Yerli Kadın Ünlüler

Tuvana Türkay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Tuvana Turkay Fotograflari 23
Tam adı: Tuvana Türkay
Doğum tarihi: 3 Ekim 1990
Doğum yeri: Üsküdar- İstanbul/ Türkiye
Boyu: 1.75 m
Ailesi:  Katre Türkay (Kardeşi)
Mesleği: Oyuncu , Müzisyen
Burcu : Terazi
Sevgilisi:
Aktif Yılları: 1999’dan bu yana (çocukken reklam filmleriyle )
Resmi web sitesi: tuvanaturkay.com.tr
imdb-logo
Sosyal Medyada

instagram-hesabi

Hakkında

Tuvana Türkay kimdir? Tuvana Türkay, son zamanlarda magazinsel haberleri ve görünüşüyle ilgili olarak ” estetik /estetiksiz hali” gibi konularla gündem olmuş ve oyunculuğu dışında, en çok sevdiği diğer işlerden biri olan şarkı söylemeyi de ihmal etmemiştir.

Tuvana Türkay, incirler olana  kadar ve ara ne olursun gibi şarkıları seslendirerek de gündemde olmuştur. Oyunculuğuyla da hem filmlerde hem de dizilerde başarılı bir performans göstermiş ve bu konuda da da adından sıkça bahsettirmiştir. Türkiye’nin Popüler dizilerinden biri olan Yasak Elma’da Leyla karakteriyle de yine adından sıkça bahsettirmektedir.

Tuvana Türkay Biyografisi

3 Ekim 1990 ‘da İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya gelmiştir. Babası Bulgaristan göçmeni, annesi ise Rize’lidir.  Lise eğitimini  Güneş Koleji’nde tamamlamış ve ardından Beykent Üniversitesi Radyo TV Sinema bölümüne gitmiştir.

Oyunculuk anlamında ilk olarak 9 yaşında tanışmıştır. Reklam filmlerinde oynayarak oyunculuk anlamında ilk kariyerini çok genç yaşlarda elde etmiştir. Oynadığı reklam filmleri : Kent Şeker, Türk Telekom, Only Ped, Akbank, Ayyıldız GSM, Kek Reklamı, Coca Cola vb gibi bir çok reklam filminde oynamıştır. Aynı zamanda bir çok büyük firmanın reklam yüzü olmuştur. Bunu da yine çok genç yaşta yapmıştır.

Oyunculuk eğitimini ise özel bir akademi okulundan alarak tamamlamıştır. 1 sene şan ve diksiyon dersleri görmüştür.

İlk uzun soluklu işi TRT1’de yayınlanan “Ayrılık Aşkta ve Savaşta Filistin” adlı dizi olmuştur. Bu dizi aynı zamanda yurt dışında bir çok ülkede yayınlanarak daha geniş kitlelere hitap etmiştir.

Tuvana Türkay, ikinci büyük işi ve başrolü “Nakş-i Dil Sultan” ise tv dizisi olarak başlayıp belgesel haline getirilmiştir.

Fox TV’de yayınlanan  “Yer Gök Aşk” dizisinin başrollerinden “Bade Palalı (Hancıoğlu)”  adlı karaktere 3 sezon hayat vermiştir.

2013 yılında ise kariyeri adına ilk sinema filminde yer alacaktı.  Türkiye’de çekilen ilk türk gerilim filmi olma özelliğine sahip “Eksik Sayfalar” adlı filmdeki performansıyla büyük ilgi görmüştür.

ATV’de yayınlanan Kara Para Aşk dizisinde Bahar Çınar karakterine hayat vermiştir.

Yine sinema filminde rol alan Tuvana , aile komedisi olan “Güvercin Uçuverdi” filminde “Sema Taşkın” karakterine hayat vermiştir. Bu filmde ise usta oyuncular ile yer almış ve kendisi adına büyük övgü almıştır. Ardından  “En Güzeli” adlı komedi  filminde “Gizem” karakterine hayat vermiştir.

Bu sıralar dizilerden çok filmlere yoğunlaşmış ve dizilere bir süre ara vermiştir.  Somuncu Baba Aşkın Sırrı Tasavvuf filminde Necmiye Hatun karakterini canlandırmıştır. Ocak 2016 ‘da vizyona giren ve Gani Müjde ‘nin yazdığı , Bizans Oyunları adlı komedi filminde , Maya prensesiAyçörek Hatunu”  adlı karakteri canlandırmıştır.

Hayatında müziğinde olmasını isteyen Türkay, 2015 yılında  Enbe orkestrasında sözü müziği kendisine ait olan “Ara Ne Olursun” adlı şarkıyı seslendirmiş ve albümde yer almıştır. Müzik camiasında da bu şarkıyla ilgili görmüş ve olumlu tepkiler almıştır.

Mustafa Ceceli ‘nin aranjesini yaptığı Levent Yüksel’in “Tuana” şarkısını coverlamıştır.

Tuvana Türkay Filmleri ve Dizileri

 1. 2011- Yer Gök Aşk (Dizi)
 2. 2013- Eksik Sayfalar (Dizi)
 3. 2013- En Güzeli (film)
 4. 2014- Güvercin uçuverdi (film)
 5. 2014- Kara para aşk (dizi)
 6. 2016- Bizans oyunları (film)
 7. 2016- Somuncu Baba: Aşkın Sırrı (film)
 8. 2016- Sen Sağ Ben Selamet (film)
 9. 2017- Onlar oldu (film)
 10. 2017- Bir nefes yeter (film)
 11. 2019 – Yasak Elma / Leyla (Dizi)

Videoları

 

Fotoğrafları

Kaynak
GoogleTuvanaturkay.comPinterestYoutube

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu