Mental Sağlık

Otohipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Nedir? Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Otohipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Nedir? Nasıl Yapılır? Otohipnoz, kendi kendine indüklenen ve normalde kendi kendine telkinde kullanan hipnozun bir şekli, süreci ya da sonucudur. Kendi kendine hipnoz, modern hipnoterapide yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Öğrenilmiş bir rutin aracılığıyla gerçekleştirilen hipnozdur.

Otohipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Nedir? Nasıl Yapılır?

Hipnoz ağrı yönetimi, anksiyete, depresyon, uyku bozuklukları, obezite, astım ve cilt rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. Bu uygulamada ustalaşıldığında, konsantrasyonu iyileştirebilir, hatırlamayı, problem çözmeyi geliştirebilir, baş ağrılarını hafifletebilir ve hatta kişinin duygularını kontrol etmesini iyileştirebilir.

Otohipnozun Faydaları Nelerdir?

  • Beyne kan akşını artırır. Bu durumda daha hızlı düşünme ve net cevap verme yeteneğini artırır.
  • Serotonin hormonunu %21 oranından yükseltir.
  • Fazla adrenalinin azaltır.
  • Endorfin hormonunu %25 oranında artırır. Endorfin mutlu olmamızı sağlayan hormondur.
  • Zihnin olumlu düşünceler ve görüntüler ile doldurur.
  • Yeni fikirleri kavramaya yardımcı olur.
  • 20 dakikalık bir otohipnoz, yaklaşık olarak 3-4 saatlik bir uykuya eşittir. Bu sayede daha zinde olmaya yarar.

Otohipnoz Nasıl Yapılır?

otohipnoz nedir 4

Hipnoterapistin hipnoz altındaki bir hastaya verdiği tavsiyenin kendi kendine hipnotik yöntemlerin geliştirilmesine olanak sağlayan bir durum olduğu söylenebilir.

Bir hipnoterapist bir hastaya “Sana verdiğim tavsiyeye uy, kendini hipnotize edecek ve kendini uyandırma tavsiyesi vereceksin” gibi bir telkin verdiğinde, uyanan hasta bu düşünceyi tavsiyeye dayalı olarak kendi kendine hipnoz eder.

Kendi kendinizi hipnoz etme yani otohipnoz için aşağıdaki 5 aşamayı uygulayın.

1) Doğal Ritmik Solunum

Doğal ritmik solunum ya da başka bir değiş ile sürekli ve düzenli solunum yapmak sempatik sinir sistemini rahatlatır ve vücudun stres ile sinirden uzaklaşmasını sağlar. Bu olayda kendinizi hipnoza sokma deneyimine zihninizi hazırlar.

2) Vücut Gevşemesi

otohipnoz nedir 3

Kas gerginliğini azaltmak ve kas gevşemesini sağlamak için bilimsel yöntemlerin kullanıldığı aşamadır. Vücudun bilimsel olarak gevşemesi olarak da bilinir. Çünkü öğreneceğiniz yöntemler, bir fincan kahve ya da sigara ile alacağınız sahte rahatlamadan farklı bir fiziksel rahatlama sağlayacaktır.

3) Olumlu Hayal Kurma

Bu rahatlama döneminde geçmiş deneyimlerinizle ilgili olumlu rüyalar görebilirsiniz. Örneğin, sahilde bir çocukluk günü boyunca vücudunuzda esen rüzgarı düşünmek ve görmek, zihninizi ve bedeninizi kendi kendine hipnotik bir deneyime hazırlar. Burada rüzgarın estiğini hissetmenize gerek yok. Sadece o anı hatırlamanız ve bir rüyada yeniden yaşamanız gerekiyor.

4) Ototelkin Aşaması

otohipnoz

Bu, belirli durumlarla ilgili düşüncelerinizi, tutumlarınızı ve duygularınızı olumlu yönde değiştirmenizi sağlayan tavsiyelerde bulunduğunuz bölümdür.

5) Gerçeğe Geri Dönüş Aşaması

Bu, hipnotik durumdan çıktığınız ve gerçekliğe geri döndüğünüz aşamadır. Bu beş aşama, kendi kendine hipnotik deneyimi sağlayan aşamalar olarak gösterilebilir. Fakat bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmeli, deneyerek ve uygulayarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Yukarıda yer alan aşamaları uygulamayı öğrendiğiniz zaman kendi kendinizi hipnoz etme yeteneğine kavuşmuş olacaksınız.

Otohipnoz İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu