Yabancı Erkek Ünlüler

Thomas Samuel Kuhn Kimdir?

instagram takipçi hilesi

thomas kuhn 1

Tam adı: Thomas Samuel Kuhn
Doğum tarihi: 18 Temmuz 1922
Doğum yeri: Cincinnati, Ohio, ABD
Ölüm Tarihi: 17 Haziran 1996
Ölüm Yeri: Cambridge, Massachusetts, ABD
Boyu: –
Ailesi: Minette Stroock Kuhn (Anne), Samuel L. Kuhn (Baba), Roger Kuhn (Erkek Kardeşi)
Eşi: Jehane R. Kuhn (1981–1996), Kathryn Muhs (1948–1978)
Çocuk (ları): Nathaniel Kuhn (Oğlu), Elizabeth Kuhn (Kızı), Sarah Kuhn (Kızı)
Mesleği: Fizikçi, Tarihçi, Bilim Felsefecisi
Aktif Yılları: 1922 ve 1996 yılları arası
imdb-logo

Hakkında

Thomas Samuel Kuhn Kimdir? Thomas Samuel Kuhn, 18 Temmuz 1922 tarihinde, ABD‘nin Ohio eyaletine bağlı Cincinnati kentinde dünyaya gelmiştir. 20. yüzyılda yazılan en etkili tarih ve felsefe eserlerinden biridir.

Kuhn, 1943 yılında Harvard Üniversitesi’nde Fizik bölümü lisans ve yüksek lisansı, 1946 yılında ise doktora derecesini aldı. 1949 senesinde bilim tarihinde yer aldı. Thomas Samuel Kuhn 1951 ve 1956 yılları arasında Harvard, 1956 ve 1964 yılları arasında Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi, 1964 ve 1979 yılları arasında  Princeton Üniversitesi, 1979 ve 1991 yılları arasında ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘de Bilim Tarihi ve Felsefesi dersleri verdi.

1957 yılında çıkardığı ilk kitabı Kopernik Devrimi’nde Kuhn, Rönesans döneminde güneş sisteminin heliosantrik teorisinin gelişimini inceledi. Simgesel yapısının ikinci kitabında ise Bilimsel Devrimlerin Yapısı olarak, bilimsel araştırma ve düşüncenin, biçimsel teoriler, klasik deneyler ve güvenilir yöntemlerden oluşan “paradigmalar” veya kavramsal dünya görüşleri ile tanımlandığını savundu.

İlginizi çekebilir: Rönesans Nedir, Ne Zaman Başladı?

Bilim adamları tipik olarak geçerli bir paradigmayı kabul eder ve teorileri inceleyerek, şaşırtıcı verileri açıklayarak ve daha kesin standartlar ve fenomenler ölçütleri oluşturarak kapsamını genişletmeye çalışırlar.

Thomas Samuel Kuhn Paradigma’nın Kurucusudur

Bir paradigmanın yetersizliklerini ortaya çıkaran veya bununla tamamen çelişen çözümsüz teorik problemler ya da deneysel anomaliler üretebilir. Bu zorluk birikimi, eski paradigmayı yenisiyle değiştiren entelektüel bir devrim ile çözülebilen bir krizi tetiklemektedir. Copernican heliocentrism tarafından Ptolemaik kozmolojinin yıkılması ve Newton mekaniğinin kuantum fiziği ve genel görelilik ile yer değiştirmesi, her ikisi de büyük paradigma kaymalarına örnektir.

Thomas Samuel Kuhn, geleneksel bilimsel ilerleme kavramını rasyonel olarak seçilen deneysel çerçevelere dayanan kademeli, birikimli bir bilgi edinimi olarak sorguladı. Bunun yerine, paradigmanın bilim adamlarının yaptığı deney türlerini, sordukları soru türlerini ve önemli olduğunu düşündükleri sorunları belirlediğini savundu. Paradigmadaki bir değişme, araştırmanın altında yatan temel kavramları değiştirir ve yeni kanıt standartlarına, yeni araştırma tekniklerine ve eskilerle radikal olarak uyumsuz olan yeni teori ve deney yollarına ilham verir.

Thomas Samuel Kuhn’un kitabı bilim tarihi ve felsefesinde devrim yarattı ve paradigma kayması kavramı siyaset bilimi, ekonomi, sosyoloji ve hatta işletme yönetimi gibi disiplinlere yayıldı. Thomas Samuel Kuhn’un sonraki eserleri bir deneme koleksiyonu olan ve 1977 yılında çıkardığı The Essential Tension ve 1978 yılında piyasaya sürdüğü Black-Body Theory ve Kuantum Süreksizlik teknik çalışması idi.

Thomas Samuel Kuhn, 17 Haziran 1996 tarihinde ABD‘nin  Massachusetts eyaletinde yer alan Cambridge kentinde vefat etti.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu