Tarih

Rönesans Nedir, Ne Zaman Başladı?

instagram takipçi hilesi

Rönesans Nedir?

Rönesans kelimenin tam anlamıyla “yeniden doğuş” anlamına gelir. Avrupa’da Orta Çağ’dan sonra; siyaset, kültür, siyaset, bilim, sanat, mimarlık ve eğitim alanlarında yenilenmiştir. Bu yenilenme süreci, Rönesans olarak da bilinen 14. ve 17. yüzyılları kapsar. Rönesans ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış olup tüm Avrupa’yı etkilemiştir. Tarihçe olarak Orta Çağ Avrupası’nda başlamıştır.

Rönesans

Rönesans tarihi ortaçağ Avrupa’sında başladı. Bu dönemde kilise üzerindeki baskı o kadar büyüktü ki, sadece dini konular sosyal hayata ve sanata dahil edildi. Rönesans’ın başlamasıyla birlikte kilisenin etkisi azalmış ve canlanma dönemine girmiştir. Rönesans da yoğun kilise baskısı yüzünden sadece din konularına öncelik verilmiştir. Toplumda yaşam ve sanat önemsenmemiştir.

İtalya’da başlayan ve tüm Avrupa’yı etkileyen Rönesans’ın oluşumunda birçok faktör önemli rol oynamıştır. Matbaanın gelişmesiyle birlikte bilim ve yeni fikirler kitlelere daha kolay yayıldı ve pusulanın gelişmesiyle birlikte coğrafi keşfi ve keşifle gelişen sanatı destekleyen bir sınıf oluşmaya başladı. Ortadoğu’da düzenlenen haçlı seferleri de Rönesans’ın oluşumunu büyük ölçüde etkilemiştir.

Rönesans Ne Zaman Başlamıştır?

Rönesans’a hazırlıkta 3 erken gelişme var. Bunlardan ilki, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun ilk imparatoru olan Charlemagne (742-814) döneminde ortaya çıkan Karolenj Rönesansıydı. Ardından Osmanlı Rönesansı olarak bilinen dönem geldi. 1453’te İstanbul’un fethi ile Doğu Roma İmparatorluğu’nun bilgin ve sanatçılarının İtalya’ya taşınması Rönesans’ı ateşledi.

ronesans nedir ne zaman basladi3

Üçüncüsü, Rönesans’ın yayılmasında önemli rol oynayan 12. yüzyıl Rönesansı olarak bilinen klasik metinlerin tercümesi ile başlayan süreçtir. Bu dönemde eski üniversite formu yeniden kurulmuş ve Haçlı Seferleri Rönesans’ın doğuşunda çok önemli bir rol oynamıştır. Haçlı Seferleri Avrupalıları ileri İslam kültürüne maruz bıraktı. Seferlerden dönen Haçlılar, Yunan ve Roma klasiklerinin kopyalarını getirdiler.

Rönesans Yenilikleri Nelerdir?

Rönesans, toplumsal yaşamı etkileyen tüm konularda etkisini başarılı bir şekilde gösteren bir dönem olsa da, bu dönemde ortaya çıkarılan sanat eserleri ve bilimsel araştırmalar daha çok ön planda tutulmuştur. Özellikle Rönesans sanatçıları hümanist akımdan etkilenmiş ve tüm ideolojik yapılarda insanlar ön plana çıkarılmıştır. Bu bakımdan Rönesans, insanı keşfetme süreci olarak da değerlendirilmektedir.

ronesans nedir ne zaman basladi2

Rönesans, işlediği süreçte dünyaya birçok değişiklik ve birçok sonuç getirdi. Avrupa ülkeleri kilisenin baskısından kurtulmuş ve modernleşme çağına girmiştir.

  • Kilise merkezli skolastisizm çökmüştür.
  • Reform hareketinin temeli oluşturulmuştur.
  • Avrupa ülkelerinde bir tür koruma sanatı ortaya çıkmıştır.
  • Ekonomi ve eğitimde yeni uygulamaların tanıtılmıştır.
  • Matbaanın gelişmesiyle İncil farklı dillere çevrilmiştir.
  • Deneyler yapmaya ve bilimi gözlemlemeye başlanmıştır.

Rönesans İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu