Gezi Rehberi

Malatya Gezilecek 7 Yer

Malatya Gezilecek Yerler Nerelerdir?

instagram takipçi hilesi

Kayısının başkenti Malatya’ya yolunuz düşerse burada görmeniz gereken birçok yer vardır. Doğası ve kültürel özellikleri ile hayran kalacağınız Malatya gezilecek yerler rehberi sayesinde gezinizin anlamlı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Malatya Gezilecek Yerler Nerelerdir?

1.Su Sesi

Malatya Su Sesi03

Su sesi, sıcak havalarda gitmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Buraya gelerek sıcak havanın etkilerinden bir nebze olsun rahatlayabilirsiniz. Rivayete göre buraya en sıcak günlerde bile gelseniz mutlaka üşümemek için mont getirmeniz gerekir.

Bunun yanı sıra Su Sesi’nde yeşillikler ve bir tarafınızda akan suyun huzurlu sesine bayılacağınızdan eminiz. Buraya gelerek künefe ya da dondurma yemenizi ve doğanın ritmini dinlemenizi tavsiye ederiz.

2. Kernek Şelalesi

Kernek Şelalesi

Malatya Battalgazi’de yer alan Kernek Şelalesi, kesinlikle uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Tarihi doku ve şelalenin birleşiminden oluşan Kernek’e yolunuz düşerse sıcak bir çay içmeniz ve manzaranın tadını çıkarmanız önerilir. Ailece oturup keyif yapabileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Şelalenin merdiven gibi akan görüntüsü karşında hayranlıkla bakakalacağınızı garanti edebiliriz.

3. Malatya Atatürk Evi Müzesi

Malatya gezilecek yerler

Kesme taşlardan yapılan Atatürk Evi Müzesi, eşsiz bir mimarinin eseridir. Mustafa Kemal Atatürk, Malatya’ya geldiği senelerde bu evde kalmıştır.19. yy’da yapılan binaya giriş ücretsizdir. Müzede; Atatürk’ün kullandığı eşyalar, konferans salonu ve cumhuriyet dönemi resimleri gibi şeyler yer alır.

4. Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi

Malatya fotoğraf makineleri müzesi

Daha önce görmediğiniz türden bir müze ile karşınızdayız. Fotoğraf makineleri müzesi, dünyada üçüncü olma özelliği taşıyor. Müzede bulunan makineler arasında 1800’lü yıllardan kalan ve casus makineleri olarak geçen birçok eser bulunuyor. Müze, özellikle fotoğrafçılığa tutkusu olanları mest edecek cinsten. Müzeye gelen herkes müzedeki eserler karşısında hayrete düşüyor.

5. Sanat Sokağı

Malatya Sanat sokağı

Malatya gezilecek yerler rehberimize kültürel turumuz ile devam ediyoruz. Sanat Sokağı’da kültürel birikim elde etmek isteyenler için yapılmış mükemmel bir yerdir. Oyuncak Müzesi, Malatya’lı Ünlüler Müzesi, kültür evi gibi pek çok yere ev sahipliği yapan Sanat Sokağı’nı görmeden dönmemenizi öneriyoruz. Hiçbir işiniz olmasa bile mutlaka çocuklarınız bu eşsiz yeri görmelidir diye düşünüyoruz.

Ayrıca Sanat Sokağı’nda yer alan kafelerde oturabilir, lokantalarda Malatya’nın eşsiz yemeklerini deneyimleyebilirsiniz.

6. Mişmiş Park Fuar Alanı

Mişmiş Park

Aileniz ile birlikte gezmek, yeşilin tadını çıkarmak ve mis gibi doğayı solumak isterseniz Mişmiş Park’a gelmenizi tavsiye ederiz. Özellikle zamanınız varsa piknik yapmanızı, semaverde bir çay içmenizi öneririz. Gölet etrafında oturabilirsiniz. Sıcak havalarda serinleyerek vakit geçirebilirsiniz.

7. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi

Somuncu Baba

Somuncu Baba, bir evliyadır. Buraya gelerek yemyeşil vadinin etrafını gezebilir, Somuncu Baba’yı ziyaret edebilirsiniz. Huzur verici olan atmosferi içeri girer girmez hissedebiliyorsunuz. Buraya geldiğinizde kahvaltı yapabilir, yemek yiyebilir, çay içebilir ya da sadece gezip çıkabilirsiniz. Özellikle ayaklarınızı soğuk suya sokarak eşsiz doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu