Bilim ve Teknoloji

Starlink Uyduları Nedir?

instagram takipçi hilesi

Amerikan uzay taşımacılığı şirketi olan SpaceX’in uzaya gönderdiği Starlink Uyduları’nın gözle görülebilir olması büyük ses getirmiştir. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX şirketi 2019 Kasım’da uzaya uyduları göndermeye başlamıştır. Sıralı ışıklar halinde dizilere hareket eden Starlink Uyduları insanlar tarafından gözlemlenince büyük bir merak ve korku konusu olmuştur.

starlink uyduları

Starlink Uyduları Nedir?

Amerikan uydu-uzay şirketi olan SpaceX tarafından uzaya gönderilen, uydu interneti erişimi sağlamak amacıyla inşa edilmiş olan bir uydu takımyıldızıdır. Bu takımyıldızı, seri olarak üretilecek olan binlerce küçük uydudan oluşacaktır. Starlink uydu projesi, 2015 yılında başlatılmıştır.

Starlink uydu ağının 6’ncı halkası 60 uydu ve SpaceX şirketinin üretimi olan Falcon 9 roketiyle birlikte Amerika’nın Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü‘nden fırlatılmıştır. 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla başlayan bu hareket ile bugüne kadar test denemeleriyle birlikte toplamda 300 uydu uzaya fırlatılmıştır. Bir sonraki fırlatmanın mayıs ayı içerisinde gerçekleşeceği bilinmektedir. Projenin tamamlanma tarihi ise 2027 olarak öngörülmektedir.

2019 yılının Kasım ayından itibaren SpaceX şirketi 122 uyduyu uzayda konuşlandırmıştır. 2020 Nisan ayından itibaren bu fırlatmalar her iki haftada bir gerçekleşecektir. 2020’lerin yarısından itibaren 12.000 uydunun konuşlandırılarak toplam uydu sayısının 42.000’e ulaşması planlanmaktadır.

starlink uyduları

Projenin Tasarlanması

Starlink Uydu takımyıldızın tasarlanmasının ardından, inşa edilmesi ve uzayda konuşlandırılması için en az on yıllık sürenin gerektiği öngörülmüştür. Bu yüzden takımyıldızının yerini alarak projenin tamamlanma tarihi 2027 olarak planlanmıştır.

Projenin toplam maliyetinin SpaceX’e 10 milyar ABD dolarına mâl olacağı düşünülmektedir. Starlink uydularının araştırma, geliştirme, üretimi gibi kontrol operasyonlarının tamamı Washington, Redmond’da kurulan SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yürütülmektedir.

starlink uyduları

Starlink Uydularının Amacı nedir?

Dev uzay taşımacılığı şirketi, Starlink Uydu projesiyle dünyanın en ücra köşelerine bile fiber-optik kablo bağlantısı olmadan uydular üzerinden sağlanabilecek ucuz ve hızlı internet erişimi amaçlanmaktadır. SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Amerikalı mucit ve girişimci Elon Musk, 2027 yılında tüm dünyayı çevreleyecek olan yüksek hızlı Starlink internet uydularını yerleştirmeyi planlamaktadır.

Böylelikle gezegenin en ücra köşelerine bile özellikle Afrika’da internete erişimi olmayan yüzbinlerce insana hem düşük maliyetli hem de yüksek hızda internet erişimi sağlanacaktır.

starlink uyduları

Starlink Uyduları’yla başlatılan bu girişimle sayısı binlerce olan uydunun 340 ila 1.550 km aralarığındaki yörüngeye yerleştirilecek olması birçok tartışmaya sebep olmuştur. Gökbilimcilerin bazıları bu projenin olası olumsuz etkilerinin olabileceğini düşünmüş ve uzun vadede uzayda bir uydu çöplüğünün oluşacağından endişelenmiştir.

Starlink Uydularının fırlatılmasını https://findstarlink.com/#1491;3 sitesinden konumuzunu girerek hangi tarih ve yönden görebileceğinizi takip edebilir ve görüş açısının olduğu alanlarda çıplak gözle izleyebilirsiniz.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu