Kişisel Gelişim

Yaratıcılığı Geliştirmenin Etkili Yolları

instagram takipçi hilesi

Yaratıcılık kelimesini duyduğunuz zaman, ressam ya da yazar olan arkadaşlarınız mı aklınıza gelmekte? Yoksa bu kelimeyi her zaman duyduğunuz zaman yakından tanıdığınız ve yaratıcı bir insan olduğuna kanaat getirmiş olduğunuz o kişi ile kendinizi bir çırpıda kıyasladıktan sonra, aslında sizin o tarzda yaratıcı bir insan olmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

yaratilik 6

Neyse ki, bazen böyle düşünüyor olsanız bile bu gerçek değil. Çünkü tüm insanlar olarak herkes, birbirleri ile bunu paylaşabilme imkanı olmasa ve bunu farkına varmazsanız bile insanlar yaratıcıdır.

Yaratıcılık, insanın doğuştan sahip olduğu özelliklerden sadece birisidir. Yaratıcı olmak, yeni fikirlere her zaman açık olmak, yeni olasılıkları fark edebilmek ve karşınıza çıkabilecek olan problemleri her zamanki yöntemlerden farklı, hızlı ve etkili bir biçimde çözebilmek demektir.

Peki, hayatımızı inanılmaz bir derece kolaylaştırabilecek olan yaratıcılığınızı nasıl geliştirebilirsiniz? Araştırmalara göre, yaratıcılığı geliştirebilmenin etkili yöntemleri bulunmakta.

yaratilik 7

Yaratıcılığı Geliştirmenin Etkili Yolları

yaratilik 3

Egzersiz

Son dönemlerde yapılan çalışmaların sonuçlarına göre düzenli olarak yapılan egzersizler, yaratıcılığı güçlendirmekte. 2013 senesinde Frontiers in Human Neuroscience dergisinde paylaşılan araştırmada, düzenli olarak egzersiz yapan genç yetişkin bir grup, egzersiz yaptıktan sonra kendilerine uygulanan yaratıcılık testlerini başarı ile geçmişler. Egzersiz yapmayan diğer grup ise maalesef testi geçememiş.

yaratilik 4

Karalama Yapmak

Neredeyse tüm insanlar okulda sıkıldığı zaman ya da bazen telefon ile konuşurken önümüzde duran kağıda farkında olmadan bir şeyler karalarlar. Bazı bilim insanları bu karalama eyleminin yaratıcılığı önemli bir şekilde arttırmış olduğunu bulmuş.

2012 senesinde Journal of Expermental Psychology dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle dairesel şekiller ve çizgiler çizmek yaratıcılığı arttıran başlıca yöntemlerden birisi.

yaratilik

Yeşil Renk

2012 senesinde Almanya’da yapılan psikoloji araştırmalarında yeşil rengin, insanların hayal gücünü ve yaratıcılığını arttırmış olduğu görüldü. Doğada büyümenin rengi olan yeşilin yaratıcılık üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip.

yaratilik 5

Yürüyün

2014 senesinde yapılan bir araştırmada, insanların yürüyüş yapmış olduktan sonra yaratıcı düşünme testlerinde daha fazla başarılı oldukları kanıtlanmış oldu. Aslında hareket etmek ile yaratıcılığın gelişmesi arasında paralel bir bağlantı bulunmakta. Ne kadar fazla hareket ederseniz eğer o kadar fazla yaratıcılığınız artacaktır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu