Beslenme ve DiyetCilt Sağlığı

D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de 10 kişiden dokuzunda D vitamini eksikliğine rastlanıyor. Ancak birçoğumuz D vitamini eksikliği sorunumuz olduğunu fark etmeyiz bile. Çünkü D vitamini eksikliği sizi hemen öldüren bir rahatsızlık değildir. Ancak tedavi edilmediği ya da D vitaminini bünyenizde tamamlamadığınız sürece çeşitli fiziksel ya da ruhsal sorunlarla baş etmek zorunda kalacağınızı biz size söyleyelim. 

Yeni bir bilgi: Koronavirüs, d vitamini eksikliği yaşayan kişilere daha kolay nüfus ediyormuş. Bu yüzden, aşağıdaki d vitamininin eksiklik nedenlerini ve tedavi yöntemlerini dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

d vitamini2

D vitamini eksikliğini olduğunu nasıl anlarsınız?

Birçok duruma bağlı olarak değişkenlik gösteren durumlar olabilir, ancak genel olarak söyleyebiliriz ki eğer depresyon, bunalım içinde olduğunuzu düşünüyorsanız ya da agresif davranışlar sergilediğinizi düşünüyorsanız muhtemelen D vitamini eksikliğiniz vardır. En yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaptırabilir ve D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yine yaşlı kimselerde görülen belirgin belirtisi kemik ağrılarıdır. Hayır, yaşlandıkça kemiklerin ağrıması normal değil. Bunun bir sebebi olmalı ve muhtemelen kemiklerinizde yoğun bir ağrı hissediyorsanız D vitamini eksikliğiniz var demektir. Yeterli D vitamini takviyesi ile bu ağrılardan kurtulabilirsiniz.

d vitamini 3

Ayrıca gün içinde kendinizi yorgun, bitkin hiçbir şey yapamayacak, günü tamamlayamayacak ve işlerinizi bitiremeyecek gibi hissediyorsanız yine D vitamini eksikliğiniz var demektir. Kısa zamanda kan testlerinizi yaptırarak kesin sonucu öğrenmenizde fayda var.

D vitamini eksikliğinin sebepleri nelerdir?

Besinlerden yeterince D vitamini alamıyor olabilirsiniz. Ancak D vitaminin asıl kaynağı güneşten gelen UVB ışınlarıdır. Güneşli bir öğleden sonra dirseklerinizden yukarısı açık olacak şekilde ortalama yarım saat güneş ışınlarını vücunuza alırsanız, yani vücudunuzu çok uzun olmamak kaydıyla güneşe maruz bırakırsanız D vitaminini doğadan çok rahat karşılayabilirsiniz. Eczanelerden ya da çeşitli vitamin shoplardan alacağınız D vitamini takviyeleri güneşten aldığınızın yerini asla tutmayacaktır.

d vitamini 4

D vitamini eksikliği durumunda neler yapılmalı, nasıl bir tedavi yöntemi izlenmelidir?

Tüm tedavi yöntemlerinin başında gelen ve en etkilisi olan, güneş ışığından yeterli faydalanmanızdır. Bunun yanında kan testlerinizi düzenli yaptırıp doktorunuza başvurmak da önemlidir. Ancak vücudunuzu yapay vitamin tabletlerine ve ilaca bağımlı hale getirmeden doğal güneş ışınlarından yararlanmaya çalışmanız bünyeniz ve sağlığınız için en uygun olanıdır.

d vitamini

Ayrıca güneşten korunması gereken hastalar, gün boyunca çeşitli nedenlerle kapalı alanlarda kalmak zorunda olanların bile günde en az yarım saat güneş ışığından faydalanmaları gerekmektedir. Ve unutmadan söylemek gerekir ki güneş ışığından faydalanmak için en uygun saatler 10.00-15.00 arasıdır. Ancak bünyenizi fazla güneş ışığına maruz bırakmamanızı ve cildiniz için güneş koruyucu birtakım tedbirler almanızı da öneririz.

D Vitamini Eksikliği ve Tedavi Yöntemleriyle İlgili Videolar

Kaynak
hangisieniyi

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu