Mental Sağlık

Kış Depresyonu Nedir? Kimlerde Görünür? Nasıl Korunur?

instagram takipçi hilesi

Kış Depresyonu Nedir? Kimlerde Görünür? Nasıl Korunur? Kış depresyonu, pek çok insanda kış aylarında görülen mutsuzluk, iştahsızlık, halsizlik, uyuma isteği ve hüzünlü hissetme ile ortaya çıkan bir psikolojik durumdur. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, hava durumları insanların psikolojileri olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yaz aylarında mutlu, neşeli ve keyifli olabiliyorsak, kış aylarında da mutsuz, canı sıkkın ve keyifsiz hissedebiliriz. Kış aylarında havalar erken karardığı için uyku, yeme ve duygu durum düzenlerin değişir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla etkilendiği bilinmektedir. Her yıl binlerce kadın kış depresyonu ile mücadele etmekte ve bir çıkış yolu aramaktadır.

Eğer hissettiğiniz mutsuzluk durumu 2-3 haftadan fazla sürüyorsa, kış depresyonuna yakalanmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Havaların bulutlu ve kapalı olması, insan vücudunda salgılanan seratonin hormonunun daha az salgılanmasına ve insanların mutsuz olmasına sebep olur.

kış depresyonu

Kış Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Kış depresyonu belirtileri şunlardır;

 • Duygu durum değişiklikleri: Hiçbir olay yaşamamanıza rağmen kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz.
 • Halsizlik: Sürekli uyuma isteği, halsizlik, spor yapamama ve sosyal aktiviteleri erteleme görülebilir.
 • Sinir: Bazı insanlar depresyonda oldukları zaman sinirli olma eğilimindedir.
 • Yalnızlık: Depresyonun en bariz belirtilerinden bir tanesidir. Depresyonda olan bir insan adeta kabuğuna çekilir.
 • Anksiyete: Depresyon boyunca sürekli olarak korku ve endişe hissedebilirsiniz. Fakat bazı kişilik yapılarında bu tam tersi bir etki yapabilir. Yani tabiri caizse dünya yansa umurlarında olmaz.
 • Özgüven Eksikliği: Bu süreçte, kişisel hareket, aktivite ve sosyalleşme azaldığı için kilo almalar başlar. Kilo aldığı için giydiği kıyafetler de yakışmaz ve kişi kendini beğenmeyerek özgüvenini kaybeder.
 • Cinsel İsteksizlik: Kişi cinsel isteksizlik hissedebilir.
 • Konsantrasyon Bozukluğu: Uğraştığı bir işte tam verim alamaz ve sürekli dikkati dağılır.

kış depresyonu

Kış Depresyonundan Nasıl Korunulur? Kurtulma Yolları Nelerdir?

Kış depresyonundan korunmak ya da kurtulma için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Güneşten ve Gün Işığından Faydalanın: Kış aylarında hava erken kararır. Bu yüzden gün ışığından yararlanmak için erken kalmanız gerekir. Güneşli havalarda yürüyüşe çıkabilirsiniz.
 • Sevdiğiniz Şeyleri Tüketin: Sevdiğiniz şeylerden kastım, sigara ya da alkol değil. Sağlıklı olan ve sevdiğiniz şeyler. Eğer diyet yapıyorsanız programına dikkat ederek kaçamak yapabilirsiniz.
 • Spor Yapın: Haftada 3 gün düzenli olarak spor yapmak, pek çok psikolojik hastalığın en büyük ilacıdır. Spor yaptığınızda kan akışınız hızlanacak ve kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.
 • Kısada Olsa Tatil Planı Yapın: Tatil deyince insanların aklına hemen 5 yıldızlı otel gelmektedir. Fakat harika bir tatil geçirmek için otele gerek yoktur. Kaliteli bir çadır ve uyku tulumları kesinlikle işinizi görür. İllaki otel olsun diyarsanız bütçeniz varsa otel tercih etmek kış aylarında daha rahat olacaktır.
 • Akşamları Plan Yapın: Arkadaşlarınız, eşiniz ya da aileniz ile birlikte sosyalleşin. Sosyalleşmek derken illaki bir kafeye ya da alışveriş merkezine gitmeniz gerekmez. Evde ya da bir parkta sohbet etmekte bir sosyalleşmektir. Fakat açık hava daha yararlı olduğu için dışarıda sosyalleşmek daha iyidir.

kış depresyonu

Kış Depresyonu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu