Selenyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Selenyum, vücudumuz için oldukça önemli olan protein ve DNA sentezi görevinde kullanılan bir mineraldir. Bu mineral eksik olduğu için bazı belirtiler ortaya çıkar. Genel olarak protein yapılarına, tiroid bezinin sağlıklı çalışmasına erişim sağlayarak, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyerek ve virüslerin üremesini engelleyerek hücresel hasarı önler.

Selenyum günlük gıda alımı ile karşılanabilen çok önemli bir mineraldir. Kusurları nadirdir. Ancak eksik olması durumunda selenyum içeriği vücuttaki E vitamini içeriğini doğrudan etkiler. Bunların yanında en önemli belirtileri vücut fonksiyonlarının bozulması ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır.

Selenyum

Selenyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Selenyum, çeşitli sistemlerin işlevini desteklediği için esansiyel bir mineraldir. Bunlar endokrin, bağışıklık ve kardiyovasküler sistemlerdir. 2011 yılında yapılan bir inceleme, selenyum eksikliği ile belirli kanser türleri arasında olası bir bağlantı olduğunu öne sürüldü. Selenyum eksikliğinin en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Kadın ve erkeklerde kısırlık
  • Kas Güçsüzlüğü
  • Yorgunluk
  • Bilinç bulanıklığı
  • Konfüzyon
  • Saç kaybı
  • Zayıflamış bağışıklık sistemi

Doktorlar selenyum eksikliğini teşhis etmekte zorlanabilirler. Bunun nedeni, yaygın olarak kullanılan testlerin bulunmamasıdır. Bazı durumlarda, doktorunuz glutatyon peroksidaz seviyenizi ölçebilir. Bu, çalışması için selenyum gerektiren bir enzimdir. Glutatyon peroksidaz seviyeniz düşükse, selenyum eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir.

Selenyumun Faydaları Nelerdir?

Selenyum, selenoproteinlerin ve enzimlerin bir bileşenidir. Bu bileşik, doku ve DNA’ya zarar verebilecek, iltihaplanma ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilecek peroksitleri parçalamaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.  Selenyum güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, gıdalardaki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önler ve vücudu hastalıklardan korur.

Selenyumun faydalarından biri de kanser riskini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Çalışmalar, düzenli olarak selenyum tüketen kişilerin kanser hücrelerini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca vücudu radyasyon tedavisinin yan etkilerinden korur. Selenyum kullanıcılarının en faydalı yönlerinden biri tiroidin düzgün çalışmasına yardımcı olmasıdır.

Aslında tiroid dokusundaki selenyum içeriği vücuttaki diğer tüm organlardan daha yüksektir. Selenyum, tiroidin oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olur ve tiroid hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar.

Selenyum

Selenyum Takviyesi Ne Zaman Alınır?

Selenyum eksikliği için birinci basamak tedavi, selenyum açısından yüksek yiyecekler yemektir. İşlenmiş gıdalardan, stresten, alkolden ve sigaradan kaçının. Selenyum takviyeleri, selenyum içeren yiyecekler işe yaramadığında da yardımcı olabilir. Selenyum hapları genellikle selenometiyonin ya da selenit formundadır.

Selenyum tabletlerinin ve haplarının kullanımı, büyük ölçüde kanser ve diğer hastalık riskini azaltabilmesi nedeniyle son on yılda genişledi. Ek olarak, selenyum seviyeleri yaşla birlikte azalır. Bu nedenle selenyumun yaşlanma sürecini, bilişsel gerilemeyi ve bunamayı yavaşlatabileceği düşünülmektedir.

Selenyumun Yan Etkileri Nelerdir?

Normal dozlarda alındığında, selenyumun genellikle herhangi bir yan etkisi yoktur. Vücutta fazla selenyum bulunması ağız kokusu, ateş, mide bulantısı ve potansiyel karaciğer komplikasyonları gibi reaksiyonlara neden olabilir. Fakat bunlar zehirlenme safhasında meydana gelir.

Selenyum içeren besin takviyeleri, ilaçlar ile birlikte kullanıldığı zaman da yan etkilere sebep olabilir. Bunlar kemoterapi ilaçları, antasitler, kortikosteroidler, niasin, kolesterol düşürücü statin ilaçları ve doğum kontrol gibi haplar denebilir.

Bu yüzden yukarıdaki ilaçlardan bir ya da birkaç tanesini kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye kullanmayın.

Selenyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu