Ev ve BahçeYeni Teknolojiler

Televizyon Hakkında Bilinmeyen Gerçekler.

instagram takipçi hilesi

s 1771b81f7c17e21aef9661b162c528787799b69a

Günümüzde, yediden yetmişe herkesi etkisi altına alan evlerimizin, işyerlerimizin, ofislerimizin hatta ve hatta şehirlerarası otobüslere kadar girmeyi başaran, içine   milyonları, milyarları sığdırabilen hayatımızın vazgeçilmez unsuru televizyon. İcadı 21.yy dayanan hepimizi saatlerce karşısında kilitleyen televizyonun fikir babası  İskoç mucit John Logie Baird’dir.

john logie baird 223x300

Keşif merakı küçük yaşlarda başlayan Baird, 12 yaşında, evine bir elektik sistemi döşemiş ve ardından yoldayken arkadaşlarıyla konuşmasını mümkün kılacak ilk telefon santralini geliştirmiştir. İskoçya’da Kraliyet Teknik Koleji’nde elektrik dersleri alan Baird, Glascow üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu. Maddi imkansızlıklar içinde ilk televizyonunu bir lavabo ve çay tenekesiyle yapan Baird, bir sonraki denemesinde projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplayıp basit bir düzenek geliştirmiştir. Baird’in icat ettiği bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve bal mumuyla tutturulan bir cihaz olarak TV’’nin dedesi kabul edildi. Çalışmalarına ara vermeden devam eden İskoç mucit, 1925’de hayal ettiği gibi, “Stok ey Bill” adını verdiği ilk ilkel televizyonda görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başardı.

ilk televizyon john logie baird

Ülkemizde ise televizyon çalışmaları 1965’li yıllarda İstanbul Teknik Üniversitesinde deneme istasyonu kurularak sınırlı bir alanda yayın yapılmıştır. Ülke genelinde televizyon yayınları ise 1972’den sonra başlamıştır. Renkli televizyonun ülkemizde yaygın hale gelmesi ise 1985 yılını bulmuştur.

ilk renkli yayin

Hayatımızın her alanına girmeyi başarabilen, bütün insanlığı etkisi altına alan ve yüzyıllardan beri sürekli olarak geliştirilen televizyonun, bütün insanlık için büyük bir icat olduğunu ve bu icadın daha çok geliştirilmesi için çalışmaların sürdüğü ülkemizde firmalar kıyasıya bir rekabet içine girmiş durumdalar. İcat edildiği ilk yıllarda çok fazla dikkate alınmayan ağırlıklı olarak radyo yayınına daha fazla ilgi duyulmuştur. Şimdilerde ise neredeyse hayatımızın adeta merkezine oturan sihirli cihazlar, bundan sonraki süreçte insanlığın izlemekten haz duyacağı ve teknoloji savaşının içinde her zaman en ön sıralarda olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Hayatımızdan çıkaramadığımız yaz kış izlemekten büyük keyif aldığımız televizyon hakkında ilginç ama bir o kadar da gerçek olan bilgileri sizler için araştırdık;

1 -) 20 ülkede yapılan bir araştırmaya göre CSI:Miami dünyanın en popüler programı.

2 -) Çocukken siyah-beyaz televizyon izleyenler, renkli televizyonla büyüyenlere nazaran daha sık siyah-beyaz rüya görür.

3 -) 2014 yılında en büyük plazma televizyon Panasonic’in 152 inçlik televizyonu.

4 -) Dijital televizyon sinyalleri 1080 çizgiye kadar resim aktarabilir. Bu ilerleme, 1926 senesinde John Logie Baird tarafından sunulan ilk televizyonla kıyaslanınca büyük bir olay. Bu televizyonda basit bir resmi göstermek için 30 çizgi kullanılıyordu.

5 -) Televizyonun temel prensibi ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir.

6 -) Çok sık televizyon izleyen 1 ve 3 yaş arası bin 300 çocuğun incelendiği araştırmada, 7 yaşına geldiklerinde yüzde 10’unda konsantrasyon, dikkatsizlik ve huzursuzluk problemleri bulunduğu gözlemlendi.

7 -) UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye ABD’den sonra en çok televizyon izlenen ikinci ülke.

8 -) 14 yaşına gelmiş sıradan bir Amerikalı genç o ana kadar televizyonda ortalama 11,000 cinayet görmüştür.

9 -) 2008’de Amerikan futbolu şampiyonluk müsabakaları arasında verilecek 30 saniyelik reklamların bedeli 2.7 milyon dolardı. Bu rakam dünyanın en pahalı reklam ücreti oldu.

10 -) Dünyada en uzun süren talk show 1962’de yayınlanmaya başlayan İrlanda’daki Late Late Show ve 1954’te yayınlanmaya başlayan The Tonight Show’dur.

11 -) The Tonight Show’un formatı ve tarzı, The Late Late Show yayınlanmaya başladıktan birkaç ay sonra Johnny Carson’ın gelmesiyle anca oturduğundan hangi programın daha önce çıktığı tartışması sürekli olarak devam etmektedir.

12 -) Sony, 1970’lerde televizyon programlarını kaydedebilen VCR’ların satışlarına başlayınca film stüdyoları telif haklarından ötürü dava açtı. Üst mahkeme Sony’i haklı buldu.

13 -) İnternette yayınlanan ve bilgisayarlarda izlenilen videoların miktarı hızla yükseliyor. Dünyada Mayıs 2014’de 13.5 milyar video izlenmiş.

14 -) Noel’de İngiliz halkına yaptığı konuşmadan 50 yıl sonra Kraliçe II.Elizabeth, kendi YouTube kanalını kurdu.

15 -) Televizyonda yayınlanan ilk otomobil reklamı ise 1946 yılında yayınlanan Chevrolet markasına aittir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu