Beslenme ve Diyet

Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir?

instagram takipçi hilesi

Yemekten sonra uyuyan biri misiniz? Yemekten sonra neden uykumuz gelir diye hiç merak ettiniz mi?

Yemekten sonra uykululuk hali, sindirim sürecinde vücudun kimyasal değişimlere verdiği tepkidir. Bu normaldir ve herkeste olur. Bununla birlikte, bu durum her yemekten sonra ortaya çıkarsa ve çalışma yeteneğinizi engellerse, bu bir endişe olabilir. Öğle yemeğinden sonra uykululuk hali, öğle yemeğinden sonra işinizi etkili bir şekilde yapmanıza engel olabilir.

uyku 1

Yemek Yedikten Sonra Uykumuzun Gelmesinin Nedenleri

Mide dolduğunda uykululuk meydana gelir. Bu birçok insana olur. Yemekten sonra hissedilen uyuma isteği, tükettiğiniz yiyecek türü, dağınık uyku alışkanlıkları, sağlık durumunuz ve benzeri gibi birçok faktörden kaynaklanır.

Sindirim Düzenleri ve Hormonlar

Vücudun çalışması için enerjiye ihtiyaç vardır ve bu enerji besinden elde edilir. Vücut daha sonra, sindirim sistemindeki gıdalardan besinleri parçalayarak glukoza dönüştürür ve daha sonra enerjiye dönüştürür. Yemekten sonra vücut, amilin, glukagon ve kolesistokinin gibi hormonları serbest bırakır.

Bu hormonlar kan şekeri seviyesini yükseltir, dolgunluk hissi yaratır ve hücre dokularından geçirilecek insülin üreterek onlara enerji sağlar. Aynı zamanda, beyin uyuşukluğa neden olan serotonin salgılar.

Ayrıca, yiyecekler beyindeki melatonin üretimini de etkiler. Bu, yemek sonrası uykuluktan sorumlu olan hormondur. Melatonin, amino asit triptofanı serotonine dönüştürerek oluşturulur. Bu daha sonra melatonine dönüşür.

uyku 2

Yediğiniz Yemek Türü

Vücut tüm yiyecek türlerini aynı şekilde sindirir. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha fazla uyuşukluğu tetikleyebilir. Et, tavuk, yumurta, balık, ıspanak, soya peyniri, peynir ve soya fasulyesi gibi protein bakımından zengin yiyecekler, triptofan amino asidi içerir. Bu amino asit vücut tarafından uyuşukluktan sorumlu olan serotonin üretmek için kullanılır.

Ayrıca, karbonhidrat içeren yiyecekler ayrıca beyinde bulunan serotonin ve triptofan amino asitlerinin üretilmesine yardımcı olur. Karbonhidrat yönünden zengin yiyecekleri yedikten sonra uykunuzun gelmesinin nedeni budur. Triptofan amino asit (protein) ve karbonhidrat içeren besin kombinasyonları sizi uyuşuk hissettirir. Bu nedenle, yatmadan önce uygun bir yemek, karbonhidrat ve süt ve tahıl gibi protein içeren yiyecekler tüketilmelidir.

uyku 3

Uyku Alışkanlıkları

Kötü uyku düzenleri yemek sonrası uykunuzun gelmesine de neden olabilir. Yemek yedikten sonra, vücudun dinleniyormuş gibi hissetmesini sağlar, özellikle de önceki gece iyi bir gece uykusu almadıysanız, uyku hali hissi verir.

Bunu önlemek için stresi önlemek için uyku alışkanlıklarınızı düzene sokun. Düzenli fiziksel egzersiz yapmak, iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olabilir. Geceleri uyumakta sorun yaşıyorsanız bir doktara görünmeniz gerekebilir.

uyku 4

Sağlık Durumu

Yemekten sonra sık sık uykulu hissediyorsanız, çölyak hastalığı, anemi, gıda intoleransı, alerji, uyku apnesi ve nispeten inaktif tiroid gibi hastalıkların bir işareti olabilir. Bu rahatsızlıklardan muzdaripseniz veya yemek yedikten sonra sık sık uykuya dalarsanız doktorunuza danışın.

Yemekten sonra uyuşukluk, bazı besinlerde eksik olduğunun da bir işareti olabilir. Beslenme eksiklikleri, zayıf bir sindirim sistemi nedeniyle gıdaların sindirilmesini zorlaştırabilir. Sonuç olarak, günlük aktivitelerinizi desteklemek için yeterli enerjiniz olmayacak ve böylece gün boyu uykulu hissedeceksiniz.

Yemekten Sonra Neden Uykumuz Gelir? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=nIJcpD8aBa4

Kaynak
İnternet Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu