Sosyal Medya

Sosyal Medya Hesaplarımızı Nasıl Güvende Tutarız?

instagram takipçi hilesi

Günde milyarca insanların saatlerini harcadığı bu büyük mecrada kötü niyetli kişi/kişilerde bulunmaktadır. İnternet’te harcadığımız vaktin büyük bir bölümünü ise sosyal ağlarda harcamaktayız. Bu sosyal ağlardaki hesaplarımızı açarken bazı kişisel bilgilerimizi de bu hesaplara aktarıyoruz. Kısacası sosyal ağlarda bulunan hesaplar bizim sanal kimliklerimizi oluşturmaktadırlar. Durum böyle olunca fiziksel olarak taşıdığımız kimliklerimize erişim sağlayamayanlar bizim sanal kimliklerimize erişmek istiyorlar ve bunun için güvenlik zafiyetlerinin olduğu bu sosyal hesaplarımıza yöneliyorlar.

sosyal medya hesaplarinizi nsaıl guvende tutariz

 

Hangi sosyal platform olursa olsun genellikle güvenlik açıkları bazı kişiler tarafından bulunuyor. Hatta çoğu sosyal medya sitelerindeki açıklar dahi aynı denilebilecek düzeyler/durumdadırlar. Peki biz bu sosyal ağlarda bulunan hesaplarımızı nasıl güvene alabiliriz? Öncelikle hesabınızın ilk güvenliği siz kendiniz sağlamalısınız. Bunun içinde aşağıdaki maddeleri kesinlikle dikkat etmelisiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

  • Şifreniz de büyük/küçük harf, rakam ve sembol olması hesap şifrenizin kırılma olasılığını düşürmektedir.
  • Şifreniz de kesinlikle kimlik numaranız, telefon numaranız ve doğum tarihiniz gibi başkalarının bileceği şifreler koymayın.
  • Sosyal ağlarda bulunan hesaplarınıza kesinlikle 3. parti uygulamalara/yazılımlara ilişkilendirmeyin.
  • Eğer şifrenizi birisinin bulduğunu düşünüyorsanız hemen şifrenizi değiştirin ve diğer cihazlardan çıkış yaptırın.

Her sosyal medya platformu farklı olduğundan hepsinde farklı farklı güvenlik yöntemleri bulunmaktadır. Ancak en çok kullanılan 3 sosyal medya platformu olan Facebook, Twitter ve İnstagram içinde sizlere küçük önerilerim var.

Facebook‘da hesap ayarlarınıza giriş yaptıktan sonra sol bölümden gizlilik kısmına gelin ve giriş onayları kısmından “Bilinmeyen tarayıcılar hesabıma erişmek için güvenlik kodu istesin” ayarına onay tiki koyun. Bu sayede daha önce giriş yapmadığınız tarayıcılardan sizin hesabınıza giriş yapılmaya çalışıldığında sizlere güvenlik kodu yollanacaktır.

Facebook için anlattığım yönetim aynısı Twitter‘da da bulunmaktadır. Twitter’da ayarlara geldikten sonra Giriş Doğrulamasını aktif ederek bu özelliği devreye sokabilirsiniz.

İnstagram‘da yapabileceğiniz en iyi önlem hesabınızı gizli hesap yapmaktır. Bunun için seçenekler kısmından gizli hesap ayarını kaydırmanız yeterli olacaktır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu