YaşamYemek Tarifleri

Soğan Suyu Ve Kürünün Faydası

Soğan Kürü Şifa Kaynağı

instagram takipçi hilesi

soganin faydalari nelerdir 830x400

Yemeklere lezzet katan ve mutfaklarda ayrı bir yeri olan şifa ve besin kaynağı soğanın faydaları oldukça fazladır. Bazı yemeklerin yanında da yenilerek ayrı bir tat veren soğan çiğ ya da pişmiş olarak pişirilebilir. Soğan Allium cinsinden olan bitkilerin genel adıdır.

Soğan her yerde bulabileceğiniz bir bitkidir. Çarşı da manavda  ve marketlerde istediğiniz an bulabilmesi mümkün olan bu bitkinin yemeklerde yeri ayrıdır. Kırmızı ve beyaz soğan çeşitleri olan bitki sağlık açısından oldukça yararlı olduğu için ülkemizde kullanılması yaygındır.

Soğan Nelere Fayda Sağlar? 

Neredeyse her gün tüketilen soğanın içinde C vitamini, magnezyum, ve b6 vitamin değerleri bulunur.  Ayrıca potasyum ,demir ve kalsiyum yönünden zengin değerler içeren soğan sağlıklı kalabilmek için tüketilmelidir. Düşük kalorili olmasına rağmen önemli değerlere sahip olan soğanın bilinen faydaları şunlardır;

Antibakteriyel ve antibikrobiel özelliği bulunun soğan hastalıklar için şifa kaynağıdır. Antibiyotik etkide olan soğan bağışıklığı güçlendirir.

Yapılan araştırmalara göre soğan kanseri önleyebilen sebzelerden biridir. Soğan kanser hücrelerinin büyümesini önlemektedir.

sari sogan 4219

  1. Kalp hastalıklarını önler
  2. Şeker hastalığını önler ve kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olur.
  3. Uykusuzluk problemlerine iyi gelir
  4. Kalp hastalıklarından korur.
  5. Kadınların menopoz döneminde ortaya çıkabilen hastalıklara karşı koruyucudur.
  6. Hafızanın güçlenmesinde yardımcı olur.

sogan suyu

Doğal yapılan soğan kürü de birçok sağlık sorununa karşı fayda sağlar. Kadınların miyom ve çikolata kisti gibi rahatsızlıklarında yararı olan soğan kürü kadınların adet düzensizliği sorunlarını da tedavi edici özelliktedir. Kadınlarda en çok şikayet edilen konulardan biri vajinal akıntı sorunudur.

Soğan kürü sayesinde bu tür rahatsızlıkların azaldığı görülmüştür. Soğan kürü ayrıca balgam söktürücü etkiye sahiptir. Sivilce ve cilt sorunları içinde soğan kürü tedavi edicidir. Kilo sorunu olanlar içinde soğan kürü önerilmektedir. .

Soğan Kürünün Yapılışı

Kahverengi soğan ile klor bulunmayan 2 bardak su hazırlanır. Soğanlar kabukları iyice yıkanarak kullanılmalıdır. Soğan kürün de beyaz ve kırmızı soğan kullanılmamalıdır. İyice kabukları ile yıkanmış soğanlar biraz sirkeli suda bekletilir.

Su bir tencerede kaynatılarak 4 parçaya bölünmüş soğanlar suyun içine atılır. Malzeme 5 dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır.Soğan kürü ılıdıktan sonra kürünüz hazırdır. Bu kürü yemeklerden 10 dakika önceden içmeniz önerilir. Kür için soğanların taze olanları tercih edilmelidir.

Bu kürün 6 ayda 1 kere  15 gün boyunca içilmesi gerekir. Soğan kürünü hazırlarken öncelikle soğanların dış kabuklarının iyi yıkanmış olması ve taze olmasına özen gösterilmesi gerekir. Sağlık için oldukça faydalı olan soğan kürü ile daha kolay kilo verebilir ve sağlıklı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu