Yemek Tarifleri

Yemekler Tuzlu Olursa Nasıl Kurtarılır?

instagram takipçi hilesi

Olur da, bazen mutfağınızın onca senelik aşçısı olsanız bile bir anlık dalgınlık ile yemeğin tuzu fazla kaçar. Yemeğin içerisine koymuş olduğunuz saçla beklediğinizden daha tuzlu olur. Acemi bir şefseniz o yemeğin tuzunu ilk aşamalarda ayarlamakta zorluklar yaşayabilirsiniz.

tuzlu yemekler nasil kurtarilir 2

Mutfak burası, oldukça lezzetli tariflerin olduğu kadar aksiliklerin de yeri. Ancak üzülmeyin, emekleriniz boşa gitmeyecek. O çok tuzlu olan çorbalar, nefis olan tencere yemekleriniz asla yenmeyecek duruma gelmeyecek.

Tencere Yemekleri Tuzlu Olursa Nasıl Kurtarılır?

En fazla tuzlu olma sorunu yaşanılan yemeklerin başında tencere yemekleri gelmekte. Özellikle bakliyatlı ve sebzeli yemeklerde yaşanan bu problemin geleneksel ve her evde her zaman elinizin altında bulunan bir çözümü var.

tuzlu yemekler nasil kurtarilir 4

O da pek çok kimsenin bilmediği patates. Patates en fazla tuz çeken bir sebze. Kendisi piştiği zaman bile içerisinde bolca tuz atılıyor ki lezzeti yerine geldin. Bulundurmuş olduğu lifli yapı yardımı ile fazla tuzu ve suyu içine çeker. Bunu yaparken nişastası açığa çıkar ve yemeklere kıvam verir.

Durum böyle olunca özellikle tencere yemeklerinde doğal bir kurtarıcı kahraman rolüne girer. Oranlar çok tuzlu ya da az tuzlu olmasına göre değişir fakat orta büyüklüklerde bir patates her zaman yemeğinizin kahramanı olacaktır.

Orta boy bir patatesin kabuklarını soyun ve bütün bir halde tencerenin içerisine atın. Özellikle bütün bir şekilide atıyoruz ki pişerken parçalarına ayrılıp yemeğinizin içerisinde karışmasın, erimesin.

tuzlu yemekler nasil kurtarilir 3

Çorba Tuzlu Olursa Nasıl Kurtarılır?

Çorba tuzlu olduğu zaman patates ve pirinçten yardım alabilirsiniz. Fakat çorbayı kurtarmanın ve lezzetlendirmenin oldukça farklı bir yolu var. Börülce, mercimek gibi bakliyatlar bazı çorbalarda pirinç ve patates daha fazla işe yaramakta. Ancak sebze çorbaları için bu durum pek fazla geçerli değil. Burada ise devreye süt girmekte.

tuzlu yemekler nasil kurtarilir

Bal kabağından havuç çorbasına, domates çorbasından mantar çorbasına kadar birçok çorba tuzlu olduğu zaman içerisine hem kıvamını güzelleştirmek hem de lezzetinin toparlamak adına süt ilave ediliyor. Bu sütü ilave ederken sütün soğuk olmamasına ya da yemekten daha sıcak olmamasına özen gösterin.

Oda sıcaklığında bir süt kullanın. Azar azar eklemenizde fayda var kesilmesin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu