Alışveriş RehberiMaksatModa

Şapka Modelleri Nelerdir, Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi Nasıl Olmalıdır?

instagram takipçi hilesi

Şapka Modelleri Nelerdir, Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şapkalar yüzyıllardır bir moda ifadesi ve bazen de bir sosyal statü sembolü olarak kullanılmış ve en temel aksesuarlardan biridir. Hatta bir devrime konu olan bu şık aksesuar, sıcak ve soğuk havalardan da koruma sağlıyor. İster yazlık ister kışlık olsun, kadın ve erkek şapka modelleri ile görünümünüze estetik bir dokunuş katabilirsiniz.

Kadın Şapka Modelleri

Güneş Şapkaları

Şapka Modelleri Nelerdir, Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yazın vazgeçilmez güneş şapkası tarzı, kadın aksesuarlarında klasik bir öğedir. İster mayo, ister moda bir elbise, güneş şapkası tüm yaz kıyafetleri için mükemmeldir ve yaşlanmayı geciktirici bir etki için cildi zararlı güneşten korur. Bu şapka modelleri örgü detaylarıyla öne çıksa da genellikle hasır ve pamuklu malzemelerden yapılmaktadır.

Panama ve Fört Şapkalar

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir2 270x405 1

Yazlık şapka modelleri denilince akla ilk gelenin fötr şapkalar olması tesadüf değil. Bir zamanlar kraliyet favorisi olan Fedora stili, bir güneş şapkasından daha resmidir. Geniş siperlikleri, dalgalı üstleri ve kurdele detaylarıyla dikkat çeken bu modeller Panama şapkaları olarak da biliniyor.

Vizör Şapkalar

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir3 270x405 1

Kendinizi güneşten korumak ve atkuyruğu, topuz ya da örgülerinizi serbest bırakmak istiyorsanız siperlik modeli ile istediğiniz perdeyi elde edebilirsiniz.

Balıkçı Şapkası

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir 1

ABD ordusunda kullanımıyla popüler olan kova şapka koleksiyonu, hem erkekler hem de kadınlar için tasarlanmış stilleri içeriyor. Bu şapka modelleri, yağmur ve güneşten de koruma sağlayan aşağı eğimli bir vizöre sahiptir. Tipik olarak pamuklu ve dokulu kumaşlardan üretilen kova şapkalar, zamansız çekicilikleri ve işlevsel nitelikleri nedeniyle popülerliğini korumaya devam ediyor.

Bere

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir5 270x405 1

Modadaki en popüler şapka türlerinden biri olan bere, 1500’lerde fakirler arasında çok popülerdi. O zamanlar ucuz keçe malzemeden yapılan bereler, artık kış kombinlerinin ayrılmaz bir parçası. Bere çeşitleri genellikle akrilik, yün ve pamuklu kumaşlar kullanılarak tasarlandığından sıcak bir deneyim sunar.

Erkek Şapka Modelleri

Hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez taktığı beyzbol şapkası, klasik ve fonksiyonel tasarımıyla zamansız bir stili temsil ediyor.

Kasket

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir

Tarihi 14. yüzyıla kadar uzanan bere, İngiliz stilinin şapka dünyasına kazandırdığı tasarımlardan biridir. Bu çok yönlü şapka stili her mevsim için uygundur ve benzersiz bir görünüm için her yaşta kullanılabilir. Çoğu zaman berelerin iç astarında terletmeyen pamuklu kumaşlar kullanılır ve bunlar jarse, yün ve keten malzemelerden yapılır.

Kovboy Şapkası

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir7 270x405 1

Amerika’nın İkonik Kovboy Şapkası, gittiğiniz her yerde ilk fark edilen imza detaylarına sahiptir. Denim tasarımları genellikle keçe, deri ve hasırdan yapılır ve geniş paçalarıyla bilinir.

Ushanka

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir8 405x405 1

“Ushanka” Rusça’da kulak başlığı anlamına gelirken, 1900’lerde askeri üniformaların bir parçasıydı ve şimdi kışın ekstra sıcaklık sağlayan bir moda öğesi olarak tercih ediliyor. Tipik olarak koyun derisinden ve hayvan kürkünden yapılan Russian Heart, zulüm içermeyen modellerinde suni kürk malzeme kullanıyor.

Castro Şapka

sapka modelleri nelerdir yuz tipine gore sapka secimi nasil olmalidir

Castro şapka tasarımı, esas olarak Küba devrimci lideri Fidel Castro’nun adını taşıyan minimalist bir kırpılmış beyzbol şapkasıdır. Bu nedenle askeri kamuflaj deseniyle dikkat çeken şapka, kısa kenarlı ve düz tepelidir. Standart beyzbol tasarımlarına harika bir alternatif olan Castro şapka modeli hem erkekler hem de kadınlar tarafından kullanılabilir.

Şapka Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzlerce farklı tasarım arasından istediğinizi bulmak her zaman kolay olmuyor ancak şapka seçerken aşağıdaki unsurlara dikkat ederek kararsızlığınızın üstesinden gelebilirsiniz.

  • Yüz Şekli: Şapka seçerken iyi bir görünüm elde etmek için oval, kare, yuvarlak, kalp veya üçgen olarak hangi yüz şeklini sınıflandıracağınızı belirlemelisiniz. Şapkanın üst kısmı yani şapkanın siperi yüz şeklinden farklı olmalıdır. Örneğin yuvarlak bir yüzünüz varsa eğimli bir şapka tercih edebilirsiniz.
  • Saç Modeli: Diyelim ki kalın kıvırcık saçlarınız var. Ardından şapka seçimi yaparken esnek ve esnek yapıya sahip kumaş türlerine yönelebilir, siperlikli şapka çeşitlerini de değerlendirebilirsiniz.
  • Renk: En sık giydiğiniz favori kıyafetlerinizi düşünün. Gardırobunuzdaki kıyafetlerle uyumlu renkler seçerek şapka seçmenizde fayda var. Tereddüt ediyorsanız, siyah, gri ve beyaz gibi nötrlerin herhangi bir kombinasyonunda uyum bulabilirsiniz.
  • Stil Fikirleri: Şapkaların zengin dünyası sayısız stil seçeneği sunar. Tarzınızı belirleyerek beyzbol şapkalarından fötr şapkalara kadar farklı tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Şapkalar genellikle pamuk, polyester, deri ve yün malzemelerden yapılır.

Şapka Modeller İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu