MaksatModa

Tasarımda Aydınlatmanın Önemi

instagram takipçi hilesi

aydınlatma 1

Tasarımda aydınlatmanın önemi oldukça büyüktür ve insan odaklı aydınlatmanın etkileri de pozitiftir. İnsanoğlu yüzyıllardır güneşin doğuşuyla güne başlayıp, güneşin batışıyla günü bitirmektedir. Işığın şiddeti, rengi ve süresi sandığımızdan daha etkili olabilmektedir.

Mavi Tonlu Işığın Etkisi Olumludur

Mavi tonlarındaki bir ışık, kişideki konsantrasyonu destekler ve kişinin performansına olumlu etki eder. Mavi tonlarındaki ışığın bileşenleri azaldığında bu sefer daha rahatlatıcı ve sakinleştirici bir ortam oluşur. İnsan psikolojisi üzerinde beyaz ışığın da olumlu etkileri vardır. Gün ışığını taklit eden renkler insana pozitif etki sağlar.

aydınlatma 2

Tasarımda aydınlatmanın önemi, insanın vurgulanan öğeyi görmesi gerektiğinden gelmektedir. Odak noktası neresi ise, aydınlatma o yöne yapılmalıdır. Buradaki temel prensip, insanın görmesini sağlamak ve hareket kabiliyetini desteklemektir. Işığın şiddeti ise kullanım alanına göre ayarlanmalıdır. Sokağı gece aydınlatan bir ışık kaynağı güçlü bir aydınlatma sağlayabilir. Ancak dinginlik gerektiren ortamlarda ışık kaynağının gücü azaltılmalıdır. Buna örnek olarak muayenehaneler verilebilir.

aydınlatma 5

Aydınlatma, yukarıda bahsedildiği gibi oldukça işlevsel kullanılabilir. Ancak tasarımda tercih edilen aydınlatma şekli işlevselliğin yanı sıra estetik kaygıyı da taşımaktadır. Bunun için peyzaj aydınlatmalarında kontrast renkler tercih edilebilir. Bu aydınlatma tarzı, estetik bir algı oluşturacaktır.

Çalışma Odasında Aydınlatma

Çalışma odasında tercih edilecek olan ışık rengi uyarıcı tarzda olmamalıdır. Sadece ışık değil, duvar ve mobilyaların rengi de bu konuda önem taşır. Sakin renkler tercih edip odaklanmayı kolaylaştırıcı alternatifler üretilmelidir. Mavi bileşen içeren ışık kaynağı çalışma odalarında tercih edilebilir.

aydınlatma 3

Herhangi bir mekanda aydınlatma tasarımı yaparken estetik kaygının yanı sıra işlevsellik de önem taşır. Bu nedenle içerisinde bulunulan mekanın keskin bir hat oluşturan aydınlatma seçeneklerinden uzak durulmalıdır. Yani aydınlatma kaynağı geçişli bir şekilde olmalıdır. Ancak yalnızca görsel amaçla tasarlanan alanlarda estetik kaygı ön planda tutulabilir.

Karanlık bir ortamda televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi yüksek dereceli bir ışık kaynağı, odaklanma sürekliliğini olumsuz etkileyeceği için bir süre sonra gözleri yormaya başlar. Bu nedenle karanlık ortam yerine loş bir ortamda bu cihazların kullanılması tercih edilmelidir.

Kitap okumak için de yeterli ışık kaynağına ihtiyaç vardır. Işık kaynağı kitabın üzerine gölge düşürmeyecek şekilde konumlandırılmış olmalıdır.

aydınlatma 4

Merve Cihan

Okur, yazar ve çizer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu