Soğuk Su İçmenin Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Soğuk su içmenin zararları var mıdır, varsa nelerdir? Bu yazımızda hemen hemen hepimizi yakından ilgilendiren bir konu ile karşınızdayız. Özellikle yaz mevsiminde tercih edilen soğuk su, bazıları için vazgeçilmez olabiliyor ve yaz-kış dolapta mutlaka su bulunuyor. Peki bu ne kadar doğru?

Buz gibi bir bardak su ferahlatıcı ve serinletici etkisiyle bilinmektedir. Ancak her şeyin olduğu gibi bunun da fazlası zarar vericidir. Soğuk su metabolizmayı hızlandırması nedeniyle özellikle kilo verme sürecindeki kişiler tarafından yağ yakımını desteklemek için sıklıkla tercih edilir.

Peki ya o sıradaki enerji kaybı? Ve bunun gibi başka zararlar! Kısa vadede önemli boyutta zararlarını görmüyor olsak da uzun vadede soğuk su tüketimi vücudumuza bir takım zararlar vermekte! Öyleyse buyrun yazımızı okuyalım, ilgili videolara ise içeriğin sonunda ulaşabilirsiniz.

Soğuk Su İçmenin Zararları

Soğuk Su İçmenin Zararları Nelerdir?

 • Özellikle egzersiz yapanların sıkça tercih ettiği soğutulmuş su, terlemeyi azaltıcı etkisiyle cazip hale geliyor. Ancak bu durumda bile, vücuttaki enerji sarfiyatını arttırarak kısa sürede yorulmanıza neden olabilir!
 • Sıcak yemeklerinizle bezediğiniz sofranıza, bir sürahi dolusu soğuk su eklediğinizde ne oluyor? Yediğiniz yemekteki yağ içilen soğuk su ile birlikte vücutta katılaşarak donuyor.
 • Sindirim ve hazım problemleri! Soğuk su içtiğinizde midenizde şişkinlik ve ödem artışı gözlemleyebilirsiniz.
 • Migren ağrıları..! Halk arasında yarım baş ağrısı olarak bilinen; adet dönemi, stres, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme düzensizliği ve diğer nedenlerle tetiklenen migren atakları, soğuk su içince çok daha kötü bir hal alıyor.

soguksuu

 • Baş ağrısı sorunu yaşayan kişilerin kesinlikle oda sıcaklığında su tüketmeleri gerektiği uzmanlar tarafından da sıklıkla vurgulanıyor.
 • Soğuk su içmek mukus miktarını arttırıyor. Böyle olunca da, otomatikman bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkileniyor. Bademcikler daha hassas hale gelirken sümük ve balgam üretimi hızlanıyor. Bu da virüs ve bakterilerin vücuda çok daha kolay girmesine ortam hazırlıyor.
 • Kalp atış hızını düşürücü etki! Soğuk suyu sık tüketmek nabızda düşüşlere, aritmi gibi kalp atışı düzensizliklerine ve süreklilik arz ederse de halsizliğe neden oluyor.
 • Karın ağrısı, gastrit, mide-bağırsak problemleri! Eskilerin sözü kulağımızda çınladı değil mi? ”soğuk su içme, karnın ağrır.” Evet bunun gerçeklik payı oldukça yüksektir. Soğuk suyun tüketimi halinde karın kaslarımız büzüşerek kendini koruma altına almaya çalışır. Bu da bize ağrı olarak geri döner.
 • Soğuk su içmenin zararları deyince akla bir de kabızlık gelmektedir ki bunu da ancak yaşayan bilir! Düzensiz bağırsak hareketleri ve dışkıda sertleşme sizin hayat standartlarınızı düşürebilir. Hatta metabolizmanın dengesini sağlayıp iç organları korumak adına da her sabah güne başlarken, içine birkaç damla limon sıkılmış ılık su içilmesi önerilmektedir.

soguksuuu

 • Ve karaciğer yağlanmasında soğuk suyun etkisi! Karaciğer mideye yakın bir organdır. Soğuk su midede doluluk hissi yaratır. Komşu organı karaciğerde hazır olan safrayı davet eder ve karaciğer cidarını kapatarak yağlanmaya neden olur. Üstelik bu sağlık sorununun iyileşmesi de çok kolay değildir ve uzun vadede, ilerleyen dönemde siroza kadar yol açabilmektedir.
 • Soğuk su susatır. Suyun soğuk olması vücuttaki emilimini çok hızlı bir şekilde tüketmesine neden olur. Bu durumda suyun faydaları hücrelere işlemeden yeniden susuzluk hissi baş gösterir. Bu nedenle kesinlikle ılık suyun tercih edilmesi ve vücudun sıvı ihtiyacının daha sağlıklı bir biçimde karşılanması gerekir.
 • Vücut ısısında ani ve kontrolsüz düşüşlere sebebiyet vererek; soğuk algınlığına yakalanma riskini arttırır.

Görüldüğü üzere; soğuk su içmenin zararları yadsınamaz. Öyleyse; suyun ılık ve oda sıcaklığında olması büyük önem taşımaktadır. Kış mevsimi de dahil olmak üzere her gün en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Ancak bunu yaparken de içtiğiniz suyun sıcaklığına özen göstermelisiniz.

Ilık su içemiyorum diyenler için de şöyle bir tavsiye verilebiliyor; oda sıcaklığındaki suyun içerisine birkaç damla soğuk su ekleyerek suyunuzun sıcaklığını dengeleyebilirsiniz. Böylece damak zevkinizi de zorlamamış olacaksınız.

Soğuk Su İçmenin Zararları İle İlgili Video 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu