Sağlıklı Yaşam

İnmemiş Testis Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

instagram takipçi hilesi

İnmemiş Testis Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler? Erkek bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimi için anne karnındayken testisleri karınlarının içerisinde yer almaktadır. Doğum yaklaştıkça testisler skrotum adı verilen torbaya inmektedir. Bazı erkek bebeklerde bu iniş gerçekleşmez. Yani testisler torbaya inemez. Bu durumda, doğum sırasında testisler kontrol edildiğinde torbada bulunamaz. İnmemiş testis, testislerin doğumdan sonra olması gereken skrotum adı verilen torba içinde yer almaması olarak tanımlanabilir.

İnmemiş Testis Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Doğumun zamanında gerçekleştiği dönemde dünyaya gelen erkek bebeklerin yaklaşık %3’ünde, prematüre doğan erkek bebeklerin ise yaklaşık %30’unda testisleri torbada bulunmamaktadır. Ancak bu durumun çoğu zaman çözülür. Yaklaşık %80’inin ilk üç ay içerisinde testis inişinin devam ettirilerek torbaya yerleştiği bilinmektedir. Doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için bazı fiziki muayenelerin ve testlerin yapılması özen gösterilmelidir.

İnmemiş Testis Belirtileri Nelerdir?

Eğer yeni bir erkek bebek dünyaya getirdiyseniz, bebeğiniz uyuduğu ya da sıcak bir ortamda bulundukları zamanlarda testislerini kontrol edebilirsiniz. Bu kontroller en iyi banyo zamanında yapılabilir. Eliniz ile torbayı kontrol etmeniz gerekir. Birçok anne ve baba, dokunmanın torbada hasara neden olabileceği korkusuyla bu konuda endişeli olabiliyor.

Ancak çocuğun koluna ya da eline dokunabilen her anne ve baba, erkek bebeğinin torbasına da aynı şekilde dokunabilir. Temas sırasında, ele sert bir bilye gibi bir şey gelmesi gerekir. Eğer kontrol sırasında bir şey hissedilmezse, bir çocuk doktoruna danışmanız gerekir.

İnmemiş Testis Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinde, bebeğin 7-9 aylık döneminde testisleri normal olarak karın içinde yer alması gerekir. Ancak bu süreçte, 7 aya ulaşan bebeklerde testislerin inme sürecinin başlaması gerekir. Süreç 9. ayda tamamlanır. Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca testislerin torbaya inmesi beklenir. Çocuğunuz 3 aylık olmasına rağmen testisi hala inmemişse, daha “inmemiş testis” tanısı konulmaz.

İnmemiş testis tanısı koyulabilmesi için Bunun doğumdan sonra 6 ay geçmesi gerekir. Yani bebeğiniz 6 ayık olmasına rağmen testisleri hala inmemişse inmemiş testis tanısı koyulabilir. Eğer testisler hala yerinde değilse, kendi kendine inme şansı çok düşüktür. İnmemiş testisin nedenleri hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bunlar arasında hormonal etkiler, testisin hastalıklı olması ve çevresel faktörler yer almaktadır. Bunlar görülen nedenlerdir. Bir kanıta dayalı değildir.

İnmemiş Testis Tedavisi

Testisler normal yerine gelmemesi durumu erkek bebeklerde sık rastlanan bir problemdir. Genellikle doğum sonrası ilk 3 ayda normal durumuna gelir. Bazı erkek bebeklerde 3-6 ay arasında da normal haline gelebilir. Bu sürelerden sonra özellikle 6 ayın ardından hala inmemiş olan testislerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hormon tedavisi bu problemin çözümü için kullanılabilse de, kesin tedavi ameliyatla mümkündür. Ameliyat ile testis normal yerine getirilir. Mümkün olan en kısa zamanda özellikle 1 yaşını geçmeden ameliyatın gerçekleştirilmesi önerilir.

Ameliyattan önce yapılması gereken hazırlıklar arasında sadece kan testleri yer almaktadır. Ameliyat, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bebek aynı gün taburcu edilir. Ertesi gün normal yaşama dönüş sağlar. Ancak, ameliyat sonrası takip süreci oldukça önemlidir ve genelde bir yıl sürmektedir.

İnmemiş Testis İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu