Uygulamanız Gereken Beden Dili Teknikler

instagram takipçi hilesi

Beden dili, pek çok şeyi anlamamız için çok önemlidir. Beden dilinin, etkili kullanımı iletişimde anahtar rol oynar. İletişim eğitimlerinin pek çoğunda beden dilinin bir etkisi vardır. İşte son yirmi yılda dünya çapında beden dili eğitimlerinde verilen taktikler..!

beden dili 1

Beden Dili Taktikleri

1- Katılımı Artırmak İçin Dinliyormuşsunuz Gibi Görünün

İnsanların konuşmasını istiyorsanız, aynı anda birden fazla iş yapmayın. Gelen mesajlarınızı kontrol etme, saatinizi kontrol etme ya da diğer katılımcıların nasıl tepki verdiğini kontrol etme çabalarından kaçının. Bunun yerine, konuşan kişiye başınızı ve gövdenizi çevirin ve göz teması kurarak konuşan kişilere odaklanın. Öne eğilmek, başınızı sallamak ve başınızı eğmek dinlediğinizi göstermenin sözsüz diğer yoludur. İnsanları duymak önemlidir. Dinlediğinizi bildiklerinden emin olmak da önemlidir.

2- İşbirliğini Teşvik Etmek İçin Engelleri Kaldırın

Fiziksel engeller yardım etme çabalarına zararlıdır. Görüşünüzü engelleyen ya da sizinle karşı taraf arasında bir engel oluşturan her şeyi kaldırın. Bir kahve molası sırasında bile, fincanınızı ve tabağınızı vücudunuzu engelleyecek ya da sizi diğerlerinden uzaklaştıracak şekilde tutarak bariyer oluşturabileceğinizi unutmayın.

Uzmanlar, kahve fincanlarını ne kadar yüksek tuttukları ile karşı tarafın rahatlığını değerlendirelebileceğini söylemektedir. Elleri bel hizasında tutulan insanlar, elleri göğsü yüksek olanlardan daha rahattır.

3- Biriyle Anında Bağlantı Kurmak İçin El Sıkışın

Dokunma en ilkel ve güçlü sözsüz işarettir. Kol, el ya da omuzdaki birine saniyenin 40’ta biri kadar kısa bir sürede dokunmak bir insan bağı oluşturur. İş yerinde, el sıkışma geleneği ile fiziksel dokunuş, sıcaklık kurulur ve bu dokunsal temas kalıcı ve olumlu bir izlenim bırakır.

4- İyi Duyguları Canlandırmak İçin Gülümseyin

Gerçek bir gülümseme sadece kendi iyilik halinizi uyarmakla kalmaz. Aynı zamanda etrafınızdakilere de size yaklaştırabilir. İşbirlikçi ve güvenilir olduğunuzu gösterir. Gerçek bir gülümseme yavaşça olur, gözleri kırıştırır, yüzü aydınlatır ve yavaşça kaybolur. En önemlisi de, gülmek diğer bireylerin size nasıl bir tepki gösterdiğini direkt olarak  etkiler. Birine gülümsediğinizde, neredeyse her zaman o da size gülümser. Yüz ifadeleri karşılık gelen duyguları tetiklediğinden, geri döndüğünüz gülümseme aslında o kişinin duygusal durumunu olumlu bir şekilde değiştirir.

beden dili 3

5- Konuşmanızı Geliştirmek İçin Ellerinizi Kullanın

Beyin görüntüleme araştırmaları, konuşma üretimi için önemli olan Broca’nın alanı olarak adlandırılan bir bölgenin sadece konuşurken değil, ellerimizi salladığımızda da aktif olduğunu göstermiştir. Jest, konuşmayla bütünleşik olarak bağlantılı olduğundan, konuştuğumuzda işaret etmek aslında düşüncemizi güçlendirebilir.

6- Gerçeği Öğrenmek İçin İnsanların Ayaklarına Dikkat Edin

Bireyler beden dillerini kontrol etmeye başladıklarında genellikle yüz ifadelerine, beden duruşlarına ve el ve kol hareketlerine odaklanırlar. Bacaklar ve ayaklar anlaşılmadan bırakıldığından, gerçeğin en sık bulunduğu yerlerdir. Stres altında, insanlar artmış ayak hareketleri ile sık sık sinirlilik ve endişe gösterirler. Ayaklar birbirlerinin etrafında ya da mobilyaların etrafında dolanır.

7- Sesinizi Ayarlayın

Bir konuşmadan ya da önemli bir telefon görüşmesinden önce, dudaklarınızı bir arada tutarak ve sesleri “um hum, um hum, um hum” yaparak sesinizin en iyi şekilde çıkmasını sağlayın.

8- Hafızanızı Geliştirmek İçin Kollarınızı ve Bacaklarınızı Çaprazlayın

Beden dili araştırmacıları, çalışmalarından birinden büyüleyici bir bulgu keşfetmişlerdir. Bir grup gönüllü bir konferansa katıldığında ve katlanmamış kol ve bacaklarla oturduğunda, aynı konferansa katılan ve katlanmış kol ve bacaklarla oturan bir gruptan % 38 daha fazla hatırladılar. Birinin aklında kalmak için kollarınızı ve bacaklarınızı çaprazlayın. Hedef kitlenizin savunma amaçlı beden dili sergilediğini görürseniz, taktikleri değiştirin, ara verin ya da hareket ettirin.

beden dili 2

Beden Dili Taktikleri ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu