İnsan KaynaklarıKişisel Gelişim

Nasıl Başarılı Olunur?

instagram takipçi hilesi

Nasıl Başarılı Olunur? İnsanlar her şeyin hemen gerçekleşmesini isteme eğilimindedir. Kilo vermekten internet hızına ve en son e-postanıza ya da mesajınıza verilen yanıtlara kadar her şey anında olmasını isteriz. Bu, insanların kolay para kazanma ve en kısa sürede başarılı olma eğiliminde oldukları kariyer alanına da uzanır.

Sizi bir gecede başarılı kılacak gizli bir yol yoktur. Bununla birlikte, kariyerinizde başarıya giden yolculuğunuzu düzene koymanıza yardımcı olabilecek bazı proaktif önlemler vardır.

nasil basarili olunur 1

Nasıl Başarılı Olunur? Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 7 Şey..!

1- Somut Hedefler Belirleyin

Daha hızlı başarılı olmak için önce kariyeriniz için bir yol haritasına ihtiyacınız var. Sonuçta, aklınızda bir bitiş noktası yoksa kestirme yollardan yararlanamazsınız. Başarının tanımı herkes için farklıdır. Bu nedenle kişisel hedeflerinizi netleştirmek önemlidir. Kariyerinizde neyi başarmak istiyorsunuz? Mümkün olduğu kadar spesifik olun. Çünkü yalnızca somut hedefler belirlediğinizde onlara yönelik eyleme geçirilebilir adımlar oluşturabilirsiniz.

Büyük ve uzun vadeye sahip olan hedefler, kariyeriniz ve yol haritanız için bir çerçeve oluşturmanıza yardım eder. Hedefleri göz önünde bulundurarak, ulaşılabilir kilometre taşları görevi gören mini hedefler oluşturabilirsiniz. Çıtayı yüksek tutarak, her zaman sıkı çalışmak için bir motivasyon kaynağınız olacak ve bu da başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

2- Kendinize Bir Rutin İnşa Edin ve Ona Olabildiğince Bağlı Kalın

Başarılı insanların çoğu bunu zaten bilmektedir. Fakat tekrar etmenin büyük bir faydası vardır. Rutinler ilerlemenizi sağlar ve büyümeye devam etmenize yardımcı olur. Bir rutini takip ederseniz, zaman içindeki ilerlemenizi izlemek çok daha kolaydır.

Bir diğeri için rutin, kariyerinizi oldukça hızlı bir şekilde ilerletebilecek iyi alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur. Örneğin, rutininizin kariyer yolunuzla ilgili yayınları her akşam yemekten sonra bir saat okumak olduğunu söyleyin. Belirli aktiviteler için belirli zamanları ayırırsanız, bir süre sonra kas hafızası gibi olur. Pozitif rutinler uygulandığında, sonuçları genellikle hızlı bir şekilde görmeye başlarsınız.

3- Uygun Bir Mentor Bulun

Başarılı pek çok insanın ortak bir yanı vardır. Bu ortak yan çoğunun bir akıl hocası bulunmasıdır. Mentor, sizinle aynı kariyer yolunda ama daha ileride olan kişidir. Tecrübeli bir yerden, seçtiğiniz kariyer yolunda ilgili bilgi ve rehberlik sunabilirler.

Ayrıca, potansiyel tuzaklardan nasıl kaçınacağınız ve kariyerinizin sonraki adımlarına nasıl yaklaşabileceğiniz gibi konularda size rehberlik edebilirler. Bir akıl hocası, kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olabilecek diğerleri ile aranızdaki ağ kurmayı genellikle kolaylaştırabilir. Bir akıl hocasına sahip olmak birçok yönden size fayda sağlayabilir ve kesinlikle başarıyı daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir.

nasil basarili olunur 2

4- Rutininizi Düzene Koyun

Olumlu rutinler, kariyerinizde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Ancak kötü alışkanlıklar ve zaman kaybettiren rutinlerin tam tersi bir etkisi olabilir. Öyleyse, kötü alışkanlıklarınızı ortadan kaldırabilmek için rutininizi nasıl düzene sokabilirsiniz?

Öncelikle, zamanınızı ve kariyerinizi ilerletmeye yardımcı olmayan her şeyi düşünün. Bu zaman dilimlerini belirledikten sonra, onları ortadan kaldırmak ya da en azından kontrol altında tutmak için çok çalışın. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak disiplin gerektirir. Ancak daha fazla odaklanabileceksiniz, bu da sizi kariyer açısından çok daha hızlı gitmek istediğiniz yere götürür.

5- Hayır Demeyi Kesinlikle Öğrenin

Pek çok uzman başarının en büyük düşmanının hayır diyememek olduğunu söylemektedir. Unutmayın, herkesi memnun etmeye çalıştığınız zaman, kimseyi memnun edemezsiniz.

Evet demek çok kolaydır. Ama çok fazla evet dersen, seni kullanıyor olabilir. Bu eğilimler kariyer gelişimi açısından size herhangi bir iyilik yapmıyor. Hayır demek bazı zamanlarda gerçekten zor olabilir. Fakat uzun vadede genellikle iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Dürüstlüğü gösterir ve kendinizi kariyerinizi ilerletmeyen şeylere zaman harcarken bulamazsınız.

6- Para Konularında Akıllı Davranın

Başarılı olmak istiyorsanız, para konularında oldukça akıllı olmanız gerekir. Kendinize sağlam bir ödeme planı yapın ve her maaş çekimi sonrası bir kısmını tasarruf hesabınıza yatırın. Bu biraz sıkıcı olabilir. Ancak şimdi biraz kısıtlama çok uzak olmayan bir gelecekte başarıya katkıda bulunabilir.

Başarılı insanlar genellikle kendi imkanlarının altında yaşarlar. Bu cimrilik değildir. Çünkü bazen para kazanmanın para gerektirdiğini bildikleri ve hazırlıklı olmak istediklerinin farkındadırlar.

nasil basarili olunur 3

7- Hatalarınızdan Ders Alın

Başarılı olmak istiyorsanız, bu yanlış adımların sizi ezmesine ya da yıkmasına izin vermeyin. Onları dünyanın sonu olarak görmek yerine, onları bir fırsat olarak görün. Sonuçta, başarısızlıklar en büyük öğretmenlerimiz olabilir. Bugün başarısızlık gibi hissettiren şey aslında size gelecekte çok daha büyük bir başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacak bir ders öğretiyor olabilir.

Mükemmelliğe değil, ilerlemeye odaklanın. Hatalarınızdan ders çıkarırsanız, daha güçlü ve daha bilgili olursunuz. Bu çok daha hızlı başarılı olmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl Başarılı Olunur? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu