Hastalıklar

Yaz Aylarında Migren Ataklarını Önlemenin 10 Yolu

instagram takipçi hilesi

Migren kadın erkek pek çoğumuzun maruz kaldığı ciddi bir sağlık problemidir. Çok sık başımıza gelen migren atakları hayat kalitemizi düşürür. Stres, sağlıksız beslenme, uykusuzluk gibi sebeplerle ortaya çıkan migren ataklarından özellikle yaz aylarında kurtulmanın yollarını sizler için bir araya getirdik.
migren atakları 1
Yapılan pek çok araştırma migren ataklarının yaz aylarında arttığını göstermiştir. Çünkü yaz aylarında artan sıvı ihtiyacına rağmen yetersiz sıvı alımı ve terleme nedeniyle oluşan sodyum kaybı sıvı kaybına neden oluyor ve böylece migreni tetikliyor.

Bakalım yaz aylarında migren ataklarından korunmak için neler yapabiliriz?

1- Hava Durumunu Takip Edin.

hava durumunu takip edin

Hava durumunu takip ederseniz dışarı çıkma planlarınızı ona göre uygular ve kıyafet tercihinizi de daha doğru yaparsınız. Dolayısıyla migren düşmanı havalardan kendinizi koruyabilirsiniz.

2- Güneş Gözlüksüz Dışarı Çıkmayın.

güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkmayın

Güneş ışınlarının parlaması birçok migren hastası için tetikleyicidir. Özellikle trafikte seyir halindeyken maruz kalınan güneş ışınları migreni tetikliyor. Bu yüzden güneş gözlüğünüz olmadan dışarıda dolaşmamalısınız.

3- Çok Su İçin, Kafeinden Kaçının.

bol su için

Yaz aylarındaki aşırı nem vücudumuzdaki sıvı kaybını artırır ve aslında su ihtiyacımızın tamamını su içerek karşılayamayız. Bu nedenle su içmenin yanı sıra yeterli meyve sebze tüketmelisiniz. Ayrıca sıvı kaybını önlemek için aşırı alkol ve kafein tüketiminden de kaçınmalısınız.

4- Sıcakta Açık Hava Sporu Yapmayın.

açıkhavada spor yapmak

Sıvı kaybınızı arttıran ve aynı zamanda fiziksel açıdan stres yapmanıza sebep olabilecek açık hava sporlarını güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde yani 11.00 ve 17.00 saatleri arasında yapmaktan kaçının. Bu tarz etkinlikleri gün batımı saatlerinde yapmayı tercih edin.

5- Serin Ortamlarda Kalın.

serin ortamlarda bulunun

Sıcaklardan korunmak için yaz boyu eve tıkılıp kalmayın. Fakat deniz kenarında da olsanız kendinize güneşten korunacak bir araca veya dükkan bulun.

6- Gözlerinizi Çok Yoracak Hareketli Etkinliklerden Kaçının.

gözlerinizi yoracak aktivitelerden kaçının

3d film izlemek, tenis maçı ya da lunaparktaki oyuncaklara binmeyi çok seviyor olabilirsiniz fakat bu tarz etkinlikler migren hastaları için tetikleyici faktörlerdir.

7- Piknikte Migren Atağını Tetikleyecek Yiyeceklerden Kaçının.

piknik sofrası

Piknik sofraları sucuk, sosis, peynir, turşu ile donatılır. Ancak bunlar migren hastaları için doğru tercihler değildir. Omega 3’ler, magnezyum ve B2 vitaminleri bizi migrene karşı koruduğu için piknikte ızgara somon, salata ve pikniklerde yapılacak doğru tercihlerdir.

8- Uyku Düzeninize Dikkat Edin.

uyku düzeninize özen gösterin

Işığa maruz kalmak melatonini baskılar ve uykuya geçmenizi engeller. Kaliteli bir uyku uyuyabilmek için aynı saatlerde uyuyup uyanmaya dikkat edin.

9- Ani Isı Değişimlerinden Kaçının.

ani sıcaklık değişimine dikkat edin

Çok sıcak bir ortamdan çok soğuk bir ortama geçerken yaşanan ani sıcak değişimi migren atağı riskini %7,5 arttırıyor. Hem evinizde hem de bu değerlere dikkat edin hem de ısı kontrolü sizde olmayan avm, cafe gibi ortamlarda fazla bulunmamaya dikkat edin.

10- Yolculuk Ederken Daha Sık Mola Verin.

uzun yolculuklarda sık mola verin

Tatilde değişen uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları migren için tetikleyicidir. Bunun yanında tatile giderken yapılan uzun yolculuklarda daha sık mola verip daha fazla sıvı almak önemlidir. Eğer uçakla uzun bir yolculuk yapacaksanız uygun baş boyun pozisyonunu sağlamalı ve yanınızda bir ağrı kesici bulundurmalısınız.

İlgili Videolar

 

Kaynak
pudra.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu