Bilim ve KeşifTarih

Sonuç Kesinleşti: Kızılderililer ile Altaylar Akraba!

instagram takipçi hilesi

Daha öncede yapılan bir takım araştırmalar,Kızılderililer ile akraba olduğumuz yönündeydi ancak kesin bir araştırma olmamakla birlikte bir iddiadan ileri gidemiyordu.Hatta Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı filminde de değinilmişti.Sonunda yapılan araştırma Kızılderililer ve Altayların akraba olduğunu kesinleştirdi.

Kızıldereliler-ile-Altaylar-akraba

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma Altaylar ve KIzılderililerin yakın akraba olduğunu kesinleştirdi. Daha önce de Altay halkının Sibirya’dan Çukotka ve Alaska’ya geçtiği, buradan da Amerika kıtasına yayıldığı düşünülüyordu.

Araştırmayı yapanlardan Rus genetik uzmanı Oleg Balanovsky’nin bu teoriyi doğruladığı bildirilirken, Balanovsky’nin araştırmasının Kızılderililer ve Avustralya’daki yerliler arasındaki akrabalığı da ortaya koyduğu belirtiliyor.

Rusya Bilimler Akademisi’nden Valery Ilyinsky, araştırmanın sunduğu kanıtın yeterli olduğunu belirterek, buna karşı çıkmanın anlamsız olduğunu söylüyor.

Balanovsky’nin araştırmasına Science ve Nature’da 2013 yılında yer alan konuyla ilgili makalelerin ardından başladığı, 90 ulustan alınan 25 bin DNA örneği üzerinde inceleme yaparak sonuca ulaştığı aktarılıyor.

Pilastikbeyin

İlginç ve gerekli bilgiler bazende işimize belki de yaramayan bilgilere bakıyorum.maksat bilgi olsun diye...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu