Alışveriş RehberiBilim ve KeşifEv ve Bahçe

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

40 yıldır demlenen kahve, artık dünyayı etkisi altına alan bir kültürün merkezinde yer alıyor. Filtre kahve makinesi, üçüncü nesil demleme yöntemleriyle giderek yaygınlaşan kahve kültürünün de teknolojik avantajlardan yararlanması ile ortaya çıkmıştır.

Güne zinde başlamak, metabolizmanızı harekete geçirmek ve yağ yakımını hızlandırmak için filtre kahve makinesi kullanımıyla ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını bu rehberde bulabilir, kahve içmenin sayısız faydasını en pratik şekilde deneyimleyebilirsiniz.

filtre kahve makinesi nasil kullanilir4

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Her birinin kendine has avantajları olan farklı kahve demleme yöntemleri vardır. Filtre kahve makinesi kullanan demleme yöntemi, öğütülmeden yumuşak ve ekşi bir aroma elde etmek için kullanılır. Çekilmiş kahvenin içine sıcak su damlatılarak yapılan bu demleme işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Filtre kahve makinesi kağıdını sepet bölümüne yerleştirin

Filtre kahveyi en aromatik ve tortusuz haliyle yudumlamanın yolu kahve filtresi kullanmaktan geçiyor. Filtre kahve makinesi kağıdı, öğütülmüş kahve parçacıklarının cam kaseye girmesini önler. Makinenin boyutuna göre farklı kahve filtreleri ve ağartılmamış doğal kağıtlar arasından seçim yapabilirsiniz.

filtre kahve makinesi nasil kullanilir3

Doğal kağıt ile hem öğütülmüş kahveyi iyi süzebilir hem de kahvedeki aromatik yağların kaybını en aza indirebilirsiniz. İşlenmemiş doğal filtrelerin kahveye biraz kağıtsı bir tat verebileceğini belirtmekte fayda var. Bunu önlemek için, demlemeye başlamadan önce kağıdı biraz nemlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Kahve makinesine su ekleyin

Kahvenin içindeki her şeyin lezzetli bir aroma için olduğunu düşünmek yanıltıcı olabilir. Filtre kahveyi demlemek için kullanılan suyun kalitesi de önemlidir; sudaki bazı mineraller kahvenin aromasını ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Tanka eklemeden önce içme suyu kullandığınızdan emin olmalısınız.

Musluk suyu kullanacaksanız öncesinde basit bir filtreleme işleminden geçmeniz gerekebilir. Su eklerken ya bir bardakla ölçün ya da kahve makinesindeki su seviyesi işaretçisini kullanın.

Çekilmiş kahveyi filtre kabına ekleyin

Kahve demlerken göz önünde bulundurulması gereken birçok püf noktası vardır; ancak hiçbir şey kahvenin suya oranından daha önemli değildir. Lezzetli tatların dengeli bir aroması için çekilmiş kahve miktarının kullandığınız su ile orantılı olmasına özen göstermelisiniz.

filtre kahve makinesi nasil kullanilir2

Çoğu filtre kahve makinesinde fincandaki kahve miktarı 200ml olarak kabul edilmektedir. Tipik olarak, bir fincan kahve için 12 gram çekilmiş kahve kullanılır. Evinizde bir mutfak teraziniz yoksa 6 tatlı kaşığı veya 2 yemek kaşığı kahveyi 200 ml suya karıştırarak orta sertlikte bir kahve yaparak altın oranı elde edebilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi Kullanmanın Faydaları

Filtre kahve makineleri, Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan dakikalar içinde lezzetli kahve yapmak için farklı güçlerle öne çıkıyor.

Pratik kullanım: Diğer demleme yöntemlerine göre filtre kahve makinesi ile daha pratik bir deneyim yaşayabilir, tek dokunuşla istediğiniz aromayı elde edebilirsiniz.

Kalabalık İçin İdeal: Aeropress, French Press ve V60 gibi popüler demleme yöntemleriyle yalnızca bir veya 2-3 fincan kahve demlenebilir. Öte yandan, filtre kahve makineleri bir seferde 16 fincana kadar kahve demleyebilir. Bu, kalabalık ofislerde beklemeden veya misafir ziyaret etmeden kahve içmenizi sağlar.

Zamandan tasarruf edin: Tüm mutfak aletleri gibi kahve makineleri de yeni teknolojiyle donatılmıştır. Programlanabilir zaman ayarlarına sahip makine sayesinde sabah uyandığınızda zaman kaybetmeden demlenmiş kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Filtre Kahve Makinesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu