Akıllı Telefonlar ve Tabletlerİnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve DonanımlarıKişisel GelişimSosyal MedyaYaşam

Dijital Detoks Nedir?

Dijital Detoks Nedir? Kimler Denemelidir?

instagram takipçi hilesi

Günümüzün ekmek yemek, su içmek kadar önemli alışkanlıkları arasında cep telefonu kullanma gelir. Cep telefonu kullanımının haberleşmekten öteye geçtiği günümüzde, tüm gününü telefon başında geçiren insanlar, mükemmel hayatları takip ederek, mükemmel olmaya çabalar. Aslında takip ettikleri insanların mükemmel olduğu falan da yoktur. Sadece herkesin gözünde büyüterek mükemmelleştirdiği insanları takip ederek onlar gibi olma çabasına girerler. Hatta bazen de hiç beğenilmediği insanları takip ederek sinir stres sahibi olmak bile insanlara çekici gelir. Dijital detoks, tam da bu noktada devreye girer.

Dijital Detoks Nasıl Yapılır?

Dijital detoks, sürekli telefonu ile uğraşan ve dış dünyaya kapılarını kapatan insanlar için büyük bir şarttır. Sizin de çevrenizdeki insanlar durmadan  telefon ile uğraştığınızı söylüyorsa siz de dijital detoks yapabilirsiniz. Dijital detoks minumum 1 gün boyunca yapılır.

detoks 800x450

Eğer dijital detoksa karar verdiyseniz; telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi tüm teknolojik aletleri kapatmanız gerekir. Kesinlikle ama kesinlikle bir defa bile bu teknolojik aletleri açmamalısınız. Sabah uyanın, güzel bir kahvaltı hazırlayın. Duş alın. Sonrasında dışarı çıkın, yürüyüş yapın ve kahve için. Kısacası gününüzü verimli geçirmek için basit aktiviteler yapın.

Dijital Detoks Yaparken Zamanı Nasıl Geçirebilirsiniz?

dijital detoks 800x532

Dijital detoks yaparken gününüzü uyuyarak geçirmenizi kesinlikle tavsiye etmeyiz. Bunun yerine tüm günü dolu dolu yaşamanız gerekir.

 • Uzun zamandır ertelediğiniz işlerinizi yapın.
 • Çekmecelerinizi ve kıyafet dolaplarınızı düzeltin.
 • Kitap okuyun. Kitap okumak kafanızın boşalmasını ve odaklanmayı sağlayan bir aktivitedir.
 • Akşam yemeği hazırlayın. Eğer evinizde konuk ağırlayacaksanız; sosyal medyayı size anlatmayacak ya da sizi telefonunuza bakmaya teşvik etmeyecek kişileri seçmeniz gerekir.
 • Piknik yapabilirsiniz. Ayakkabılarınızı çıkartın ve çimlerde yalın ayak dolaşın. Emin olun kafanızdaki tüm sinir stres boşalacaktır.
 • Saati takip etmeniz gerekiyorsa kol saati kullanın.
 • Saçınıza ya da yüzünüze bakım yapabilirsiniz.

Dijital Detoks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

dijital 800x529

 • Telefonsuz da kalabilmeyi öğrenirsiniz.
 • Telefonu aşırı kullanmanın size neler yaşattığını hissedersiniz.
 • An’da kalırsınız. Yaşadığınız anın fotoğrafını çekmeden ya da sosyal medyaya açıp bakmadan sadece eğlenmek için bir gün geçirmenin keyfini hissedersiniz.
 • Farkındalık kazanırsınız.
 • Gün boyunca olumsuz bir şeye takılarak kendinizi negatif hissetmezsiniz.
 • Kendinizi dinlersiniz. Sorunlarınızı düşünerek gerçeklerle yüzleşirsiniz. Örneğin; uzun zamandır düşünmeyi ertelediğiniz konuları düşünerek sorunlarınıza çözüm üretirsiniz. Mesela; sıkıntılı bir konu aklınıza geldiğinde sosyal medyaya girerek sıkıntınızdan uzaklaşıyorsanız, bu sorunu düşünebilirsiniz. Çünkü artık erteleyecek ve vakit harcayacak başka bir aracınız yoktur.

NOT: Dijital detoksu yapabiliyorsanız haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz.Bu sayede zihniniz rahatlayarak kendinize vakit ayırmanın keyfini sürersiniz.

Dijital Detoks ile ilgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu