Cilt SağlığıHastalıklarKişisel BakımMental Sağlık

Soğuk Suda Duş Almanın Bilinmeyen 11 Faydası

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Soğuk Suda Duş Almanın 11 Faydası..! Soğuk duş almak kulağa pek hoş gelmeyebilir. Fakat soğuk duş almak için kendinize bir şans verme konusunda fikrinizi değiştirecek 11 bilinmeyen faydası var. Dikkat..! Bu yazımızı okuduktan sonra kendinizi soğuk suyun altında bulabilirsiniz.

Soğuk duş almanın bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, rahat uyumanıza yardımcı olmak, metabolizmanızı hızlandırmak, enerji seviyelerini yükseltmek doğurganlığı artırmak ve inanmayacaksınız fakat sizi daha çekici kılmak gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

soğuk duş almanın 11 faydası

Soğuk Suda Duş Almanın Bilinmeyen 11 Faydası

1- Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Soğuk duş, bağışıklık sisteminize çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Soğuk suya maruz kalma, faydalı bir anti-inflamatuar norepinefrin salınımını tetikler. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, soğuk suda yüzenlerin oksidatif strese daha az maruz kaldığını ortaya koymuştur. Başka bir çalışma, soğuk suda yüzmenin vücudun toleransını artırabileceğini göstermiştir.

2- Depresyonu Azaltır

Ciltte bulunan yüksek yoğunluklu soğuk reseptörleri sebebi ile, soğuk duş aldıktan sonra periferik sinir uçlarından beyne kadar büyük miktarda elektriksel uyarı gönderilir. Bu da anti-depresif etkiye sebep olur. Haftada iki ya da defa üç soğuk duş alan insanlarda depresif belirtilerin gözle görülür şekilde hafiflediğini kanıtlanmıştır.

3- Metabolizmayı Hızlandırır

Her gün soğuk duş alan kişilerin, metabolizmalarında artış gözlemlenmiştir. Bunun ana nedeni, ısı üretmek ve vücudu soğuğa karşı yalıtmak için kullanılan kahverengi yağ dokusundaki aktivasyon artışıdır. Bu yağ insan vücudu için sağlıklı bir yağdır.

soğuk duş almanın 11 faydası

4- Verimliliği Arttırır

3000 insan üzerinde yapılan bir araştırmada, 30-90 saniye arasında soğuk su ile günlük duşunu bitiren kişilerin, sadece 30 gününden sonra meslektaşlarına göre %29 daha az yoruldukları gözlemlendi. Araştırma sonlandıktan sonra çalışmayı tamamlayanların yalnızca üçte ikisinin günlük soğuk duş alışkanlığına devam ettiği bildirilmiştir.

5- Kasları Yeniler

Spor performansını üst seviyeye çıkarmak için soğuk suya girmek, uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Hızlı iyileşmeye ihtiyaç duyan yüksek performanslı sporcular tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır.

Atletler ve futbolcular, iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için genel olarak 7-14 dakika arasında buz banyosunda otururlar. Fakat sizin günlük yaşamınızda soğuk bir duş almanız yeterlidir.

6- Kan Dolaşımını Arttırır

Soğuk duş aldığınız zaman vücudunuz doğal olarak kan akışını artırır. Bu durum da vücudunuz için ciddi şekilde önemlidir.

7- Kronik Yorgunluğu Engeller

Yapılan bir araştırma, kısa süreli soğuk suya maruz kalmanın aşırı egzersiz sendromu olarak da bilinen kronik yorgunluğa yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kronik yorgunluk ile yetersiz hipotalamus işlevi arasında güçlü bir bağlantı olduğu görülmüştür.

soğuk duş almanın 11 faydası

8- Doğurganlığı Arttırır

Yüksek su sıcaklığına maruz kalmanın erkek sperm sayısını azaltabileceğini gösteren ciddi kanıtlar bulunmaktadır. Testislerin en iyi şekilde çalışması için serin bir ortama ihtiyacı vardır. Soğuk bir duş tam olarak bunu sağlamaktadır.

9- Vücudu Hızlı Bir Şekilde Uyarır

Soğuk sudan sonra tüm etkiler arasında, en çabuk hissettiğimiz şey budur. Sağlığa faydalarından bağımsız olarak, şüphesiz soğuk bir duş sizi günün başında daha uyanık kılar. Sabah mayışması olarak adlandırılan durumdan en hızlı şekilde çıkmanıza yardımcı olur.

10- Sizi Daha Çekici Kılar (GERÇEKTEN)

“Soğuk Suda Duş Almanın Bilinmeyen 11 Faydası” adlı yazımızın en ilginç maddesine geldik. Soğuk duşların saçınızı ve cildinizi iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Soğuk su, sıcak su gibi cildinizde bulunan doğal yağları temizlemez. Aşırı sıcak su, sağlıklı doğal yağları cildinizden çok çabuk çıkarır

11- Daha İyi Uyumanızı Sağlar

Soğuk bir duştan sonra  harika bir iyi uykunun tadını çıkarabilirsiniz. Uykunun insan sağlığı için için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yatmadan bir saat önce alınan soğuk bir duş, vücut sıcaklığınızı düşürür ve zihninizin rahatlamasını sağlar.

soğuk duş almanın 11 faydası

Soğuk Suda Duş Almanın 11 Faydası ile ilgili videolar

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu