Gezi Rehberi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler: En Güzel 12 Yer

instagram takipçi hilesi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler:   Ülkemizde önemli bir yere sahip olan Çanakkale ilimiz tarihe yüzyıllar boyunca tanıklık etmiştir. Çanakkale savaşının yaşandığı bu bölgede çok sayıda tarihi kalıntılar, şehitlikler, müzeler ve abide bulunmaktadır. Hem yerli hem yabancı turistlerin uğrak noktası olan Çanakkale’de gezilecek yerleri sizin için araştırdık. Gelin hep beraber inceleyelim…

Canakkalede Gezilecek Yerler 1

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale Şehitlik Abidesi

Canakkalede Gezilecek Yerler 2

Gelibolu yarımadasında yer alan Şehitlik Abidesi Çanakkale’de gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Eski Hisarlık Burnu üzerinde yer alan Abide Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen askerlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır. Feridun Kip, İsmail Utkular ve Doğan Erginbaş tarafından tasarlanmıştır. Abidenin tavan kısmında mozaikten Türk bayrağı görülmektedir. Çanakkale Şehitler Anıtı’nın yanında Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği bulunur. Her yıl 18 Mart tarihinde, ülkenin dört bir yanından insanlar ziyaret etmekte ve Abide tören alanında anma merasimleri düzenlenmektedir.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Canakkale Destani Tanitim Merkezi 3

Çanakkale ruhunu yaşatan müze olmaktan öteye geçen Çanakkale Tanıtım Merkezi Eceabat ilçesinde yer almaktadır. Çanakkale savaşını ileri simülasyon teknikleri ile üç boyutlu gösterim yapılmaktadır. Çanakkale Destanı tanıtım merkezinin girişinde iki anıt duvar Çanakkale Boğazı’nın Asya ve Avrupa kıyılarını simgeler. Duvarların açık ve köyü renkte olması savaş ve barışı simgelemektedir. 8.600 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan merkezde Çanakkale Savaşları’nda kullanılan malzemelerin sergilendiği iki kattan oluşan sergi salonu bulunmaktadır.

Kilitbahir Kalesi

Canakkalede Gezilecek Yerler 4

 

1462-1463 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale boğazı üzerinden İstanbul’a gelecek olan tehlikeleri önlemek amaçlı yapılmıştır. Bir diğer adıyla denizin kilidi kalesi olarak anılmaktadır. Çanakkale Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyünde yer almaktadır. Kilitbahir kalesi tarihin en önemli yerlerinden biri olup her sene yerli ve yabancı turist çekmektedir.

Bigalı Atatürk Evi ve Müzesi

Canakkalede Gezilecek Yerler 5

Çanakkale Savaşında Mustafa Kemal Atatürk’un 19. Tümen Komutanı olarak geldiği Eceabat Bigalı köyünde 19-25 Nisan arasında karargah olarak kullandığı ve daha sonra müze haline dönüştürülen bu ev yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’un kişisel eşyaları ve tarihi belgeler sergilenmektedir.

Kabatepe Orman Kampı

Canakkalede Gezilecek Yerler 6 1

Deniz ve orman keyfini bir arada yaşatan Kabatepe Tesisleri huzur verici yerlerden biridir. Tertemiz denizinde yüzebilir, ağaçların arasında orman havası alabilir, dinlenebilirsiniz. Günübirlik gidebilir veya kamp yapabilirsiniz.

Anzak Koyu

Canakkalede Gezilecek Yerler 7

Çanakkale Savaşının en yoğun yaşadığı yerlerden biridir. Anzak askerlerine ait mezarlıklar bulunmaktadır. Küçük bir köy olan Anzak köyü Avustralyalılar için büyük bir öneme sahiptir. Her sene 25 Nisan’da bu bölgeye Anzaklılar (Avustralyalılar) kaybettikleri şehitleri için anma töreni düzenlerler.

Seyit Onbaşı Anıtı

Canakkalede Gezilecek Yerler 8

Çanakkale Savaşının kahramanı Seyit Onbaşı sırtında taşıdığı 250 kiloluk mermi ile düşman gemisini batırmıştır.  Seyit Onbaşı Anıtı kahramanlığın simgesi olarak yapılmıştır. 50 yaşında zatüreden vefat eden Seyit Onbaşı’nın mezarı kendi köyünde yer almaktadır.

Aynalı Çarşı

Canakkalede Gezilecek Yerler 9

130 yıllık tarihi olan Aynalı Çarşı Çanakkale türküsüne konu olmuştur. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında bulunan yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Aynalı Çarşı’da 57 dükkan bulunmaktadır. Seramik ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. 1899 yılında yapılan ve savaş zamanına kadar alışveriş merkezi idi ancak savaş sırasında Ingilizlerin attığı mermilerin isabet etmesiyle büyük zarar görmüştür ve işgalde ahır olarak kullanılmıştır. Savaşın bitmesinin ardından Aynalı Çarşı bugünki halini almıştır.

Çanakkale Deniz Müzesi

Canakkalede Gezilecek Yerler 10

Çanakkale Çimenlik parkında bulunan açık hava deniz müzesinde savaşta kullanılan toplar ve silahlar bulunmaktadır. Ayrıca mayına çarparak parçalanan Alman denizaltısı ve Çanakkale Savaşı hakkında önemli belge ve kaynaklara sahip bir kütüphane bulunmaktadır.

Nusret Mayın Gemisi

Canakkalede Gezilecek Yerler 11

Çanakkale’de gezilecek yerler arasında bulunan Nusret Mayın Gemisi Çanakkale Savaşı’nın sembollerindendir. Tüylerinizi diken diken edecek tarihe tanıklık edeceğiniz bu müze Çanakkale sahilinde yer almaktadır.

Truva Atı Heykeli

Canakkalede gezilecek yerler 12

Çanakkale merkezde bulunan Truva atı heykeli görsel amaçlı yapılmıştır. Çanakkale’de 2 tane Truva Atı Heykeli bulunmaktadır. Bunlardan biri şehir merkezinde, diğeri Truva Antik Kentindedir. Truva Atı, Truva surlarını aşmak ve şehre gizlice girmek için yapılmış tahtadan at maketidir. Truva Savaşı yaklaşık 10 yıl sürmüştür.

Troya Antik Kent 

Canakkalede gezilecek yerler 13

Kaz Dağı eteklerinde tarihî bir kent olan Troya Çanakkale’de Hisarlık ilçesinde yer almaktadır. 1998 yılında Unesco Dünya Mirası listesine girmiştir. Troya Antik Kent (Truva Antik Kent) ülkemizde en önemli tarihi antik kentler arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bu antik kent Çanakkale’de gezilecek yerler arasında binlerce turist ağırlamaktadır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu