Stephen Hawking,”Kara Delikten Başka Bir Evrene Geçiş Mümkün!”

instagram takipçi hilesi

Stephen Hawking, bilim dünyasını yankı uyandıracak bir açıklama daha yaptı.Kara Delikten başka bir evrene geçişin mümkün olabileceğine dair yaptığı açıklama,Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği,”Interstellar (Yıldızlararası)” filmine çok yakın!

stephen-hawking

Stephen Hawking, Stockholm’de  yaptığı konuşma, yukarıda da yazdığım gibi Nolan’ın Interstellar filminde olduğu gibi kara deliğe kapılan bir şeyin, farklı bir evrene geçiş yapabileceğini açıkladı.

Hawking’in yeni teorisine göre, kara deliğe giriş yapan cisimlerin bir başka bir yere çıkış yolu var.

“Kara deliğe düşen bilgi bir yerde belirmeli,” diyen Hawking, bunun için iki yol olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü fizikçi, “Kara deliğe giriş yapan şey, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor,” dedi.
“Kara deliğe kapılırsanız pes etmeyin! Bir çıkış yolu mümkün…”

stephen-hawking-kara-delik

Kara deliğin insanların düşündüğü kadar karanlık olmadığını söyleyen Hawking, alternatif evrenlere geçişin nasıl mümkün olduğunu anlattı. Ancak kara deliğe kapılan bedenlerin, aynı evrene dönüşünün mümkün olmadığını, farklı bir evrene geçiş yapabildiklerini söyledi.
“Kara delikle ilgili alternatif tarihlerin varlığı da bunun mümkün olabileceğine işaret ediyor.”

stephen-hawking-kara-delik1

Yeterince büyük ve hareket eden bir kara deliğe kapılan cisimlerin, kaybolmadığını, yalnızca başka bir evrene geçiş yapıyor olabileceğini söyleyen Hawking, “Uzay yolculuğuna meraklı biri de olsam, bunu denemem; çünkü kendi evrenine dönüş mümkün değil,” dedi. Tarihe bakarak da bunun doğruluğuna işaretler olduğunu ekledi.
Teoriye göre kara deliklerin çekim gücüne kapılıp içine doğru hareket eden cisimler, kara deliğin dış kısmında bulunan bir alanda emiliyor.

Cisimlerin benliklerinin ve sahip olduğu bilgilerin bir kısmı bu kısımda kalıyor. Kara deliğin içine giren cisim, deliğin içinden çıktığı takdirde kara delikten aldığı bilgilerin bir kısmına sahip oluyor.
Fakat kara deliğin inanılmaz gücü ve yoğunluğu, cismi öyle bir hale sokuyor ki cismin yeni halinden ne önceki hali hakkında bilgi alabiliyoruz, ne de karşılaştığı kara delik hakkında bilgi alabiliyoruz.

Dolayısıyla gelişen teori ile yeni evrene geçişin tüm benlikle olup olmadığı, bilim adamları tarafından oldukça tartışma yaratacağa benziyor.

Kaynak
OnedioKarnaval

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu