Bilim ve Keşif

Tesla’nın Kablosuz Enerji Aktarımı Rüyası Gerçekleşiyor!

instagram takipçi hilesi

Ünlü fizik adamı Nikola Tesla o kadar aklında fikir ve buluş vardı ki ömrü yetmedi.Ya da o yıllarda mümkün olması için araçlar yetersizdi. Ama hayal etmişti. Çalışmıştı ve çabalamıştı. Sonuçta bir icadı hayal etmek bile onu bulmak değil mi? İşte onlardan biri de kablosuz enerjinin aktarımıydı. Tesla’nın ölümünden, 73 yıl sonra bu gerçekleşti.

nikola-tesla-kablosuz-enerji-aktarimi

Tesla’nın ölümünden sonra bu icat Amerika’daki Washington Üniversitesi araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi.Araştırmacılar,Kablosuz Ortam Geri Yansıtıcısı (Ambitient Wi-Fi Backscatter) adını koydukları bir sistem geliştirdiler.

Bu sistemi kullanan cihazlarda iletişim için bir bataryaya gereksinim olmayacak. Sistemin iç yapısında , sadece sinyallerin kendi arasındaki alışverişi ve bu sinyallerden ortaya çıkan enerji sayesinde iletişim kurulabilmesi sağlanacak.

 

Kablosuz Enerji Aktarımı

Ortam Geri Yansıtıcısı (Ambitient Wi-Fi Backscatter), radyo, televizyon sinyallerinin pil ya da elektrik şebekesi sinyalleri olmadan iletilmesini hedeflemektedir. Enerji aktarımı küçük ölçekli olarak şu anda başarılmış durumda fakat daha fazla enerji aktarımı için çalışmalar sürüyor.

İşte icadın videosu  Ambitient Wi-Fi Backscatter Yani Ortam Geri Yansıtıcısı

Kaynak: interestingengineering.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu