Trend

Stephen Hawking’in İnsanlığın Geleceğiyle İlgili 6 Önemli Öngörüsü

instagram takipçi hilesi

Öncelikle biyografisini MaksatBilgi’de okuduktan sonra , burada farklı bir parantez (yaptıklarıyla ) , farklı bir konuda Stephen Hawking‘i onurlandırmak istedim. Bu yüzden Stephen Hawking’in bizim için yani dünyada yaşayan insanlar için ne kadar önemli bir insan olduğunu, kendimizce üstünde durmak adına bu konuda derlemelere bakıp sizlere sunmak istedim.

stephan hawking

Henüz 21 yaşındayken, kendisine konulan hastalıkla yaşamı boyunca yüzleşmiş ve bilim aşkına , hastalığına rağmen , insanlık adına büyük gelişmeler kaydetmiştir. 21 yaşında teşhis koyan doktorlar en fazla 3 sene yaşar demiş ama 76 yaşına kadar yaşamıştır. İyi ki de yaşamıştır! Çünkü insanlığın geleceği adına ışık tutan çalışmalarını bizden mahrum etmemiştir.

Kendisi hakkında daha fazla bilgiyi ulaşmak için MaksatBilgi’deki biyografisine buradan bakabilirsiniz.

Stephen Hawking’in Ünlü Sözleri , Kehanetleri ve Uyarıları

Yaptığı açıklamalarda ve öngördüğü senaryoları daha kolay anlatımı ve mizah ekleyerek cümlelerini kullanması , dünya çapında gündeme oturmasını sağlıyordu. Tabi ki de bunu oluşturan araştırmacı ruhu ve büyük çalışmalarından kaynaklanıyordu.

1 . Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse: Kolomb Amerika’ya ilk ayak bastığında Yerli Amerikalıların durumu nasılsa, bizim de durumumuz öyle olur. Bu yüzden istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için, kendimizi daima geliştirmeliyiz.

Stephen Hawking 2018 19

2 . İklim değişikliği, asteroid çarpması, salgın hastalıklar ve aşırı nüfus insanlığı yok edecek. 100 yıl içinde dünyayı terk etmeliyiz. (2017’de söyledi bunu)

Daha önceki açıklamasında ise bu süreyi 1000 yıl olarak öngörmüştü.

Stephen Hawking 2018 14

3. Bilgisayarlar, yapay zeka sayesinde önümüzdeki yıllar içinde insanları alt edecek

Stephen Hawking 2018 9

4. Hawking’e göre dünya dışı zeki varlıklar, onlara şu an bir tehdit unsuru oluşturmuyor olmamız sebebiyle bizlerle iletişim kurmuyor. Yani başka bir deyişle bizi şu an sallamıyorlar.

Stephen Hawking 2018 10

5. Ülkelerin birlikte aldığı aldığı doğa ve uzay hakkında platformlardan sonra önemli açıklamalarda bulunuyordu. Paris İklim Anlaşması, dünyadaki bütün ülkelerin karbon salımını kısıtlaması amacı taşıyordu. Ancak  Donald Trump, ABD’yi bu anlaşmadan geri çekmeye çalıştı. Bunun üzerine Hawking yorum yaptı:


“Şimdi harekete geçersek önleyebiliriz. İklim değişikliğinin belirtilerini inkar ederek ve Paris İklim Anlaşması’ndan çıkarak Donald Trump, güzel gezegenimize kaçınılamaz çevresel zararlar verebilir ve bizim için, çocuklarımız için doğal yaşamımızı tehlikeye sokabilir. Küresel ısınmanın geri döndürülemeyeceği son noktaya çok yaklaştık. Trump’ın hamlesi, Dünya’yı 250 decerelik ve sülfirik asit yağmurlarının yaşandığı Venüs haline gelmenin eşiğine getirebilir.”

Stephen Hawking 2018 5

6. “Evrimin insan genomununa açgözlülük ve saldırganlığı yerleştirmesinden korkuyorum. Çatışmanın azalacağına dair belirti yok ve askerileştirilmiş teknolojinin ve kitle imha silahlarının gelişimi bu felakete yol açabilir. İnsan ırkının kurtuluşu için en büyük umut, uzaydaki bağımsız koloniler olabilir.”

Stephen Hawking 2018 4

 

Kaynak
Storia

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu