Brezilya Cevizi’nin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Brezilya cevizi, doğal bir selenyum kaynağıdır. Sağlık yönünden sayılabilecek faydalarının dışında karbonhidrat oranının düşük olması sebebiyle sporcular tarafından sıkça tercih edilir. Öyleyse Brezilya cevizi nedir? Brezilya cevizinin faydaları nelerdir?

ceviz 4

BREZİLYA CEVİZİ TÜRKİYE’DE YENİ TANINIYOR

Selenyumun kaynağı olarak bilinen Brezilya cevizinin (BrazilNut) Amazon bölgesinde yetişen ve kendisine has büyüklüğü bulunan bir ağaçtır. 40 metre uzunluk ve 2 metre eni bulunan bu ağaç, özellikle Peru ve Bolivya’da yetiştirilmektedir. Dünya genelinde bilinirliği günden güne artan  Brezilya cevizinin Türkiye’de de yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Sağlık yönünden içerdiği faydalarla diğer kuruyemişlerden ve doğal ürünlerden ayılmış durumdadır.

Brezilya cevizi içerdiği antioksidan, mineraller ve vitaminlerle sağlık yönünden oldukça önemli bir kuruyemiştir. Bu ürünü asıl eşsiz ve özel yapan, içeriğinde yer alan selenyum miktarıdır. Bin gramlık Brezilya cevizinde ortalama 1917 mikrogram selenyum bulunmaktadır. Brezilya cevizi bu oran ile, bu miktardaki doğal selenyum içeren tek gıda türüdür. Brezilya cevizinin ardından en çok selenyum kaynağını içeren istiridyenin 10 katı, 3’üncü en çok yoğun selenyum kaynağı olan ton balığında ise 20 kattan daha çok selenyum bulunmaktadır. Bedenin yeterli oranda selenyum alabilmesi için günde ortalama 4-5 adet Brezilya cevizinin tüketilmesi yeterli olabilecektir.

ceviz 2

“BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİYOR, TİROİD BEZİ’NİN İYİ ÇALIŞMASINI SAĞLIYOR”

Selenyum DNA ve protein sentezine katkıda bulunmaktadır. Selenyum bedende kimi proteinlerin yapısına girmektedir. Bunlar antioksidan özelliği içeren proteinler hücreyi oluşabilecek hasarlardan korumaktadır. Antioksidan özelliği bulunan selenyum bağışıklık sistemini güçlendirerek tiroid bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.

Hamilelik döneminde selenyum oldukça önemli bir mineraldir. Türkiye’de görülmekte olan tiroid hastalıklarının temel kaynağı kişideki selenyum eksikliğidir.  Brezilya cevizi, Hashimoto hastaları ve tiroid dengesizliği yaşamakta olan hamileler için, ilaç takviyeleri ile alabilecekleri selenyum, yeterince almalarını sağlayan doğal tek alternatif besin örneğidir.

ceviz 3

BREZİLYA CEVİZİ SPERM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Brezilya cevizi, kuruyemiş çeşitleri içinde en düşük karbonhidrat oranını içeren besindir. Brezilya cevizi, erkeklerde testosteron seviyesi ve sperm kalitesini, kadınlarda ise doğurganlık oranını arttırmaktadır.

Selenyum içermesinin yanı sıra iyi debir protein kaynağı olan Brezilya cevizi, sporcular tarafından düşük karbonhidrat seviyesinden ötürü özellikle tercih edilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, selenyumun başta kanser olmak üzere birçok hastalığın önlenebilmesinde azımsanmayacak rolü olduğunu ortaya çıkarmıştır.

ceviz 6

Bununla beraber pek çok çiğ kuruyemiş gibi Brezilya cevizinin de gluten içermediği unutulmamalıdır. Kendisini diğerlerinden ayıran özellikleri nedeniyle Brezilya cevizi, genel geçer bir atıştırmalık gibi değil “süper gıda” kategorisinde yer almaktadır. Bolivya ve Peru’da yetişen, chia ve kinoa gibi ürünler ile birlikte değerlendirilmektedir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu