzersiz.
 • Sigara içmeyin.

Ayrıca doktorunuzun rutin kolesterol taraması için önerilerini takip etmelisiniz. Yüksek kolesterol veya koroner kalp hastalığı riski altındaysanız, kolesterol seviyenizi düzenli aralıklarla test etmenizi teşvik edeceklerdir.

Kalp ve kan damarlarının bu hastalıkları, kardiyovasküler hastalık olarak bilinir. Kardiyo kalbe, vasküler ise kan damarlarına karşılık gelir. Kolesterolünüzü düşürecek tedaviler ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, tüm bu sorunların önlenmesine veya daha da kötüye gitmelerine yardımcı olabilir.

Yüksek Kolesterol Nedir İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=EeKnFbpKsSs

https://www.youtube.com/watch?v=mKw8HZ54jiY

https://www.youtube.com/watch?v=VAFYfXigUao

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu