Beslenme ve Diyet

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Neler?

instagram takipçi hilesi

Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Neler? Son zamanlarda Ketojenik diyet, Aralıklı oruç diyeti, İsveç diyeti gibi birçok diyet çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Günümüzde sıkça adını duymaya başladığımız Su Diyeti de bunlardan biri olmaktadır. Sağlıklı beslenme amacıyla yapılabileceği gibi kilo verme isteği olan kişilerinde uyguladığı bu diyet hakkında tüm bilgileri toplayarak sizlerle paylaşmak istedik.

Su Diyeti

Su Diyeti Nedir?

Su orucu, şifa orucu olarak da bilinen Su diyeti, belirli bir zaman dilimi içerisinde hiçbir yemek tüketmeden sadece su içmeye iznin olduğu bir diyet türüdür. Oruç tutmanın vücuda olan faydaları bilimsel olarak açıklanmıştır. Aynı şekilde vücut için önemli şeylerden birisi ise su tüketmektir. Daha önceki birçok yazımızda su tüketiminin faydalarını açıklamıştık. Bu diyet türüyle detoks etkisi yaratacağınız vücudunuzda birçok değişim gözle görülür olmaktadır.

Bu diyet üzerine yapılan araştırmalarla su diyetinin sağlığa yararlı olabileceği ortaya çıkarılmıştır. Ancak bu durum zararları olmayacağı anlamına gelmemektedir.

su diyeti

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyetini kilo verme, detoks, vücut sağlığı gibi sebeplerle tercih edebilirsiniz. Su orucu 2472 saat arasında yapılabilmektedir. Bu süre içerisinde su harici bir şey tüketmek yasaktır. Diyetin bu süreleri geçmemesi tavsiye edilir, ancak geçmeyi planlayanların mutlaka doktor gözetimi ve kontrolü altında olması gerekir.

Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Su diyetinin vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Su zaten başlı başına vücut için büyük bir değerdir. Su, ölü ve hasarlı hücrelerin yenilenmesine yardım ederken aynı zamanda vücuttan uzaklaştırmaya yarar. Ek olarak bazı kronik hastalıkların risklerini düşürmeye yardımcı olur.

su diyeti

Vücut çok su ve sıkı tükettiğinde daha geç acıkmaya başlamaktadır. Bu sebeple su diyetinin kilo kaybını kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. Tabi bunun gibi birçok faydası olmasına rağmen aynı zamanda aşırı su tüketimi sebebiyle tüm bu faydalar zararlarına da dönüşebilmektedir.

Su Diyetinin Zararları Nelerdir?

Faydası olan her şey aşırısının zararının olabileceği gibi bu diyetinde zarar ve riskleri bulunmaktadır. Aşırı sıvı tüketimiyle olaşabilecek kilo kaybının kontrolsüz olacağından diyetisyen uzmanların çoğu sadece kilo verme amaçlı bu diyeti önermemektedir.

Aynı zamanda besin tüketiminin olmamasından dolayı ortostatik hipotansiyon meydana gelebilir. Yani kan basıncındaki düşüş yaşanabilir. Oluşabilecek kronik hastalıklarınızın ise durumunun kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu sebeple zaten herkese uygun bir diyet türü değildir.

su diyeti

Kimler Su Diyetini Yapamaz?

İlk olarak 18 yaşın altındakilere uygun olmayan bir diyet türüdür. Bunların haricinde,

  • yeme bozukluğu yaşayanlara
  • kilolu olanlara
  • hamile ya da emziren kadınlara
  • kalp rahatsızlıkları bulunanlara
  • tip 1 diyabeti olanlara
  • migreni olanlara tavsiye edilmemektedir.

Su diyeti hakkında

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu