Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar?

instagram takipçi hilesi

Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar? Ağlamak, gülmek kadar doğal olan bir durumdur. İnsanlar duygusal bir olaydan dolayı ağlayabileceği gibi çok mutlu olduğu bir anda da ağlayabilir. Bu vücudumuzun verdiği bir tepki olarak düşünebiliriz.

Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar?

Ağlama sırasında göz kanallarından yaş çıkar. Göz yaşı aslında gözlerin temizlenmesi için vücudun salgıladığı tuzlu bir sıvıdır. Keder, sevinç ve korku gibi duygu seviyesi yüksek olan durumlarda salgılanabilir.

Bazı insanlar başkalarına göre daha kolay şekilde ağlayabilir. Bu kişinin duygusallık seviyesi ile ilgilidir. Eğer duygu eşiğiniz yüksek ise zor ağlayabilirsiniz. Duygusal bir film ya da dizi izlediğinizde siz ağlamazken yanınızdaki kişi hüngür hüngür ağlayabilir. Bu gayet normaldir. Peki “Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar?” diye hiç merak ettiniz mi?

Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar?

bazi insanlar neden daha kolay aglar

Bazı insanlar diğerlerine göre ağlamaya daha fazla yatkındır ve kolayca ağlayabilirler. Uzmanlar bunun nedeninden tam olarak emin değiller. Yapılan araştırmalar bunun cinsiyetten olabileceğini göstermektedir. Kadınların erkeklere göre daha fazla ağladığı bilinmektedir. Geçmişte travma yaşayıp yaşamadığınıza kadar bir dizi faktörle ilişkili olabileceğini göstermiştir.

Normalde her an ağlamıyorsanız ve şimdi kendinizi her zamankinden daha duygusal buluyorsanız, bunun nedeni menopoz döneminde, regl döneminden önce ya da doğum kontrol hapları kullanırken ortaya çıkabilen hormonal bir dalgalanma olabilir. Stres ve uykusuzluk da duygusal olarak ekstra tepkisel olmanıza neden olabilir.

Ağlayarak içinizi dökmek tabi ki kötü bir şey değildir. Geçmişte yapılan araştırmalar, ağlamanın yatıştırıcı ve ruh halini iyileştirici etkileri olabileceğini ortaya koymuştur. Ancak olması gerekenden çok daha sık ağladığınızı düşünüyorsanız, belirtileriniz hakkında doktorunuzla görüşebilirsiniz. Normal olmayan ağlamanız depresyon belirtisi olabilir.

Normal Ağlama Miktarı Nedir?

bazi insanlar neden daha kolay aglar 3

Ağlamak normal olduğu gibi ağlamamak da normaldir. Çoğu insan farklı sıklıklarda ağlasa da, bazılarının gözyaşı üretememesine neden olan fiziksel ve zihinsel sağlık koşulları vardır. Bu durumla mücadele ediyorsanız, sorunun fizyolojik olmadığından emin olmak için ya da bazı nedenleri ortaya çıkarmak için bir uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Duygularınızı düşünmek için güvenli bir alan yaratmaya odaklanabilir. Duygularınızı yazabilir ve sizi üzen ya da gözyaşlarına neden olabilecek gibi görünen konular hakkında güvendiğiniz sevdiklerinizle konuşabilirsiniz. Çok fazla ağlayanlar için, bazılarımızın diğerlerinden daha fazla ağladığından emin olabilirsiniz. Tavsiye edilecek belirli bir ağlama miktarı yoktur. Yapılan bir araştırma, kadınların tipik olarak yılda 30-64 kez ağladığını, erkeklerin ise yılda 5-17 kez ağladığını göstermiştir.

bazi insanlar neden daha kolay aglar 2

Ancak bu cinsiyet farkı, ağlamanın erkekler için nasıl haksız bir şekilde damgalandığını vurgulamaktadır. Bazı kültürlerde ağlamak bazen ve yanlış bir şekilde bir zayıflık işareti olarak görülür. Hatta ülkemizde de “erkek adam ağlar mı hiç? diye bir zamanlar bir cümle bile dolanırdı.

Erkek çocuklar doğuştan kızlardan daha az ağlamazlar. Fakat toplumsal baskıların olumsuz sonucu sebebi ile maalesef ki erkekler duygularını saklamayı öğrenerek yaşamlarını ilerletirler. Erkeklerin ağlamasının damgalanması yıkıcıdır ve acının ve zor duyguların etkili bir şekilde ele alınıp yönetilmesi yerine içselleştirilmesini teşvik eder. Umarım zaman içinde bu zararlı damgayı kırabilir ve tüm cinsiyetler için sağlıklı ağlamayı teşvik edebiliriz.

Bazı İnsanlar Neden Daha Kolay Ağlar? İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu