Beslenme ve Diyet

Soğanın Faydaları Nelerdir? Soğanın 9 Faydası

instagram takipçi hilesi

Soğanın 9 Faydası..! Pek çok insan soğanı kokusu sebebi ile sevmez. Sadece yemeklerin ve salataların içinde severek yiyen insan sayısı bir hayli fazladır. Fakat soğanı tek başına da tüketmek aslında çok faydalıdır.

Soğan ile yapılan maskeleri kullanmak ya da direkt soğanı yemek insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bu yazımızda sizlere soğan hakkında belki de hiç bilmediğiniz ya da duymadığınız 9 faydadan bahsedeceğiz..!

Soğan Suyu Ve Kürünün Faydası

soganin 9 faydasi 1

Soğanın 9 Faydası

1- Lekeleri Giderir

Yüzünüze her gün yarım soğan sürmek, sivilce izlerini ya da lekelerini gidermeye yardımcı olabilir. Soğan ile hazırlanan maskeleri de kullanmanız cilt lekelerinin giderilmesinde faydası olacaktır.

2- Adet Kramplarını Yatıştırır

Soğan, adet krampları için en iyi yatıştırıcı ajanlardan biri olarak bilinir. Adetinizden 4 ila 5 gün önce çiğ soğan tüketmek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

3- Cinsel Dürtüyü İyileştiriyor

Soğanlara güçlü kokusunu veren madde olan allisin, cinsel organlara kan akışının artmasından sorumludur. Bu da cinsel dürtünün artmasına neden olur.

4- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahip güçlü antioksidanlar ve flavonoidler ile birlikte soğan, eser mineral selenyumun en iyi kaynaklarından bir tanesidir. Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmada, selenyumun enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin hem başlatılmasında hem de düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığını keşfetmiştir.

Bağışıklık hücreleri yeterli selenyum kaynağından yoksun oldukları zaman, protein üretmede ve kalsiyum taşımada daha az verimlidirler. Ayrıca daha kolay oksitlenirler, bu da genel olarak zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olur.

5- Burun Kanamasını Durdurur

Burun kanamanız olursa, başladıktan hemen sonra bir soğanı dilimleyin ve burnunuzun hemen altında tutun. Soğandan çıkan koku ve görmediğimiz duman, kanamayı durdurmak için doğal bir pıhtılaştırıcı görevi görür.

soganin 9 faydasi 2

6- Kemik Sağlığını Destekler

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, soğanların kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabileceğini ve osteoporoz geliştirme riski taşıyan ve kemik yoğunluğu kaybı yaşayan menopozdaki kadınlara özel faydalar sağladığını keşfetmiştir. Menopoz yaşını geçen kadınların düzenli olarak soğan tüketerek kalça kırığı riskini azaltabileceğine dair kanıtlar da var.

7- Dişlerinizi ve Ağzınızı Temiz Tutar

Çiğ soğanı birkaç dakika çiğnemek, ağızda bulunan zararlı mikropları öldürerek diş çürümelerini ve ağız enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Nefesinizdeki soğan kokusundan kurtulmak için dişlerinizi fırçalamanız ve sonrasında gargara kullanmanız yeterlidir. Maydanoz sapı çiğnemek de yardımcı olabilir.

8- Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olur

Soğanlar, vücudun insüline tepkisinden sorumlu olan önemli bir eser mineral olan kromun en zengin kaynaklarından biridir. Yapılan araştırmalar, soğanların diyabetik hayvanlarda kan şekeri düzeylerini düşürmeye çok iyi yardımcı olabileceğini keşfedilmiştir.

9- Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, hem soğan hem de sarımsakta bulunan organosülfür bileşiklerinin kanserojenleri detoksifiye ederek ve kanser hücresi büyümesini durdurarak kanser gelişimini engellediğini gösteriyor.

Yüksek soğan tüketimi, soğan alımına kıyasla yüzde 56 daha düşük kolon kanseri riski ve yüzde 25 daha düşük meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.

soganin 9 faydasi 3

Soğanın 9 Faydası ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu