TarihYerli Erkek Ünlüler

Seyit Onbaşı Kimdir?

Çanakkale Zaferinin Kahramanlarından "Seyit Onbaşı" Kimdir?

instagram takipçi hilesi

seyit onbaşı 1
Tam adı: Seyit Ali Onbaşı
Doğum tarihi: ?? Eylül 1989
Ölüm tarihi: ?? Aralık 1939
Doğum yeri: Kocaseyit Köyü (Çamlık Köyü), Havran, Balıkesir, Türkiye
Ölüm yeri: Kocaseyit Köyü (Çamlık Köyü), Havran, Balıkesir, Türkiye
Boyu:
Ailesi: Emine (Annesi), Abdurrahman (Babası),
Eşi: Emine Hanım (????), Hatice Çabuk (???? – 1939)
Çocuk (ları): Fatma, Ayşe Yıkar, Abdurrahman Çabuk, Ali Osman Çabuk, Ramazan Çabuk
Mesleği: Subay, Ormancı, Kömür Madencisi
Aktif Yılları: 1909 ve 1939 yılları arasında
youtube-chanel

Hakkında

Seyit Onbaşı Kimdir? Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir’in Havran ilçesine bağlı Çamlıca köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin ismi Emine, babasının ismi ise Abdurrahman idi. Gerçek adı Seyit Ali‘dir. 1909 senesinin Nisan ayında henüz 20 yaşında iken Osmanlı ordusuna kayıt olarak askerlik yapmaya başlamıştır. 1912 senesinde Balkan Muharebesine katılmıştır.

Balkan Muharebesi bittikten sonra terhis edilmedi ve topçu olarak Çanakkale Cephesi‘ne gönderildi. 18 Mart 1915 tarihinde düşman birlikleri Çanakkale Boğazı’nda ülkemizi işgal etmek için saldırıya geçtiğinde o Rumeli Mecidiye Tabyası‘nda görev yapıyordu. Düşman gemilerinin yapmış olduğu top atışları sonucunda bir çok top kullanılmaz hale gelmişti. Tabya’da sadece Seyit Onbaşı‘nın kullandığı top sağlam kalmıştı. Ancak mermiyi topun ağzına süren sistem kullanılmaz halde idi.

İlginizi çekebilir: 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajları

Seyit Onbaşı, Niğdeli Ali ve Batarya Komutanı Yüzbaşı Hilmi Bey, top mermisini nasıl topun ağzına koyacakları düşünüyorlardı. Her geçen saniye düşman daha da karaya doğru yaklaşıyordu ve acil olarak bir plan bulunmalıydı. Tam bu anda Seyit Ali, 215 kg ağırlığa sahip top mermisini sırtladı ve top kundağına koydu. İlk iki top atışında Ocean adlı savaş gemisine çok az hasar verildi. Ancak üçüncü top atışında İngiliz Zırhlı Savaş Gemisi Ocean, su kesimi altından darbe aldı ve yan yatmaya başladı.

Gemi yan yattıktan sonra Nusret Mayıs Gemisi‘nin daha önce su altına yerleştirdiği mayına çarptı ve Çanakkale Boğazı‘nın soğuk sularında alabora oldu. Seyit Ali, bu başarısından dolayı komutanı tarafından onbaşı rütbesine layık görüldü. Birinci Dünya Savaşı bitince 1918 senesinin son aylarına doğru evine gitti. Askerlik yapmaya başlamadan önce yaptığı iş olan kömürcülük ve ormancılık yapmaya tekrar başladı. Hacı Osman Ağa‘nın sahibi olduğu zeytinyağı fabrikası’nda çalıştı.

Seyit Onbaşı, 21 Haziran 1934 günü kabul edilen Soyadı kanunu ile Çabuk soyadının sahibi oldu. Seyit Ali, asker olmadan önce Emine Hanımefendi ile dünya evine girmişti. Bu evliliğinden Ayşe ve Fatma adında iki kız çocuğu dünyaya geldi. Daha sonra Emine Hanım vefat etti. Bu sefer de Hatice Çabuk ile evlendi. Bu evlilğinden ise Abdurrahman, Ali Osman ve Ramazan isminde 3 erkek evladı dünyaya geldi.

İlginizi çekebilir: Çanakkale’de Gezilecek Yerler: En Güzel 12 Yer

Seyit Ali, 1939 senesinin nisan ayında doğduğu Çamlıca Köyü‘nde henüz 50 yaşında iken verem hastalığı sebebi ile hayata gözlerini yumdu.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu